PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Akademia BTL: kupić laser i na tym zarobić

Autor: miro • Źródło: Mirosław Stańczyk
14-09-2015, 09:54
Akademia BTL: kupić laser i na tym zarobić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022


Każdy, rozważający zakup lasera stomatologicznego, zadaje sobie pytanie, czy laser w praktyce dentystycznej da zarobić, a jeśli tak, to w jakim okresie? - pytamy o to Michała Madeja z BTL Polska, firmy specjalizującej się w sprzedaży laserów stomatologicznych firmy Fotona.

infoDENT24.pl: Zakup lasera ma dla rozwoju praktyki stomatologicznej znacznie strategiczne. Później pozostaje codzienne jego użytkowanie, nazwijmy to w warunkach bojowych. Jakich niewybuchów należy się spodziewać?

Michał Madej BTL Polska: Na szczęście takich praktycznie nie ma. Laser Fotony nie wymaga specjalnego reżimu związanego z jego funkcjonowaniem. Ideałem byłoby gdyby urządzenie zostało włączone z chwilą przyjścia pierwszego pacjenta a wyłączane w momencie opuszczenia gabinetu przez ostatniego. Optymalnym stanem, poza czasem pracy, jest tryb uśpienia. Optymalnym, nie oznacza, że koniecznym. Wiemy, że w gabinecie dr Beaty Soś - Sidor laser nieustanie transportowany jest pomiędzy unitami. Co kilka chwil załączany jest do sieci zasilającej. Praca w takim gabinecie to dla sprzętu wyzwanie a dla nas poligon doświadczalny. Po latach współpracy mogę powiedzieć, że wszystkie testy laser LightWalker przeszedł pomyślnie.

Z tych względów roczna gwarancja przy zakupie jest optymalnym rozwiązaniem. W przypadku awarii zapewniamy reakcję serwisu w ciągu 48 godzin oraz wstawiamy aparat zastępczy na czas naprawy. Jako jedyni stosujemy taką zasadę. Nie jest to proste rozwiązanie, gdyż na wszelki wypadek musimy cały czas mieć na stanie odpowiedni sprzęt. Z tego co wiem, nikt nie może sobie pozwolić na realizowanie takich standardów. 

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest stosowanie się do podstawowych zasad użytkowania lasera, a tych nie jest wiele. Ważne, aby zachować odpowiednią odległość głowicy lasera od tkanki. 0,5 cm to stanowczo za mało, gdyż grozi spaleniem lusterek podczas strzału lasera. Ich wymiana nie jest – co prawda - wysokim kosztem, tyle że zbytecznym.

Niezbędnym kosztem eksploatacyjnym jest natomiast zakup stosowanego w laserze neodymowo-yagowego (Nd:YAG) światłowodu, który należy obcinać po każdym użyciu lasera. Roczny koszt takiej wymiany, przy intensywnym użytkowaniu sprzętu, nie przekracza 1 tys. zł. Dodatkowo 4 – 5 tys. zł trzeba uwzględnić jako koszt wymiany lampy lasera, co następuje z reguły dopiero po pięciu, sześciu latach użytkowania sprzętu.

Czynności serwisowe nie są uciążliwe. W zasadzie wystarcza raz do roku przegląd, który nie stanowi istotnej pozycji w kosztach funkcjonowania gabinetu stomatologicznego. Tak więc przy koszcie zakupu lasera na poziomie 150 – 400 tys. zł. Pozostałe nakłady są niezauważalne.

Wartością dodaną jest to, że unikamy kosztów dotychczas niemożliwych do wyeliminowania. Możemy wyrugować na przykład operację wytrawiania - laser w zasadzie nie pozostawia warstwy mazistej. Ograniczamy także częstotliwość podawania znieczulenia.

SŁOWA KLUCZOWE
laser   Fotona   BTL   Michał Madej   LightWalker   laser_w_stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH