100 tys. lat mikrobiomu jamy ustnej

- Kamień nazębny zdradza intymne sekrety dawnych ludzi.
- Nasi praprzodkowie krzyżowali się z Neandertalczykami.
- Ślady po prehistorycznej diecie w bakteryjnym DNA z kamienia nazębnego.
- Streptoccocus zawsze "lubił" dietę bogatą w skrobię.
Porównując skamieniałą płytkę nazębną ludzi i Neandertalczyków sorzed 100 tys. lat z kamieniem pobranym z uzębienia szympansów, goryli i wyjców, miedzynarodowy zespół naukowców opracowuje historię naturalną mikrobiomu jamy ustnej.
Analiza kamienia nazębnego od ponad 120 osobników reprezentujących kluczowe punkty ewolucji naczelnych i człowieka ujawniła zaskakujące odkrycia na temat zachowań prehistorycznych ludzi.
Naukowiec dochodzeniowiec bada mikrobiom jamy ustnej
Tyle, że praca z DNA, sprzed kilkudziesięciu lub setek tysięcy lat, jest skomplikowana. Podobnie jak archeolodzy, rekonstruujący zepsute naczynia, archeogenetycy muszą poskładać fragmenty starożytnych genomów, aby zrekonstruować pełny obraz przeszłości.
Naukowcy na potrzeby tego badania musieli opracować nowe narzędzia i metody analizy genetycznej miliardów fragmentów DNA i zidentyfikować martwe od dawna zbiorowiska bakterii zachowanych w kamieniu nazębnym.
Korzystając z tych narzędzi, naukowcy zrekonstruowali mikrobiom jamy ustnej Neandertalczyka z jaskini Pešturina w Serbii, najstarszy mikrobiom jamy ustnej sprzed 100 tys. lat.
- Udało nam się wykazać, że bakteryjne DNA z mikrobiomu jamy ustnej zachowuje się co najmniej dwa razy dłużej niż wcześniej sądzono - powiedział James Fellows Yates, doktorant z Instytutu Maxa Plancka oraz Science of Human History (MPI-SHH).
Narzędzia i techniki opracowane w tym badaniu otwierają nowe możliwości odpowiedzi na pytania w dziedzinie archeologii drobnoustrojów.
Bakterie ludzi i Neandertalczyków zaskakująco podobne
W skamieniałej płytce nazębnej naukowcy zidentyfikowali 10 grup bakterii, które budowały mikrobiom jamy ustnej naczelnych od ponad 40 mln lat i nadal są wspólne dla ludzi i małp naczelnych.
Wiadomo, że wiele z tych bakterii pełni ważne, korzystne funkcje w jamie ustnej i pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł i zębów. Zaskakująca liczba tych bakterii jest tak słabo zbadana, że nie powstały do tej pory nawet ich nazwy gatunkowe.
- To, że wiele najważniejszych taksonów jest słabo scharakteryzowanych, stanowi zaskoczenie dla mikrobiologów jamy ustnej - powiedział dr Floyd Dewhirst, z Instytutu Forsytha, współautor badania.
Chociaż ludzie mają wiele bakterii jamy ustnej wspólnych z innymi naczelnymi, jednak mikrobiomy jamy ustnej ludzi i Neandertalczyków są najbardziej podobne. Niewielkie różnice odkryto na poziomie nawet nie gatunków, ale szczepów bakteryjnych.
Bakterie zostają w rodzinie, nawet mieszanej
Mikrobiom jamy ustnej kształtuje się we wczesnym dzieciństwie i w dużej części jest "zapożyczany" od opiekunów. Zatem ta bakteryjna wspólnota odzwierciedla fakt, że nasi praprzodkowie krzyżowali się z Neandertalczykami i pewnie wspólnie wychowywali potomstwo. Czego dowody znajdowano już w postaci DNA Neandertalczyków w genomie współczesnego człowieka.
Naukowcy odkryli, że szczepy bakterii podobne do szczepów występujących u Neandertalczyków znikły z mikrobiomu ludzkiego już u14 tys. lat temu pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, po okresie, w którym nastąpiła znaczna zmiana europejskiej populacji .
Jedną z największych niespodzianek było odkrycie, że podgrupa bakterii Streptococcus obecnych zarówno u współczesnych ludzi, jak i u Neandertalczyków, wydaje się specjalnie przystosowana do spożywania skrobi we wczesnym stadium ewolucji rodzaju Homo - stwierdzili naukowcy.
Sugeruje to, że żywność bogata w skrobię stała się ważna w diecie człowieka na długo przed rozwojem rolnictwa, a nawet przed pojawieniem się współczesnych ludzi.
Pokarmy bogate w skrobię, takie jak korzenie, bulwy i nasiona, są bogatym źródłem energii, a wcześniejsze badania wskazywały, że zmiana w pradawnej diecie na bogatą w skrobię mogła stymulować wykształcenie się dużego mózgu, który charakteryzuje nasz gatunek - stwierdzili naukowcy.
- Odtworzenie tego, co było w menu najstarszych przodków, jest trudnym wyzwaniem, ale nasze ustne bakterie mogą zawierać ważne wskazówki pomagające zrozumieć wczesne zmiany, dzięki którym jesteśmy tak wyjątkowymi istotami- powiedziała prof. Christina Warinner, z Uniwersytetu Harvarda i MPI-SHH.
Genomy bakterii ewoluują znacznie szybciej niż ludzki genom, przez co nasz mikrobiom jest szczególnie czułym wskaźnikiem głównych wydarzeń w odległej i niedawnej ewolucyjnej przeszłości - podkreśla Warinner.

-
Podwyżki nie tylko dla lekarzy. Tyle zarobią technik dentystyczny, higienistka i asystentka
bizDENT -
Od 1 lipca pensje w ochronie zdrowia w górę. Wchodzą podwyżki minimalnych wynagrodzeń
bizDENT -
Aparaty ortodontyczne. Impuls do rozwoju leczenia przy pomocy nakładek przezroczystych
eduDENT -
Zabiegi w narkozie w stomatologii. NFZ szuka chętnych
newsDENT -
W lipcu duży wzrost zakażeń COVID-19. Minister zdrowia zdradził czarny scenariusz
newsDENT -
Medycyna na Uniwersytecie Warszawskim. Start w 2023 r.
eduDENT -
Pasty do zębów. Których nie należy często używać?
techDENT -
Klinika. Bezprawne stosowanie nazwy. Niewykluczone kary
lexDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie -
lekarz dentysta
mazowieckie -
lekarz dentysta
Środa Wielkopolska, wielkopolskie
KURSY LAST MINUTE
-
Fotografia w gabinecie...
Wrocław, dolnośląskie -
NOWOCZESNA RADIOLOGIA STOMATOLOGICZNA...
Wrocław, dolnośląskie -
DIAGNOSTYKA RADIOLOGICZNA...
Warszawa, mazowieckie -
Szyna- jako narzędzie o wielu...
Bielsko-Biała, śląskie