PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aktywność fizyczna dobra dla dziąseł. Dowody naukowe

Autor: nieck • Źródło: J. Clin. Periodontol./infoDENT24.pl
12-01-2023, 16:19
Aktywność fizyczna dobra dla dziąseł. Dowody naukowe Ćwiczenia fizyczne obniżają ryzyko paradontozy Fot. Shutterstock
Aktywność fizyczna w czasie wolnym chroni przed chorobami dziąseł. Takiego efektu nie ma wysiłek fizyczny związany z pracą zawodową. Podobna reguła dotyczy także zdrowia mózgu oraz innych chorób na przykład kardiologicznych, czy nowotworowych, donosi Journal of Clinical Periodontology.
  • Rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie w profilaktyce chorób o podłożu zapalnym, wskazują badania naukowe
  • Ta sama reguła odnosi się także do ochronnego działania sportu wobec zdrowia dziąseł i poziomu ryzyka zapalenia przyzębia, wynika z badań opublikowanych w Journal of Clinical Periodontology
  • Okazuje się, że zdrowiu stomatologicznemu sprzyja tylko aktywność fizyczna uprawiana w czasie wolnym, a nie wysiłek związany z pracą zawodową

Prozdrowotny ruch. Chroni zdrowie dziąseł

Aktywność fizyczna może hamować stan zapalny, co z kolei ogranicza ryzyko rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Nie wszystkie ćwiczenia mają podobnie pozytywny wpływ, informuje  Journal of Clinical Periodontology

Jak podkreślają autorzy pracy sport w czasie wolnym oraz rekreacyjny marsz znacznie obniżają ryzyko choroby przyzębia, podczas gdy wysiłek fizyczny podczas wykonywania zawodowych obowiązków, w tym także prace domowe to czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia choroby dziąseł.  

Długie spacery. Jako profilaktyka paradontozy

Do takich wniosków doprowadziła analiza danych na temat ponad 10 tys. osób z terenu Stanów Zjednoczonych. Dane pochodziły z projektu NHANES 2009-2014. Aktywność fizyczną oceniano metodą ankietową korzystając z globalnego kwestionariusza aktywności fizycznej (GPAQ), biorący udział w badaniu byli dzieleni na dwie grupy o wysokiej i niskiej aktywności fizycznej. Natomiast stan przyzębia oceniano podczas badania periodontologicznego,  pacjentów klasyfikowano zgodnie z kryteriami AAP/CDC (brak, łagodne, umiarkowane lub ciężkie zapalenie przyzębia). 

- Wyjaśnienie prawdopodonego profilaktycznego działania aktywności fizycznej w zapaleniu przyzębia byłoby istotne dla dentystów. Jej zwiększenie mogłoby stać się jednym z celów w terapii periodontologicznych, podkreśla dr. Mario Romandini z University Complutense, w Hiszpanii.

Aktywność fizyczna dobra na wszystko 

Lekarze promują regularną aktywność fizyczną jako podstawę w kontrolowaniu masy ciała, lepszego zdrowia psychicznego i zmniejszonego ryzyka rozwoju niektórych chorób. Jednak nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej mogą w równie dobry sposób wpływać na zdrowie dziąseł.

Wiadomo, że zawodowa aktywność fizyczna, która często wiąże się z długotrwałym obciążeniem statycznym i powtarzaniem tych samych ruchów  podczas pracy, ma negatywny wpływ na zdrowie psychofizyczne i ogólnoustrojowe stany zapalne. Dlatego, w przeciwieństwie do aktywności fizycznej w czasie wolnym, według wyników badania, zawodowe obciążenie wysiłkiem fizycznym podnosi ryzyko kilku chorób niezakaźnych.

Badanie wykazało, że wysoki poziom aktywności fizycznej w czasie wolnym chroni przed zapaleniem przyzębia, podczas gdy wysoka  aktywność fizyczna związanej z pracą stanowi istotny wskaźnik ryzyka choroby periodontologicznej. Ponadto, zgodnie z badaniem, połączenie niskiej aktywności fizycznej w czasie wolnym i wysokiej aktywności zawodowej zwielokrotniało ryzyko paradontozy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH