PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

20 proc. ankietowanych myje zęby raz dziennie

Autor: miro • Źródło: ms
17-01-2022, 09:34
20 proc. ankietowanych myje zęby raz dziennie Profilaktyka jamy ustnej w opałach (fot. Adobe)
Jeden na pięciu Brytyjczyków zadowala się myciem zębów raz dziennie, jeszcze większy odsetek ankietowanych twierdzi, iż bywa, że nie szczotkuje zębów dłużej niż przez trzy dni z rzędu – wynika z ankiety przeprowadzonej w styczniu 2022 r. wśród dorosłych Brytyjczyków.
  • 30 proc. Brytyjczyków uważa, że standard profilaktyki stomatologicznej pogorszył się w okresie pandemii.
  • 28 proc. respondentów twierdzi, że nie ma głowy do dbania o zdrowie jamy ustnej.
  • Taki sam odsetek ankietowanych przyznaje, że nie miało pojęcia, iż zły stan jamy ustnej może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Ankieta, przeprowadzona wśród 2 tys. dorosłych Brytyjczyków, wykazała, że u 30 proc. z nich standard profilaktyki stomatologicznej pogorszył się w okresie pandemii. O wymianie szczoteczki na nową, raz na pół roku, pamięta 5 proc. mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Higiena jamy ustnej w rozsypce

Większość Brytyjczyków deklaruje, że myje zęby średnio przez 93 s, ale 20 proc. twierdzi, że nie trwa to dłużej niż minutę.

75 proc. ankietowanych ma nadzieję, że po powrocie do normalności zdecydowanie poprawi dbałość o zdrowie jamy ustnej. Teraz 28 proc. respondentów twierdzi, że mają na głowie inne problemy zdrowotne, więc zęby nie są dla nich priorytetem. W efekcie niemal 25 proc. Brytyjczyków ani razu nie odwiedziło dentysty w ciągu ostatniego roku. 

Pandemia dewastuje zdrowie uzębienia 

Badanie wykazało również, że 28 proc, ankietowanych nie wiedziało, że zły stan jamy ustnej może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia

Ten stan potwierdzają stomatolodzy, którzy zauważyli, że u 82 proc. pacjentów gorszy stan zdrowia jamy ustnej od czasu gdy wybuchła pandemia. Ankietowani dentyści stwierdzili, że zaobserwowali wyraźny wzrost problemów ze zdrowiem jamy ustnej, w tym: ból zębów, ropnie, gromadzenie się płytki nazębnej, choroby dziąseł i próchnicę zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH