PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alignery - planowanie leczenia i etapy współpracy z laboratorium

Autor: miro • Źródło: ms
22-04-2022, 07:47
Alignery - planowanie leczenia i etapy współpracy z laboratorium Alignery - twarde zasady leczenia Fot. AdobeStock
Korekta wad zgryzu przy pomocy alignerów jest skuteczna jedynie przy odpowiednim zaplanowaniu procesu leczenia, uwzględniającego ścisłą współpracę z laboratorium i dostawcami alignerów. Tylko ścisła współpraca przynosi przewidywalne i satysfakcjonujące rezultaty leczenia.
  • Jeśli lekarz dentysta nie posiada doświadczenia w zakresie ortodoncji i ma wątpliwości związane z leczeniem wad zgryzu nakładkami, powinien mieć możliwość skonsultowania się z zaufanymi specjalistami z laboratorium dostarczającym nakładki
  • Lekarz dentysta stosujący system nakładek w leczeniu wad zgryzu powinien mieć silne wsparcie ekspertów w zakresie ortodoncji, szczególnie jeśli pacjent wymaga zakotwienia szkieletowego i wykonania prac na miniimplantach
  • Ścisła współpraca pomiędzy lecznicą a laboratorium ma wpływ na znaczące skrócenie czasu i zwiększenie efektywności leczenia nakładkami

Wstępy etap leczenia alignerowego

Współpraca lekarza i laboratorium powinna zaczynać się już na etapie kwalifikacji pacjenta  do leczenia.

Pacjent przychodzi do gabinetu z pewnymi oczekiwaniami, a rolą lekarzy ortodontów jest tak zaprojektować proces leczenia, aby sprostać wymaganiom.

Choć obecnie, dzięki łączeniu różnych metod, większość wad zgryzu kwalifikuje się do leczenia nakładkowego, konieczne jest jednak wykonanie na etapie planowania skanu wewnątrzustnego 3D i fotografii czy x-rays oraz wysłanie ich do laboratorium przygotowującego nakładki. Tam analizowany jest plan leczenia przygotowany przez lekarza i podejmowana  ostateczna decyzja czy alignery są odpowiednią metodą leczenia.

Przy czym ważny jest czas, w którym producenci potwierdzają możliwość wykonania zamówienia oraz wstępnie odnoszą się do planu leczenia zaproponowanego przez lekarza.

Obecnie niektórzy dostawcy alignerów, jak na przykład ONCE, przy odpowiednio zarządzanej komunikacji na linii: klinika - laboratorium, potrzebują na to tylko 72 godzin, co znacząco wpływa na sprawność całego procesu. 

Przygotowanie indywidualnego planu leczenia

Kolejne działania laboratorium skupiają się wokół przygotowania indywidualnego planu leczenia, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Wtedy też współpraca ortodontów z laboratorium koncentruje się na stworzeniu finalnego produktu, który odpowie na indywidualne potrzeby pacjenta. Przygotowywana jest także wizualizacja efektów leczenia.

Na tym etapie lekarz może również potrzebować wsparcia ekspertów w zakresie ortodoncji, jeśli przypadek wymaga dodatkowo zakotwienia szkieletowego i wykonania prac na miniimplantach.

Zasady współpracy dentysta - laboratorium

Wyprodukowanie nakładek oraz innych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby pacjenta, to najważniejszy cel współpracy między dostawcą alignerów a lekarzem prowadzącym. Na powodzenie całego procesu ma jednak wpływ wiele innych elementów.

Ważny jest sposób komunikowania się, zapewnienie szybkości przekazywania informacji zwrotnej, reagowanie przez laboratorium na zalecenia lekarzy i potrzeby pacjentów.

To, co znacząco może pomóc w procesie planowania i prowadzenia leczenia - to zapewnienie lekarzowi przez laboratorium stałej pomocy w przypadku pojawienia się ewentualnych pytań lub problemów. Lekarze ortodonci powinni czuć wsparcie ze strony reprezentujących laboratorium doświadczonych specjalistów, aby dzięki wzajemnemu porozumieniu tworzyć efektywnie działające narzędzie.

- Takie podejście do współpracy pomiędzy kliniką a laboratorium ma wpływ na znaczące skrócenie czasu i zwiększenie efektywności leczenia - tłumaczy Filip Dziedzic, współzałożyciel laboratorium ONCE i twórca marki Once Aligner.

Finalne wersje nakładek prostujących

Następnym, a zarazem ostatnim krokiem jest przygotowanie finalnych wersji nakładek prostujących, które po zmianach, poprawkach i akceptacji trafiają w zestawie wraz z dokładną instrukcją ich użytkowania prosto do rąk lekarza, a później pacjenta.

Obecnie dużą wagę przywiązuje się również do zapewnienia przez dostawców alignerów wszystkich niezbędnych elementów pozwalających na prawidłowe i bezproblemowe użytkowanie nakładek. To od ich prawidłowego stosowania w dużej mierze zależy, czy pacjenci uzyskają zadowalające efekty leczenia, dlatego ważne jest przejrzyste przekazanie zasad i instrukcji noszenia, systematyczność i stała kontrola ze strony lekarza prowadzącego. 

Dobra kooperacja prowadzi do optymalizacji pracy gabinetu

- Odpowiednio przeprowadzone leczenie we współpracy z profesjonalnym, innowacyjnym laboratorium służy również pomocą w optymalizacji pracy gabinetu, minimalizując ryzyka i podnosząc jakość usług przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów – podkreśla Filip Dziedzic.

Prawidłowo zaplanowane leczenie, uwzględniające wszystkie etapy korekty wad zgryzu - to jedyny słuszny sposób na osiągnięcie efektów zadowalających wszystkie strony.

Warto więc szukać rozwiązań proponowanych przez dostawców alignerów, którzy stawiają w produkcji na przejrzysty plan działania i otwartą komunikację pomiędzy lekarzami a specjalistami laboratoryjnymi i ekspertami technicznymi.

Jeśli jednak lekarz nie posiada kompetencji i doświadczenia w zakresie ortodoncji i ma wątpliwości związane z leczeniem wad zgryzu, warto najpierw skonsultować możliwość wykonania pracy z zaufanymi specjalistami po stronie laboratorium.

   Autor Filip Dziedzic, współzałożyciel i CEO ONCE

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH