Alignery - planowanie leczenia i etapy współpracy z laboratorium

- Jeśli lekarz dentysta nie posiada doświadczenia w zakresie ortodoncji i ma wątpliwości związane z leczeniem wad zgryzu nakładkami, powinien mieć możliwość skonsultowania się z zaufanymi specjalistami z laboratorium dostarczającym nakładki
- Lekarz dentysta stosujący system nakładek w leczeniu wad zgryzu powinien mieć silne wsparcie ekspertów w zakresie ortodoncji, szczególnie jeśli pacjent wymaga zakotwienia szkieletowego i wykonania prac na miniimplantach
- Ścisła współpraca pomiędzy lecznicą a laboratorium ma wpływ na znaczące skrócenie czasu i zwiększenie efektywności leczenia nakładkami
Alignery z certyfikatem CE
Polska Akademia Alignerowa nabiera tempa
Wstępy etap leczenia alignerowego
Współpraca lekarza i laboratorium powinna zaczynać się już na etapie kwalifikacji pacjenta do leczenia.
Pacjent przychodzi do gabinetu z pewnymi oczekiwaniami, a rolą lekarzy ortodontów jest tak zaprojektować proces leczenia, aby sprostać wymaganiom.
Choć obecnie, dzięki łączeniu różnych metod, większość wad zgryzu kwalifikuje się do leczenia nakładkowego, konieczne jest jednak wykonanie na etapie planowania skanu wewnątrzustnego 3D i fotografii czy x-rays oraz wysłanie ich do laboratorium przygotowującego nakładki. Tam analizowany jest plan leczenia przygotowany przez lekarza i podejmowana ostateczna decyzja czy alignery są odpowiednią metodą leczenia.
Przy czym ważny jest czas, w którym producenci potwierdzają możliwość wykonania zamówienia oraz wstępnie odnoszą się do planu leczenia zaproponowanego przez lekarza.
Obecnie niektórzy dostawcy alignerów, jak na przykład ONCE, przy odpowiednio zarządzanej komunikacji na linii: klinika - laboratorium, potrzebują na to tylko 72 godzin, co znacząco wpływa na sprawność całego procesu.
Alignery rosną w siłę
Przygotowanie indywidualnego planu leczenia
Kolejne działania laboratorium skupiają się wokół przygotowania indywidualnego planu leczenia, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Wtedy też współpraca ortodontów z laboratorium koncentruje się na stworzeniu finalnego produktu, który odpowie na indywidualne potrzeby pacjenta. Przygotowywana jest także wizualizacja efektów leczenia.
Na tym etapie lekarz może również potrzebować wsparcia ekspertów w zakresie ortodoncji, jeśli przypadek wymaga dodatkowo zakotwienia szkieletowego i wykonania prac na miniimplantach.
Alignery coraz śmielej wchodzą na rynek
Zasady współpracy dentysta - laboratorium
Wyprodukowanie nakładek oraz innych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby pacjenta, to najważniejszy cel współpracy między dostawcą alignerów a lekarzem prowadzącym. Na powodzenie całego procesu ma jednak wpływ wiele innych elementów.
Ważny jest sposób komunikowania się, zapewnienie szybkości przekazywania informacji zwrotnej, reagowanie przez laboratorium na zalecenia lekarzy i potrzeby pacjentów.
To, co znacząco może pomóc w procesie planowania i prowadzenia leczenia - to zapewnienie lekarzowi przez laboratorium stałej pomocy w przypadku pojawienia się ewentualnych pytań lub problemów. Lekarze ortodonci powinni czuć wsparcie ze strony reprezentujących laboratorium doświadczonych specjalistów, aby dzięki wzajemnemu porozumieniu tworzyć efektywnie działające narzędzie.
- Takie podejście do współpracy pomiędzy kliniką a laboratorium ma wpływ na znaczące skrócenie czasu i zwiększenie efektywności leczenia - tłumaczy Filip Dziedzic, współzałożyciel laboratorium ONCE i twórca marki Once Aligner.
Nakładki prostują zęby
Finalne wersje nakładek prostujących
Następnym, a zarazem ostatnim krokiem jest przygotowanie finalnych wersji nakładek prostujących, które po zmianach, poprawkach i akceptacji trafiają w zestawie wraz z dokładną instrukcją ich użytkowania prosto do rąk lekarza, a później pacjenta.
Obecnie dużą wagę przywiązuje się również do zapewnienia przez dostawców alignerów wszystkich niezbędnych elementów pozwalających na prawidłowe i bezproblemowe użytkowanie nakładek. To od ich prawidłowego stosowania w dużej mierze zależy, czy pacjenci uzyskają zadowalające efekty leczenia, dlatego ważne jest przejrzyste przekazanie zasad i instrukcji noszenia, systematyczność i stała kontrola ze strony lekarza prowadzącego.
Ortodoncja: obalanie mitów
Dobra kooperacja prowadzi do optymalizacji pracy gabinetu
- Odpowiednio przeprowadzone leczenie we współpracy z profesjonalnym, innowacyjnym laboratorium służy również pomocą w optymalizacji pracy gabinetu, minimalizując ryzyka i podnosząc jakość usług przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów – podkreśla Filip Dziedzic.
Prawidłowo zaplanowane leczenie, uwzględniające wszystkie etapy korekty wad zgryzu - to jedyny słuszny sposób na osiągnięcie efektów zadowalających wszystkie strony.
Warto więc szukać rozwiązań proponowanych przez dostawców alignerów, którzy stawiają w produkcji na przejrzysty plan działania i otwartą komunikację pomiędzy lekarzami a specjalistami laboratoryjnymi i ekspertami technicznymi.
Jeśli jednak lekarz nie posiada kompetencji i doświadczenia w zakresie ortodoncji i ma wątpliwości związane z leczeniem wad zgryzu, warto najpierw skonsultować możliwość wykonania pracy z zaufanymi specjalistami po stronie laboratorium.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT -
Miazga zęba obumiera z niewiadomych przyczyn. Odpowiedzialny zębiniak
techDENT -
Podkarpacki OW NFZ podaje ceny oczekiwane w świadczeniach stomatologicznych
newsDENT -
Spis z natury w gabinecie stomatologicznym. Niejednolite stanowiska skarbówki
bizDENT -
Bezdech senny. Zagrożeniem dla implantów?
techDENT -
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życia
techDENT -
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica