PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alkohol szkodzi dziąsłom. W jakich ilościach można go pić bezkarnie

Autor: nieck • Źródło: en
11-06-2022, 06:30
Alkohol szkodzi dziąsłom. W jakich ilościach można go pić bezkarnie Alkohol zmienia mikrobiom jamy ustnej, te zmiany szkodzą dziąsłom Fot. Shutterstock
Spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i schorzeń, ale szkodliwe oddziaływanie na jamę ustną bywa, niesłusznie pomijane. Czy wiadomo jaka ilość alkoholu może być spożywana w miarę bezkarnie?
  • Naukowcy mają dowody, że alkohol wpływa na równowagę mikrobiologiczną w jamie ustnej
  • Wykazano, że picie alkoholu, podobnie jak palenie tytoniu, prowadzi do negatywnych  zmian w mikrobiomie, które mogą się wiązać z dużo poważniejszymi problemami zdrowotnymi
  • Badania na bakteriach są podstawą do opracowania nowych metod leczenia chorób jamy ustnej

Alkohol jako zło totalne. Dla zdrowia ogólnego i jamy ustnej

Spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i schorzeń, takich jak rak, choroby serca i – jak niedawno dowiedziono –  także demencja.

Powody, dla których nadużywanie alkoholu szkodzi zdrowiu, przynajmniej niektóre, są dość proste. Na przykład alkohol działa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym, które pomagają regulować ciśnienie krwi. Stąd zakłócenie ich funkcjonowania i brak równowagi, może prowadzić do nadciśnienia. 

Jednak alkohol wpływa również na inne mechanizmy biologiczne, które z kolei zwiększają podatność organizmu na choroby, także jamy ustnej.

W jednym z badań przeprowadzonych przez naukowców z New York University School of Medicine wykazano, że ludzie pijący jedną lub dwie lampki wina dziennie mają więcej bakterii w jamie ustnej, które powiązane są z chorobami dziąseł, niektórymi nowotworami i chorobami serca.

Jeden drink dziennie. Eksterminacja bakterii chroniących zdrowie 

W porównaniu z osobami, które w ogóle nie piją alkoholu na co dzień, kobiety i mężczyźni konsumujący jednego, dwa i więcej drinków - mają w jamie ustnej więcej bakterii potencjalnie szkodliwych. A w dodatku, jak dowiedziono, nadużywanie alkoholu powoduje redukcję ilości korzystnych  bakterii, hamujących rozwój patogennych mikrobów. 

- Nasze badanie jest najlepszym dowodem, jak alkohol wpływa na równowagę mikrobiologiczną w jamie ustnej. Pozwala wyjaśnić dlaczego picie alkoholu, podobnie jak palenie tytoniu prowadzi do negatywnych zmian w mikrobiomie, które mogą się wiązać z dużo poważniejszymi problemami zdrowotnymi, stwierdził dr Jiyoung Ahn z New York University School of Medicine, główny autor badania. 

Na podstawie tych prac można by zaryzykować twierdzenie, że gdyby udało się przywrócić równowagę zakłóconą przez alkohol pomiędzy 700 typami bakterii w jamie ustnej, niewykluczone, że można by także skutecznie zapobiegać chorobom powiązanym z konsumpcją alkoholu.

Obecnie trwają prace badawcze mające wyjaśnić biologiczne mechanizmy skutków oddziaływania alkoholu na mikrobiom jamy ustnej. I jak przyznają naukowcy, daleka jeszcze droga do wyjaśnienia, czy hamowanie lub stymulowanie określonych zmian w mikroflorze może prowadzić do przywrócenia zdrowej równowagi mikrobiologicznej jamy ustnej osób niepijących alkoholu.

Praca opisana w periodyku Microbiome.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   choroby dziąseł   alkohol   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH