• Wyniki ankiety Oral Health Foundation ujawniają że blisko co drugi dorosły pacjent przynajmniej raz w tygodniu zaniedbuje szczotkowanie zębów. Sondaż prowadzono wśród mieszkańców Belfastu, jednak wykryte reguły nieprzestrzegania zasad higieny jamy ustnej są uniwersalne
  • Nawet 24 proc. osób myje zęby tylko raz dziennie, a 15 proc. tylko przez minutę lub krócej, zaś 13 proc. ankietowanych przyznało, że nie szczotkuje zębów regularnie
  • Wieczorne mycie zębów jest prawie trzykrotnie częściej pomijane w porównaniu ze szczotkowaniem rano. To sprawia, że płytka nazębna szybciej przyrasta i zwiększa się ryzyko próchnicy zębów oraz chorób dziąseł

Uniwersalne błędy w higienie jamy ustnej.  Zęby za rzadko szczotkowane

Sumienność w przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej nie jest mocną stroną brytyjskich pacjentów. W Belfaście przeprowadzono sondaż w ramach ogólnokrajowej kampanii National Smile Month, z którego wynika, że ponad połowa dorosłych osób co najmniej raz w tygodniu zaniedbuje szczotkowanie zębów. Ponadto 17 proc. osób nie myje zębów co najmniej trzy razy w tygodniu.

Mniej więcej jedna osoba na cztery (24 proc.) mieszkająca w Belfaście myje zęby tylko raz dziennie, a około jedna osoba na siedem (15 proc.) myje zęby tylko przez minutę lub krócej, a nie zgodnie z zaleceniami dentystów przez dwie minuty, aż 13 proc. ankietowanych nie szczotkuje zębów regularnie.

Szczotkowanie zębów. Łatwiej zęby umyć rano niż wieczorem

Dane pokazują, że częściej pomijane jest wieczorne szczotkowanie (42 proc.), a prawie trzykrotnie rzadziej poranne (15 proc.). Ta reguła niestety poważnie zagraża zdrowiu jamy ustnej. 

Dr Nigel Carter, dyrektor naczelny Oral Health Foundation, ostrzegł, że brak higieny to gotowy scenariusz katastrofy: szczotkowanie zębów jest podstawą dobrego zdrowia jamy ustnej, ponieważ usuwa płytkę nazębną. Kiedy decydujemy się nie myć zębów, płytka nazębna nie jest usuwana i gromadząc się powodując takie stany, jak próchnica i choroby dziąseł, przypomniał.

Mycie zębów wieczorem, tuż przed pójściem spać, to najważniejsza czynność higieniczna w ciągu dnia. Jej zaniedbywanie sprawia, że stan jamy ustnej najprawdopodobniej pogorsza się w nocy, gdyż podczas snu przepływ śliny jest ograniczony i nic nie hamuje rozwoju bakterii. Usuwanie resztek jedzenia, płytki nazębnej i bakterii z jamy ustnej to konieczność, trzeba o tym pamiętać ​​zanim umieścimy głowę na poduszce, podkreśla dr Nigel Carter.