Na rynku jest kilka systemów przezroczystych aparatów ortodontycznych (Invisalign, Orthosnap, Clear Aligner). Ułożenie zębów koryguje w nich przezroczysta nakładka z tworzywa sztucznego zaprojektowana na podstawie wizualizacji etapów leczenia dla konkretnego pacjenta. Plan leczenia określa, w jakim czasie i jak dany ząb zmieni swoje położenie. Jednak często na uzyskanie pożądanego wyniku  potrzeba nieco więcej czasu, niż zakłada pierwotny plan leczenia.

 Trudne dla pacjenta ortodontycznego chwile - mocny ból - powodowany działaniem aparatu staje się najbardziej dotkliwy w ciągu pierwszej doby, a potem już łagodnieje. Niektórzy sięgają wtedy po leki przeciwbólowe, z pomocą przychodzą ortodontyczne gadżety, np. wosk.

- Największym zaskoczeniem płynącym z naszego badania, było stwierdzenie, że coraz bardziej popularne przezroczyste aparaty ortodontyczne także wymagają środków pomagających znosić ból i podrażnienie, czasami otarcia i skaleczenia przez nie powodowane, komentował wyniki sondażu Ron Schutt, prezes OrVance. 

I chociaż tradycyjny wosk stomatologiczny nie jest zalecany w przypadku alignerów, to ponad jedna piąta zakupów była robiona przez pacjentów szukających ulgi od dolegliwości powodowanych przez krawędzie tego typu aparatu, mówił Schutt. 

Co pokazało badanie:
- 36 proc. pacjentów ortodontycznych nie kupowało wosku stomatologicznego zgodnie z jego przeznaczeniem (czyli jako środek pomocniczy podczas leczenia aparatem ortodontycznym),
- 20.3 proc. pacjentów było w trakcie leczenia przezroczystym aparatem ortodontycznym (wśród nich  Invisalign nosiło 69.1 proc. badanych),
- 4.2 proc. kupujących stosowało wosk do innych środków ortodontycznych (retainerów, aparatów językowych, ekspanderów), 
- 9.5 proc. używało wosku do łagodzenia podrażnień i nadwrażliwości występującej przy ukruszonym zębie i ostrych krawędziach zęba oraz po wypełnieniu, które wypadło.

Z komentarzy osób biorących udział w badaniu wynikało, że nie zostały one uprzedzone o dolegliwościach jakie mogą powodować alignery i zwykle nie zostają zaopatrzone w środki mogące te dolegliwości zmniejszyć. Zamiast fachowej porady sięgają więc do internetu lub idą do apteki.

Ponadto pacjenci leczeni alignerami zgłaszają, że przy każdorazowej wymianie aparatu nowe rejony jamy ustnej są narażone na podrażnienia. Niestety wosk nie przynosi im ulgi, co także zgłaszali podczas sondażu.

Więcej: DentistryToday.com