• Szkolny gabinet stomatologiczny został uroczyście otwarty w szkole podstawowej w Jedlni-Letnisku, w powiecie radomskim, w woj. mazowieckim
  • Z jego usług będą mogły korzystać wszystkie dzieci i młodzież z terenu gminy (1500 osób)
  • Koszt realizacji inwestycji przekroczył 200 tys. zł

Lepsza profilaktyka stomatologiczna dla dzieci i młodzieży

Nowo otwarty gabinet dentystyczny w szkole, to rzadkość na mapie miejsc świadczących bezpłatne świadczenia stomatologiczne w Polsce. 

W Publicznej Szkole Podstawowej w Jedlni-Letnisku (miejscowość położona w powiecie radomskim, woj. mazowieckim), rozpoczął funkcjonowanie gabinet, którego  wyposażenie i remont kosztowało ponad 200 tysięcy złotych.  Dzięki tej placówce opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci i młodzież z publicznych szkół, Czyli w sumie 1,5 tys. uczniów z terenu całej gminy. 

 Oglądanie bajek u dentysty

- Zależało nam na zapewnieniu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży - mówi Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letnisko w rozmowie z Radio Eska.

- Do tej pory nie było w ogóle profilaktyki stomatologicznej, a wiadomo, że jest to niezbędne dla dzieci i młodzieży, bo właśnie w tym wieku zaczyna się próchnica i to jest ten moment jak coś dzieje, żeby to wychwycić. Młodzież i dzieci z placówek z Myśliszewic, z Natolina, ze Słupicy będą przywożone bezpłatnie na wizyty w gabinecie, wyjaśnia burmistrz. 

Piotr Kowalski, dyrektor przychodni w Jedlni-Letnisku podkreśla, że to odpowiedź na rosnące problemy z uzębieniem wśród dzieci, gdyż nawet maluchy w wieku 3 lat mają już próchnicę i to w niemałym odsetku. Stwierdza się ją u około 50 proc., podkreśla dyrektor przychodni.

Gabinet jest w pełni wyposażony. Zadbano także o specjalne udogodnienia dla najmłodszych, takie jak monitor do oglądania bajek. Ma pomóc w odwróceniu uwagi i osłabieniu lęku przed leczeniem.