• Mobilny gabinet stomatologiczny wyposażony jest m.in. w sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, zestaw do badania RTG i niezbędne narzędzia stomatologiczne
  • Dentobus ma ułatwić dostęp do opieki stomatologicznej wszędzie tam, gdzie jest zbyt duża odległość do gabinetu stacjonarnego
  • W woj. świętokrzyskim dd początku 2023 r. z usług dentobusu skorzystało blisko 5,7 tys. dzieci.

Leczenie zębów w dentobusie. Tylko dla nieletnich

Dentobus to mobilny, bezpłatny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Jeździ niemal przez cały rok i dociera wszędzie tam, gdzie jest zbyt duża odległość do gabinetu stacjonarnego. To profesjonalny i nowoczesny gabinet zabiegowy, m.in. ze sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem do badania RTG i niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.

- Udzielane są w nim bezpłatne, czyli w ramach kontraktu z NFZ, świadczenia ogólnostomatologiczne i profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Poza leczeniem możliwe są również wizyty adaptacyjne, czyli pierwsze wizyty małych dzieci, nauka prawidłowej higieny jamy ustnej, lakierowanie zębów czy badania kontrolne - powiedziała PAP rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek.

Opieka stomatologiczna tam, gdzie jest trudno dostępna

Podczas wizyty w dentobusie lekarz stomatolog ocenia stan zdrowia jamy ustnej, zapewnia leczenie i ustala plan leczenia oraz udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy.

We wrześniu dentobus dotrze m.in. do miejscowości w gminach Nowa Słupia, Wojciechowice, Krasocin, Skalbmierz i Suchedniów. Szczegółowy harmonogram wizyt dentobusu dostępny jest na stronie www.nfz-kielce.pl.

W tym roku (od stycznia do lipca włącznie) w woj. świętokrzyskim ze świadczeń stomatologicznych w dentobusie skorzystało 5713 młodych pacjentów.