• Trzecie trzonowce żuchwy często ulegają zatrzymaniu, rozwijają się tylko częściowo i nie pełnią swojej funkcji
  • Najczęstsze powikłanie wywołane przez ósemki to zapalenie i infekcja tkanek miękkich wokół częściowo wyrzniętego lub zatrzymanego zęba oraz próchnica
  • Jeśli podczas wyrzynania się zęba mądrości ból trwa dłużej niż 3–4 dni należy się głosić do dentysty, który zdecyduje czy potrzebna jest ekstrakcja

Niechciane zęby mądrości

Zęby mądrości lub ósemki to ostatnie w łuku zębowym trzonowce, wyrzynają się późno bo między 17 a 25 rokiem życia, zdarza się jednak, że zaczynają się wyrzynać wiele lat później.

Trzecie trzonowce  żuchwy często ulegają zatrzymaniu, rozwijają się tylko częściowo i nie pełnią swojej funkcji. Niestety, 80 proc. trzecich zębów trzonowych wymaga ekstrakcji przed 70 rokiem życia. A to z powodu wywoływanych przez nie powikłań, do których należą:

Wyrywać ząb, czy ząb zostawić

Czy zachowanie zęba mądrości przysporzy więcej szkody niż pożytku decyduje dentysta. Jeśli stan ósemki jest konsultowany na odpowiednio wczesnym etapie, a podczas badania okaże się, że trzonowiec będzie się wyrzynał i powodował przy tym problemy, to możliwe jest wykonanie nawet zabiegu germektomii, czyli usunięcia zawiązka zęba, przed uformowaniem się jego korzeni – informuje lek. dent. Ryszard Górkiewicz, lekarz dentysta z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Stan zapalny. Bolesna norma przy wyrzynaniu się zębów mądrości

 Ostre zapalenie tkanek miękkich często wiąże się z prawidłowym wyrzynaniem się zębów mądrości, ale na szczęście trwa stosunkowo krótko (3–4 dni). Poprawa miejscowej higieny jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów pastą do zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych lub stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego chlorheksydynę znacząco łagodzi objawy.  Można też zażywać środki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Tabletki przeciwbólowe trzeba zawsze połykać. W żadnym wypadku nie należy umieszczać tabletek przeciwbólowych w pobliżu bolącego miejsca (to dość częsty błąd niedoinformowanych pacjentów).

Jeśli dolegliwości trwają dłużej niż 3–4 dni lub ból zaczyna się nasilać, wtedy należy  się głosić do dentysty, który zdecyduje czy potrzebna jest ekstrakcja ósemki. 

- Podczas wyrzynania ząb może faktycznie sprawiać dolegliwości. Jednak jeśli diagnostyka radiologiczna nie wykazuje niepokojących zmian, nieprawidłowego ułożenia, ucisku na korzenie lub nerwy, to może nie być wskazań do natychmiastowej ekstrakcji. Sytuację należy obserwować i reagować, gdy zajdzie taka konieczność, np. pojawi się stan zapalny – mówi stomatolog.

Sprawy nie ułatwia fakt, że proces wyrzynania może trwać nawet do kilku lat, a w dodatku nie jest jednostajny, tylko odbywa się skokowo. Ból, który doskwiera kilka dni, może nagle ustąpić i pojawić się za kilka dni albo tygodni.

Czym grozi ekstrakcja ósemki

 Jak podaje British Journal of General Practise ryzyko związane z powikłaniami po ekstrakcji trzecich zębów trzonowych nie jest wysokie. Najczęstszy problem tzw. suchy zębodół rozwija się w nie więcej jak 5 proc. przypadków. Jeszcze rzadziej dochodzi do  przejściowej lub trwałej neuropatii nerwów językowych (języka) i nerwów zębodołowych dolnych (wargi) (0,1–2 proc.).