• Z badania zachowań prozdrowotnych mężczyzn wynika, że kobiety skutecznie motywują swoich partnerów do dbania o zdrowie
  • Co trzeci samotny mężczyzna idzie do lekarza tylko wtedy, gdy coś mu dolega, dowodzi ankieta firmy uPacjenta
  • Mężczyźni samotni częściej zaniedbują przeglądy jamy ustnej, 20 proc. ankietowanych nie było u stomatologa od ponad 5 lat

Regularne kontrole u stomatologa. Częściej odbywa mężczyzna mający partnerkę

Kobiety odgrywają dużą rolę w kwestii zdrowia mężczyzn. Nowe badania wykazały, że choć większość, bo ponad 72 proc. mężczyzn będących w związku deklaruje, że regularnie się bada, jednak co druga  kobieta twierdzi, że partner robi to tylko wtedy, gdy coś mu dolega, i co więcej – to ona go do tego motywuje. 

Według badania opinii przeprowadzonego przez firmę uPacjenta, aż co piąty mężczyzna pozostający w związku przyznaje, że to partnerka przypomina mu o konieczności przeprowadzania badań kontrolnych. To znaczący odsetek, który wskazuje na istotną rolę kobiet w dbaniu o zdrowie swoich partnerów. Partnerki często motywują swoich mężczyzn do wizyt u lekarza, przypominając o terminach badań oraz udzielając wsparcia emocjonalnego.

Singiel u dentysty rzadziej niż co 5 pięć lat! 

Samotni mężczyźni są za rzadko u dentysty, niemal 20 proc. ankietowanych (nie pozostających w związku) nie było na przeglądzie jamy ustnej od ponad 5 lat. Co trzeci singiel przyznaje, że idzie do lekarza tylko wtedy, gdy coś zaczyna mu dolegać. Z takim nastawieniem trudno o skuteczną walkę z próchnicą, czy problemami z dziąsłami.

 

Co jednak pozytywne,  statystyki zdrowia poprawiają się, kiedy mężczyzna wchodzi w związek. Podczas gdy tylko 32,5 proc. samotnych mężczyzn było u dentysty w ciągu ostatniego roku, odsetek ten wzrasta do 42,1 proc. w przypadku mężczyzn będących w związku. Wydaje się, że wpływ partnerki na zdrowie jamy ustnej jest znaczący i może przyczyniać się do większej świadomości oraz podejmowania działań profilaktycznych przez mężczyzn, podkreślają autorzy ankiety.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej - o tej zasadzie, przytaczanej chętnie przez dentystów, nie należy zapominać.
- Zadbane zęby i dziąsła dają długotrwałe korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Natomiast choroby przyzębia, stan zapalny dziąseł są związane z wyższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, a nawet schorzeń stawów. Dlatego regularne wizyty u dentysty są niezwykle istotne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia ogólnego –  podkreśla Borys Pawliczak z firmy z uPacjenta.