• Wśród powszechnych mitów na temat zdrowia krąży m.in. ten, o próchnicy zębów, że każdy w końcu będzie musiał leczyć zęby z jej powodu. Jak jest w rzeczywistości wyjaśnia lek. dent. David Rice na łamach Dentistryiq.com
  • Innym błędnym przekonaniem jest także i to, że każda zmiana próchnicowa wymaga "borowania" i plomby
  • Niekiedy próchnica nie jest możliwa do wykrycia bez wykonania zdjęcia rtg, o czym także mało kto z pacjentów zdaje sobie sprawę

Czy każdy ma lub będzie miał próchnicę zębów?

Przede wszystkim nie jest prawdą, że każdy w końcu będzie miał próchnicę zębów. Nie każdy. W powszechniej opinii krąży wiele półprawd na temat zdrowia jamy ustnej. Amerykański stomatolog  David Rice wyjaśnia te kwestie na portalu Dentistryiq.com. 

Ubytki próchnicowe są nieuniknione (nieprawda)

Każdy ma określone genetyczne predyspozycje, co oznacza, że ​​niektórzy ludzie są bardziej podatni na próchnicę zębów niż inni. Tyle że niezależnie podatności warunkowanej przez geny, świadomy dobór tego co się je i pije, czas poświęcany na  higienę jamy ustnej, wizyty kontrolne u lekarza dentysty (co najmniej dwa razy w roku), pozwalają zażegnać niebezpieczeństwo.

Próchnicą można się zarazić (to fakt)

Niestety bakterie próchnicogenne mogą się przenosić między ludźmi. Ryzyko takiego "transferu" zwiększa się gdy używamy tych samych sztućców, naczyń lub podczas pocałunku. A nawet wtedy, gdy dmuchamy na gorący pokarm, by go schłodzić przed podaniem małemu dziecku, ostrzega lekarz.

Każdy ubytek wymaga plomby (mit) 

Zęby składają się z trzech warstw. Zewnętrzna część nazywana jest szkliwem, środkowa warstwa to zębina, zaś najbardziej wewnętrzna tkanka to miejsce, w którym znajduje się nerw. Kiedy z czasem powierzchniowy ubytek  dochodzi do zębiny, ząb wymaga pomocy lekarza dentysty. Ale jeśli zmiana próchnicowa obejmuje tylko szkliwo i  pacjent regularnie odwiedza swojego dentystę, to istnieją inne sposoby niż zakładanie wypełnienia, by taką próchnicę wyleczyć. Na przykład zastosowanie środków wspomagających proces remineralizacji zęba. W efekcie wypełnienie nie będzie potrzebne.

Jak działa lak stomatologiczny 

Lakowanie zębów chroni przed próchnicą (prawdą tylko częściowa)

Lak stomatologiczny nie zapobiega powstawaniu wszystkich ubytków, choć jest to doskonały sposób na zabezpieczenie powierzchni żujących tylnych zębów. Jednak lakowanie nie chroni powierzchni bocznych ani przestrzeni międzyzębowych. 

Zabieg lakowania powszechnie stosowany w profilaktyce próchnicy dziecięcej świetnie się sprawdza, ponieważ powierzchnia gryzienia jest bardzo częstym miejscem powstawania ubytków u dzieci. Od tego z jaką starannością zostanie wykonany zabieg zależy trwałość i skuteczność laku. 

Zdjęcie rtg nie jest potrzebne do wykrycia  próchnicy (mit)

Tylne zęby są masywne. To oznacza, że ​​lekarz dentysta potrzebuje w gruncie rzeczy zdjęcia rtg,  aby dokładnie zobaczyć co się dzieje między trzonowcami. Przestrzenie międzyzębowe są podatne na powstawanie zmian próchicowych, gdyż mało kto dokładnie je czyści z nalotu bakteryjnego podczas szczotkowania, podkreśla David Rice.