PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Analiza okluzji powinna być standardem

Autor: miro • Źródło: ms
21-03-2017, 10:40
Analiza okluzji powinna być standardem Analiza okluzji fot. Dentim Clinic
W zasadzie u wszystkich pacjentów rozpoczynających leczenie: zachowawcze, implantologiczne, ortodontyczne czy endodontyczne należałoby wykonać analizę okluzji. Taki standard to jednak w Polsce wciąż rzadkość.

 

Dlaczego wczesne rozpoznanie choroby okluzyjnej jest tak ważne?
Niemal u 80 proc. pacjentów, którzy w ciągu ostatniego roku zostali poddani analizie okluzji w Dentim Clinic, stwierdzono objawy choroby okluzyjnej o różnym stopniu zaawansowania.  Wśród najczęstszych jej objawów specjaliści ośrodka zauważyli ścieranie się zębów (atrycję), uszkodzenie szkliwa (erozję), pęknięcia zębów, rozchwianie oraz przemieszczanie się zębów. Wśród przyczyn przeważały głównie wady zgryzu, nieprawidłowo założone wypełnienia i braki zębowe.

- Zależało nam na wprowadzeniu diagnostyki, która umożliwia kompleksowe podejście do leczenia  schorzeń jamy ustnej oraz poznanie źródła problemów. W ten sposób unikamy leczenia tylko objawowego i naprawczego, a skupiamy się na eliminacji źródła np. bólu zdrowego zęba, przemieszczania i ścierania się zębów czy nadwrażliwości Takie podejście znacznie poprawia skuteczność leczenia, sprawia także, że jego efekty są długotrwałe - mówi Zuzanna Markiewicz, specjalista ds. analizy okluzji w Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Analiza Dawsona
Pacjenci, u których występują symptomy choroby okluzyjnej, po wstępnej diagnostyce, kierowani są na dodatkowe badanie - analizę Dawsona. Badanie trwa od 60-90 minut, wymaga wykonania m.in. 21 zdjęć 2D i 3D twarzy oraz zębów pacjenta, które następnie analizuje specjalny program komputerowy Dawson Wizard.

- Program analizując zdjęcia, wskazuje nam, w których miejscach zęby stykają się ze sobą nieprawidłowo i gdzie wymagana jest np. zmiana pozycji i ustawienia zębów, ich przedłużenie, zeszlifowanie lub zmiana kształtu korony.

Dodatkowo program ten wskazuje nieprawidłowości związane z pracą mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, które można wyeliminować za pomocą leczenia stomatologicznego. Zmiany w uzębieniu, które ma wprowadzić dentysta podczas leczenia, planowane są na ekranie komputera. Stają się one później podstawą do leczenia np. protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego - mówi Zuzanna Markiewicz.

Dopełnieniem w ten sposób wykonywanej analizy jest rozległa diagnostyka, która obejmuje m.in. RTG i tomografię komputerową, badania w powiększeniu mikroskopowym, badania periodontologiczne oraz badanie stawów skroniowo - żuchwowych za pomocą USG z Dopplerem. Konsultacje obejmują także DSD (Digital Smile Design), czyli cyfrowe zaprojektowanie nowego uśmiechu.

- W ten sposób dostajemy pełen obraz stanu zdrowia pacjenta, widzimy nie tylko objaw, ale także lokalizujemy źródło schorzenia. Możemy ocenić zarówno stan kości, zdrowia zębów, ale także pracę mięśni i stawów skroniowo - żuchwowych, wychwytując nawet najdrobniejsze nieprawidłowości skutkujące uszkodzeniem zębów. Na tej podstawie proponujemy rozwiązania, ustalamy kompleksowy plan leczenia, wizualizujemy pacjentom efekty przy pomocy programu komputerowego - mówi specjalistka Dentim Clinic.

SŁOWA KLUCZOWE
okluzja   Dentim Clinic  

POLECAMY W SERWISACH