• Instytut ÖKO-TEST przebadał 48 uniwersalnych past do zębów, z których 17 ma certyfikat kosmetyków naturalnych
  • Środek wybielający dwutlenek tytanu zawierało 15 z 48 testowanych past do zębów. Nie powinien on być stosowany ze względu na możliwe działanie mutagenne
  • W dużej części bezfluorkowych, tzw. naturalnych past kosmetycznych wykryto neurotoksyczny ołów w ilościach przekraczających wartość dopuszczalną
  • W 14 przetestowanych pastach do zębów zastosowano środek powierzchniowo czynny laurylosiarczan sodu. Badania naukowe wskazują, że związek ten sprzyja rozwojowi aft     

Dwutlenek tytanu wciąż obecny w paście do zębów

Środek wybielający  dwutlenek tytanu (TiO2) nie powinien być stosowany w żywności ze względu na możliwe działanie mutagenne. Tymczasem związek ten wciąż się spotyka w kosmetykach, w  tym w nakładanych na usta szminkach.

Dwutlenek tytanu zawierało 15 z 48 testowanych past do zębów. Dwutlenek tytanu znajdował się niestety w pięciu pastach do zębów dla niemowląt i dzieci. Ważne, że większość producentów zgłosiło już stosowną zmianę receptury lub zapowiedziało pożądaną modyfikację technologii w najbliższej przyszłości.

Uwaga na pasty do zębów bez fluoru

Dwutlenek tytanu nie jest jedynym problemem past do zębów. Wciąż duży udział w rynku mają pasty bez fluoru, zwłaszcza w segmencie kosmetyków naturalnych.

Tymczasem działanie ochronne fluoru przed próchnicą zostało jednoznacznie udowodnione. Zęby należy szczotkować codziennie pastą zawierającą co najmniej 1000 miligramów fluoru na kilogram substancji (mg/kg lub ppm).

Ołów w pastach do zębów bez fluoru

W dużej części bezfluorkowych, tzw. naturalnych past kosmetycznych wykryto neurotoksyczny ołów w ilościach przekraczających wartość określoną przez Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL). Nawet niewielkie ilości tego pierwiastka w organizmie mogą prowadzić do bólów głowy, zmęczenia i utraty wagi.

Arsen w jednym produkcie

W jednym przypadku laboratorium, przeprowadzające badania, wykryło arsen w ilościach przekraczających dopuszczalny poziom. Pierwiastek ten, podawany nawet w małych dawkach w postaci nieorganicznej może powodować raka. Długotrwałe jego działanie może powodować zaburzenia rozwojowe, w tym neurologiczne.

Okazuje się, że szkodliwe metale dostają się do past jako zanieczyszczenia występujące w surowcach mineralnych, takich jak kaolin (glina) lub krzemian glinu. Producenci są zobowiązani do utrzymywania tych ilości na jak najniższym poziomie.

Uwaga na agresywne środki powierzchniowo czynne

W 14 przetestowanych pastach do zębów zastosowano środek powierzchniowo czynny laurylosiarczan sodu, dzięki któremu podczas mycia zębów powstaje piana. Badania naukowe wskazują, że laurylosiarczan sodu sprzyja rozwojowi aft.

PEG nadal obecny

W części past wykryto PEG, grupę związków takich jak glikol polietylenowy, które stosowane są jako czynnik spieniający. To substancja wysoce toksyczna i rakotwórcza, która zwiększając ilość czynników zapalnych w błonie śluzowej jamy ustnej i dziąseł, wywołuje stany zapalne lub zaostrza już istniejące. PEG powoduje większą przepuszczalność tkanek narażając organizm na działanie szkodliwych substancji.

Niepożądany cynk

Młodzież i dzieci ze stałymi zębami mogą stosować pastę dla dorosłych - jeśli nie zawiera ona cynku. Zbyt duża ilość tego pierwiastka, kumulowana przez długi czas, może osłabić układ odpornościowy. Dzieci i młodzież przekraczają zalecaną ilość cynku szybciej niż dorośli. Cynk jest stosowany w pastach do zębów ze względu na jego działanie antybakteryjne.

Właściwości ścierne

Pasty do zębów osiągają działanie czyszczące m.in. dzięki materiałom ściernym. Siła ścieralności określona jest za pomocą wskaźnika RDA (Relative Dentin Abrasion).Jego optymalna wartość powinna wahać się od 30 do 70. W tym zakresie pasta do zębów ma wystarczające działanie czyszczące, a przy tym nie uszkadza szkliwa zębów.

W przypadku specjalnych wybielających past do zębów, wartość RDA jest często znacznie wyższa – czasami przekracza nawet 100. Tak silne ścieranie może trwale zaatakować szkliwo zębów. Współczynnik ten podawany jest na bardzo niewielu opakowaniach past do zębów.

W Unii Europejskiej dozwolone są pasty do zębów o wartości RDA do 250.

Nieprecyzyjne wskazania co do ilości pasty

Zauważono, że producenci części past wskazują, iż dzieci poniżej szóstego roku życia powinny używać środka o wielkości ziarnka grochu, jest to zbyt zgrubne zróżnicowanie. Dlaczego?

Pediatrzy i stomatolodzy dziecięcy dzieciom do szóstego roku życia zalecają pastę do zębów z zawartością fluoru 1000 ppm, a od pierwszego ząbka do drugich urodzin dziecka - wielkości ziarnka ryżu,