• Dla wielu osób wizyta u dentysty może być nieprzyjemnym przeżyciem. Szczególnie uciążliwe mogą być procedury związane z zakładaniem stałych protez zębowych
  • Rozrywka medialna, oglądana przez pacjentów na płaskich ekranach umieszczonych na suficie gabinetu stomatologicznego, zmniejsza stres i zapewnia pacjentom mniej nieprzyjemnych doznań podczas leczenia stomatologicznego
  • Efekt wyświetlanych programów rozrywkowych badano w University Medical Center Hamburg-Eppendorf, w Niemczech, wyniki publikuje Journal of Dentistry
  • Film przyrodniczy wyświetlany podczas leczenia protetycznego znacząco poprawiał ocenę uciążliwości tego zabiegu przez pacjentów

Wizyta u dentysty. Dla wielu nieprzyjemne przeżycie

Dla wielu osób wizyta u dentysty może być nieprzyjemnym przeżyciem. W części to pokłosie bolesnych zdarzeń z przeszłości. Poziom stresu u takich pacjentów jest szczególnie wysoki, gdy zbliża się termin leczenia stomatologicznego.

Do jednych z najmniej przyjemnych zabiegów należą procedury związane z zakładaniem protez stałych. Są długotrwałe i nieprzyjemne, choć przebiegają  w znieczuleniu miejscowym, jednak dźwięk i wibracje pracującego sprzętu stomatologicznego oraz pobieranie wycisków sprawiają, że pacjenci odczuwają wysoki poziom stresu. 

Satysfakcja pacjenta. To nie tylko wynik kliniczny

Rozwiązania, które pomagają zmniejszyć ten dyskomfort mogą  znacząco zmienić ogólną ocenę świadczenia, czy będzie ono odebrane przez pacjenta jako satysfakcjonujące. 

To, jak pacjenci postrzegają leczenie, jest wskaźnikiem uzupełniającym pomiary kliniczne i świadczącym o jakości opieki. Z badań, które koncentrowały się na aspektach związanych z tym aspektem opieki stomatologicznej wynika, że nieoczekiwanie duży wpływ mają:

  • troska lekarzy,
  • wrażliwość,
  • uwzględnienie uczuć i preferencji pacjentów.

Im bardziej pacjent jest zadowolony z wizyty u dentysty, tym mniejszy odczuwa lęk przed leczeniem i w trakcie wizyty, co potencjalnie prowadzi do korzystniejszej relacji lekarz-pacjent.

Łatwe sposoby na zestresowanego pacjenta

Faktem jest, że umiejętności psychospołeczne i komunikacyjne lekarzy dentystów to cechy wysoce indywidualne i niełatwe do modyfikacji. Zatem przydatne są sprawdzone rozwiązania, które ułatwiają zmniejszyć  lęk i stres pacjentów.

Do takich metod, o dobrze udokumentowanej skuteczności należy oglądanie filmów. Okazuje się, że może powodować zmiany neurochemiczne, związane ze zwiększonym uwalnianiem neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina, oksytocyna, adrenalina i noradrenalina, co ostatecznie prowadzi do relaksacji i obniżenia stresu.

W badaniu klinicznym nad uspokajającym efektem takiego rozwiązania wzięło udział  145 pacjentów (średni wiek 43 lata, 55,2 proc. kobiet), których podzielono na dwie grupy. Badanie prowadzono w Department of Prosthetic Dentistry, University Medical Center Hamburg-Eppendorf, w Niemczech.

Film przyrodniczy. Obniża dyskomfort w trakcie leczenia protetycznego

Podczas leczenia połowie pacjentów wyświetlano  przyrodniczy film dokumentalny (wyprodukowanym przez BBC), pokazujący dzikie zwierzęta oraz florę we wszystkich porach roku. Nie był to wybór przypadkowy - naukowcy założyli że wzbudzi wystarczające zainteresowanie, aby odwrócić uwagę od czynności lekarza, a jednocześnie sam nie spowoduje napięcia czy stresu. Wyniki eksperymentu publikuje Journal of Dentistry.

Odczuwany przez te osoby stres mierzono za pomocą 25-punktowego kwestionariusza. Pacjenci z grupy, która oglądała film przyrodniczy oceniali  przykre  wrażenia jako znacząco mniej dotkliwe. Zaobserwowana różnica między grupą kontrolną a poddaną interwencji, mogła mieć już kliniczne znaczenie, podkreślają naukowcy.

Długie i inwazyjne zabiegi podczas wykonywania stałych uzupełnień protetycznych mogą być trudne dla pacjentów. Rozrywka medialna znacząco zmniejsza odczuwane obciążenia, a co za tym idzie poprawia jakość opieki stomatologicznej, podsumowują autorzy badania.