• Znieczulenie jest wygodne nie tylko dla pacjenta, ale i dla dentysty. Niemal przy każdym zabiegu stomatologicznym podawany jest środek znoszący odczuwanie bólu
 • Lekarze mają do wyboru wiele metod znieczulania i nawet najbardziej skomplikowany i inwazyjny zabieg potrafią przeprowadzić tak, aby pacjent nie odczuwał bólu
 • O tym jakiego typu środek znieczulający zostanie podany decyduje lekarz po zebraniu wywiadu na temat stanu zdrowia pacjenta. Dużej ostrożności wymaga sytuacja, w której pacjent niedawno przeszedł udar mózgu, zawał serca lub  ma alergię na jeden ze składników  znieczulenia
 • Szczególnymi pacjentami są niewspółpracujące z lekarzem dzieci, w ich przypadku jakiekolwiek leczenie stomatologiczne umożliwia jedynie podanie znieczulenia ogólnego

Znieczulenie u dentysty. Dla wielu pacjentów warunek leczenia

Coraz większa liczba pacjentów ceni sobie komfort podczas leczenia stomatologicznego i nie chce odczuwać żadnego bólu w trakcie zabiegu. Nawet przy leczeniu niewielkich ognisk próchnicy proszą o podanie środka znieczulającego. Znieczulenie ułatwia także pracę dentyście, ponieważ zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej, co jest ważne, na przykład przy robieniu wypełnienia.

Przed zabiegiem to dentysta decyduje jaki rodzaj środka znieczulającego podać pacjentowi. Mocniej działające znieczulenie szczególnie jest potrzebne przy bardziej inwazyjnych zabiegach, na przykład podczas leczenia kanałowego czy przy usuwania zębów.

Przeciwskazania do znieczulenia podczas leczenia stomatologicznego

W przypadku pacjentów z niektórymi problemami zdrowotnymi wymagane jest przygotowanie wielospecjalistycznego i leczenia w warunkach szpitalnych:

 • niedawno przebyty zawał lub udar mózgu,
 • nadciśnienie powyżej 200/115mmHg,
 • rozedma płuc,
 • niekontrolowana i powikłana cukrzyca typu 1,
 • niestabilna dusznica bolesna,
 • niekontrolowana epilepsja z licznymi napadami drgawek.

 Kiedy konieczne znieczulenie ogólne 

Decyzja o przeprowadzeniu leczenia w narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym zapada, gdy pacjent przedstawia zaświadczenie lekarskie, że jest uczulony na środki znieczulenia miejscowego takie jak lidokaina, artykaina, mepiwakaina. 

Inna sytuacja wymagająca znieczulenia ogólnego, to gdy dużą liczbę zębów należy usunąć jednocześnie.  Gdyby pacjent otrzymał odpowiednią  dawkę leków znieczulenia miejscowego, byłaby ona tak duża, że mogłoby dojść do ich przedawkowania i reakcji toksycznej. 

Niestety bywa też tak, że wskazaniem do narkozy jest silny strach pacjenta przed leczeniem stomatologicznym. Paniczny lęk uniemożliwia porozumienie się z taką osobą. Zwłaszcza jeśli pacjentem jest dziecko. Dziecku trudno wyjaśnić różnicę między brakiem bólu a dotykiem, czy uciskiem i rozpieraniem, które z całą pewnością w trakcie wizyty będzie odczuwać.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym jest bardzo drogie. Jednak rodzice niewspółpracującego malucha mogą szukać placówek, które prowadzą dofinansowywane programy leczenia dzieci w narkozie. Taki właśnie program w pierwszym półroczu 2023 r. prowadzony był przez enel-med.

Znieczulenie nasiękowe

Stosuje się w przypadku zabiegów stomatologicznych, które nie są szczególnie bolesne, na przykład podczas leczenia próchnicy, czy piaskowania zębów. Działa na okoliczny nerw i blokuje go, dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie lekkie odrętwienie dziąsła, a często także języka i policzka. Działa ok. dwóch godzin.

Znieczulenie przewodowe

Obejmuje rozleglejszą okolicę niż znieczulenie miejscowe. Środek znieczulający podawany jest w pobliżu większego nerwu dochodzącego do kilku struktur. Najczęściej stosowane przed leczeniem zębów trzonowych dolnych. Znieczulenie przewodowe wywołuje  „drętwienie” wargi dolnej, brody oraz języka. Pacjent nie odczuwa nie tylko bólu, ale też zimna, ciepła i dotyku. Znieczulenie takie zazwyczaj działa nie dłużej niż cztery godziny.

Znieczulenie ogólne

Pacjent pod wpływem tego znieczulenia (narkozy) jest całkowicie nieświadomy i  zaintubowany tak  jak podczas innych zabiegów chirurgii ogólnej. Ten rodzaj znieczulenia podaje lekarz anestezjolog,  który  jest obecny podczas  całego zabiegu.

Znieczulenie komputerowe

Znieczulenie komputerowe jest szczególnie polecane dla dzieci oraz pacjentów dorosłych, którzy nadmiernie boją się zastrzyku. Podawanie środka znieczulającego sterowane jest komputerowo. Taki sposób ma sporo zalet,  gdyż nie powoduje nieprzyjemnego zdrętwienia policzka po zabiegu, a podczas podawania środka nie występuje odczucie „rozpychania” tkanek. Działa szybciej niż tradycyjnie podawany środek znoszący ból.

Gaz rozweselający, czyli sedacja

Podtlenek azotu, tzw. „gaz rozweselający” najczęściej podawany jest osobom z dentofobią i dzieciom, które nie pozwalają na leczenie zębów.  Na twarz pacjenta zakładana jest maseczka, przez którą podawany jest podtlenek azotu i tlen. W takim przypadku nie pojawia się senność a jedynie odprężenie i komfort psychiczny. Pacjenci  pod wpływem podtlenku azotu bez problemu współpracują wówczas z dentystą.

Ile kosztuje znieczulenie

 • znieczulenie miejscowe (nasiękowe): 40 - 70 zł
 • znieczulenie przewodowe: 40 - 80zł
 • znieczulenie komputerowe: 70 - 120 zł
 • podtlenek azotu (do 30 min): 200 -240 zł, za każde kolejne 15 min  50-70 zł
 • znieczulenie ogólne dorośli i dzieci od 5 r.ż. (pierwsza godzina): 700 -1300 zł, kolejne 30 min - 300 - 700 zł
 • konsultacja anestezjologa: 250 zł
 • pozabiegowa opieka anestezjologiczna: 200 zł
 • pobyt w pokoju pozabiegowym: 100 - 150 zł