• Podczas snu bakterie w jamie ustnej namnażają się intensywnie i to właśnie one odpowiedzialne są za powstanie płytki nazębnej
  • Ten kto pije sok owocowy na śniadanie i zaraz po tym myje zęby, to rozprowadza kwas po jamie ustnej. Kwas ten osłabia szkliwo zębów, powodując nadmierne ścieranie szkliwa i nadwrażliwość zębów
  • Związki powierzchniowo czynne (środki pieniące), znajdujące się w paście do zębów - tłumią kubki smakowe. Sugeruje się, że te substancje mogą sprawić, iż smak żywności będzie bardziej mdły, ponieważ receptory wychwytujące słodki smak w żywności - będą stłumione. 

Kiedy myć zęby

Dr Sam Jethwa wiceprezes Brytyjskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej przekonuje, że podczas snu bakterie w jamie ustnej namnażają się intensywnie i to właśnie one odpowiedzialne są za powstanie płytki nazębnej, struktury niszczącej szkliwo, powodującej ubytki i próchnicę. 

- Szczotkowanie zębów przed śniadaniem nie tylko pomaga usunąć nagromadzoną płytkę nazębną z zębów, ale także pobudza produkcję, walczącej z chorobotwórczymi bakteriami, śliny – dodaje Sam Jethwa.

Jedzenie śniadania i picie kawy lub soku owocowego skutecznie karmi bakterie cukrem, który tworzy kwas i może atakować szkliwo zębów. 

Szczotkowanie zębów zagrożeniem dla szkliwa

- Szczotkowanie zębów przed śniadaniem pomaga usunąć niebezpieczne bakterie i niwelować kwaśne środowisko, które może uszkodzić szkliwo – dopowiedział dr Alan Clark, główny dentysta w klinice Paste Dental w Belfaście.

Ten kto pije sok owocowy na śniadanie i zaraz po tym myje zęby, to rozprowadza kwas po jamie ustnej. Kwas ten osłabia szkliwo zębów, powodując nadmierne ścieranie szkliwa i nadwrażliwość zębów, Eksperci sugerują, aby z higiena jamy ustnej odczekać co najmniej 30 minut po jedzeniu.

- Jeśli szczotkujesz zęby zbyt szybko po jedzeniu, możesz powodować uszkodzenia szkliwa zębów, bo jest ono słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia - dodaje Jethwa. 

Nieświeży oddech 

Ślina jest odpowiedzialna za wypłukiwanie cząstek powodujących nieprzyjemny zapach, ale produkcja śliny zmniejsza się podczas snu.

Nagromadzenie bakterii powoduje nieprzyjemny zapach wydzielany przez jamę ustną. 

- Szczotkowanie zębów przed śniadaniem może pomóc w wyeliminowaniu nieświeżego oddechu spowodowanego przez bakterie bytujące w jamie ustnej - dodaje dr Alan Clark. 

Czyszczenie zębów a smak pożywienia 

Niektórzy eksperci twierdzą, że szczotkowanie zębów przed śniadaniem może poprawić smak jedzenia. Według dr. Alana Clarke'a, dzieje się tak, ponieważ szczotkowanie pomaga usunąć utrzymujący się nieświeży posmak i bakterie z ust, które mogą zakłócać aromat śniadania. 

Nie jest to jednak jedynie słuszny pogląd. Inni eksperci twierdzą, że związki powierzchniowo czynne (środki pieniące) znajdujące się w paście do zębów - tłumią kubki smakowe. Sugeruje się, że te substancje mogą sprawić, iż smak żywności będzie bardziej mdły, ponieważ receptory wychwytujące słodki smak w żywności - będą stłumione.

Z drugiej strony mogą również wzmacniać gorzki smak, sprawiając, że kwaśne potrawy i napoje będą miały bardziej intensywny smak – na przykład sok pomarańczowy. To dlatego, że ten właśnie sok jest połączeniem słodkich i gorzkich smaków, a środki powierzchniowo czynne zaburzają tę równowagę.