PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aktywowany węgiel i skórka bananowa nie wybielają zębów

Autor: nieck • Źródło: en
22-12-2021, 09:08
Aktywowany węgiel i skórka bananowa nie wybielają zębów Skórki bananowe zamiast rozjaśniać zażółcają zęby (fot. Pixabay)
Kurkuma, skórka banana i węgiel aktywowany, czyli domowe sposoby na wybielanie zębów reklamowane w internecie, są nie tylko nieskuteczne, ale też mogą szkodzić zębom, dowodzą naukowcy.
  • Naukowcy z University Of São Paulo w Brazylii  w naukowy sposób ocenili promowane w internecie metody rozjaśniania uzębienia.
  • Najbardziej popularne środki, mające moc wybielania zębów, to według wirtualnych źródeł: kurkuma, skórka bananowa i aktywowany węgiel.
  • Zanim przystąpisz do stosowania metod zalecanych w mediach społecznościowych, skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą, którym w tym przypadku jest stomatolog, to przesłanie płynące z badania naukowców.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z USP School of Dentistry of Ribeirão Preto  dostarcza dowodów naukowych kwestionujących skuteczność kurkumy, skórki z banana  i aktywowanego węgla, czyli domowych sposobów na wybielanie zębów. Metody te są nie tylko nieskuteczne, ale też mogą szkodzić zębom, ostrzegają naukowcy.

Kurkuma powoduje niewybielanie a żółknięcie zębów

Kurkuma i skórka banana mogą do pewnego stopnia powodować  zażółcenie zębów, zwłaszcza po dłuższym użytkowaniu, podkreśla kierująca badaniem prof. Fernanda de Carvalho Panzeri Pires de Souza, z Department of Dental Materials and Prosthodontics .

Węgiel aktywowany, użyty zamiast pasty do zębów, może wywołać bardzo istotny niekorzystny efekt, jakim jest wyraźny wzrost szorstkości powierzchni zębów. A to prowadzi do osłabienia, szybszego zużycia i przebarwień szkliwa oraz  większego zatrzymywania resztek pokarmowych, informuje dentystka.

W eksperymencie, który prowadzono w latach 2020  - 2021 wykonano symulację szczotkowania, podczas której oceniano właściwości optyczne i powierzchowne  szkliwa zębów, czyli poza szorstkością także  kolor i połysk. W porównaniu z  kurkumą, skórką banana i węglem aktywowanym, preparat do wybielania zębów przepisywany przez dentystę do stosowania w domu dawał oczekiwane efekty.  Wyniki jasno dowodzą, że żaden z testowanych produktów  nie powoduje rozjaśnienia zębów, zapewnia badaczka.

Dentyści powinni edukować pacjentów i uczulać ich na  rozpowszechniane w mediach społecznościowych informacje o domowych wybielaczach, które nie przechodzą testów laboratoryjnych i klinicznych. Skutki oszczędzania na wizycie u dentysty to  zwiększone ryzyko próchnicy i nadwrażliwości zębiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wybielanie zębów   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH