Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Jesteście producentem i dystrybutorem sprzętu stomatologicznego, czy może bardziej terapeutami? Nie trudno zauważyć, że użytkownikom laserów firmy Fotona okazujecie wszechstronne wsparcie, otaczacie opieką trudną do wytłumaczenia w wypełnionym liczbami świecie skomercjalizowanych usług dentystycznych.

Michał Madej BTL Polska: Oczywiście oddziaływanie na psychikę lekarza dentysty nie jest naszym głównym zadaniem, ale faktycznie bywa, że wraz z dostawą lasera wskazujemy atrakcyjną ścieżkę rozwoju zawodowego, wyraźnie wzmacniamy biznesowy aspekt prowadzenia praktyki dentystycznej. Bywa, że to dzięki pojawieniu się w gabinecie lasera Fotony, dentysta uwalnia się od widma „Dnia Świstaka”, graniczącego z syndromem wypalenia zawodowego.

Zdarzało się i tak, że sprzęt Fotony odwodził właściciela gabinetu stomatologicznego od dramatycznej decyzji o zamknięciu lecznicy. Dzisiaj praktyki, w której laser zajmuje wiodące miejsce, znakomicie prosperują i szybko kroczą ścieżką rozwoju.

To są chwile, których się nie zapomina, momenty, które nadają dodatkowy sens naszej codziennej pracy.

infoDENT24.pl: Dziwnie rozmawia się na te tematy z kimś, kto de facto jest przedstawicielem firmy mocno zakorzenionej w nowoczesnych technologiach, która oferuje lasery stomatologiczne z najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi na świecie. Technika, socjologia i filozofia?

Michał Madej BTL Polska: Nie trudno to wytłumaczyć. Pozycja jaką zajmuje firma BTL z ofertą laserów stomatologicznych wynika m.in. z filozofii codziennych kontaktów z klientami, jaką od lat wypracowała nasza firma. Kupno lasera jest zarówno dla nas, jak i dla dentysty pierwszym krokiem. Dla nas to początek możliwie pełnego pokazania nowych horyzontów, które otwierają się przed dentystą wraz z poczynioną inwestycją. A dla dentysty? To start w drogę wiodącą do odkrywania nowych możliwości zawodowych, a są one praktycznie nieograniczone.

BTL Polska jest częścią dużej międzynarodowej firmy BTL Industries z ponad 50 oddziałami na całym świecie. O profesjonalizmie naszej firmy niech świadczy fakt, że to właśnie BTL Polska została wybrana na partnera handlowego przez Fotonę, niekwestionowanego lidera medycznych urządzeń laserowych m.in. laserów stomatologicznych. Niewątpliwie to co najlepsze w tego typu sprzęcie na świecie nosi logo Fotony.

Nie jest to megalomania z mojej strony. Fotona od lat wyznacza standardy, do których konkurencja tylko próbuje się zbliżyć.

infoDENT24.pl: Uczelnie medyczne szczątkowo informują o pracy z laserami stomatologicznymi, Polskie Towarzystwo Stomatologii Laserowej dopiero stawia pierwsze kroki. Większość lekarzy dentystów czerpie wiedzę o laserach stomatologicznych w trakcie rozmów towarzyskich.

Michał Madej BTL Polska: Tu tkwi podstawowy problem. Część lekarzy dentystów, i dodajmy tych najszybciej reagujących na nowości w branży stomatologicznej, rozpoczęła przygodę z laserem we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. To był falstart. Ówczesny sprzęt nie powinien był trafić do gabinetów dentystycznych. Zaawansowanie i możliwości laserów pozostawiało wówczas wiele do życzenia. W efekcie uzębienie traktowane laserem doznawało większych szkód niż pożytku. Nie wyglądało to zachęcająco. Nic dziwnego, że prekursorzy leczenia za pośrednictwem lasera, nieoczekiwanie stawali się ich najgorętszymi przeciwnikami. Szykował się zatem spektakularny pogrzeb idei stosowania lasera w stomatologii. Na szczęście tak się nie stało.

Laser Fotony

infoDENT24.pl: Dlaczego?

Michał Madej BTL Polska: Życie pokazało, że lasery są niezawodnym narzędziem pracy dla lekarzy okulistów, dermatologów i chirurgów plastycznych. Wyniki były tak spektakularne, że także lekarze dentyści zaczęli zastanawiać się nad zasadnością zakupu takiego urządzenia. Nie po to, aby pracować na nim w gabinecie stomatologicznym, ale po to, żeby rozszerzyć ofertę usług na przykład o zabiegi dermatologiczne.

Skąd to wiemy? W tym przypadku dobrym wyjaśnieniem jest sformułowanie „samo życie”. W latach 2007 – 2008 BTL zajął się produkcją zaawansowanych urządzeń do medycyny estetycznej. Wielu dentystów przychodziło do nas i pytało o możliwość zakupu laserów stosowanych w dermatologii i medycynie estetycznej. Zaczęliśmy przekonywać dentystów do laserów stomatologicznych, zważywszy, że po nie najlepszych początkach - na rynku pojawiły się zaawansowane lasery stomatologiczne. Wiedzieliśmy o tym, gdyż od 2011 r. zaczęliśmy współpracę z Fotoną - światowym liderem w produkcji stomatologicznych laserów. To zgoła kultowa firma w branży, rzec by można crème de le crème. To Fotona właśnie dała dentystom solidne narzędzie pracy, dzięki któremu stomatolodzy od lat stosowane metody pracy mogli uzupełnić o nowe, spektakularne techniki, o których nawet nie słyszeli.

BTL Polska wzięła na siebie ciężar przekonania dentystów, że w zaawansowanej stomatologii jest miejsce dla lasera współczesnej generacji niczym nie przypominającego nieudanych poprzedników z lat 90-tych. Dzisiaj laser znakomicie sprawdza się przy opracowywaniu zarówno tkanki miękkiej, jak i twardej. Wykonuje się nim zadania równie szybko jak wiertłem, w dodatku bezpieczniej. Nieopaczne potraktowanie tkanki miękkiej wiertłem przynosi zdecydowanie poważniejsze niepożądane skutki niż użycie nieodpowiedniego impulsu lasera. Chociaż tak naprawdę prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki w przypadku użycia lasera z zaawansowanymi ustawieniami mocy i ściśle określoną długością trwania impulsu, jest bliskie zeru. Najważniejsza jest jednak jakość i efekt wykonanej pracy. Laser zapewnia rezultaty, których nie osiągnie najbardziej nawet wprawny lekarz dentysta pracujący tradycyjnymi metodami.

Oczywiście nie uzurpujemy sobie roli wyroczni na rynku stomatologii laserowej. Wręcz przeciwnie, każdemu kto chciałby bliżej przyjrzeć się temu czym dysponuje branża, radzimy zaznajomić się z ofertą wszystkich jej uczestników. Wbrew pozorom, nie będzie to zadanie karkołomne, a to dlatego, że firm produkujących markowy sprzęt jest nie więcej niż palców u jednej ręki. Warto popracować na każdym sprzęcie, aby później nie żałować zakupu. Pamiętam, że jeden z naszych klientów analizował oferty dwa lata, zanim podjął decyzję. Rozumiemy to.

Nasi klienci, patrząc na ceny, z reguły koncentrują się na najtańszym modelu. Po dokładnym przeanalizowaniu funkcjonalności i możliwości zabiegowych zazwyczaj wybierają produkt z najwyższej półki, najdroższy, ale dający niegraniczone możliwości w realizowaniu procedur medycznych.

Koncepcja dokładnego rozpoznania oferty jest nam szczególnie bliska, także dlatego, że 9 na 10 potencjalnych nabywców lasera ostatecznie decyduje się na zakup naszych laserów LightWalker. Tylko Fotona produkuje lasery tego typu spełniające wymogi nowoczesnej stomatologii. Firma ta jest potentatem, któremu trudno dotrzymać kroku.

Czytaj także:
Akademia BTL: kupić laser i na tym zarobić
Akademia BTL: Jak kupować laser, żeby tego nie żałować