• Sama odbudowa zębów bywa niewystarczająca. Nieprawidłowy zgryz może powodować np. szybkie ponowne zniszczenia. W takiej sytuacji konieczne jest uprzednie leczenie ortodontyczne
  • W wielu przypadkach pacjent powinien zasięgnąć porady zarówno ortodonty jak i stomatologa, którzy ustalą wspólny plan leczenia, obejmujący najpierw prawidłowe ustawienie zębów, a potem odbudowę braków
  • Stomatologia dąży do wyodrębnienia wyraźnych umiejętności cząstkowych na przykład są dentyści odpowiedzialni tylko za protetykę, czy leczenie implantologiczne, z drugiej jednak strony dąży się do holistycznego spojrzenia na uzębienie pacjenta. Jak pogodzić oba podejścia?  

- Często pacjentom wydaje się, że zrobią licówki i ich zęby będą piękne. Tymczasem sama odbudowa zębów bywa niewystarczająca. Nieprawidłowy zgryz może powodować np. szybkie ponowne zniszczenia. W takiej sytuacji powinno się zacząć tak naprawdę od leczenia ortodontycznego. Ważne jest więc uświadomienie pacjenta i dialog między specjalistami już na samym początku leczenia. Wykonywanie odbudowy w przypadku nieprawidłowego zgryzu sprawi, że efekty wykonanej pracy będą nietrwałe - ocenia lek. dent. Karolina Cepińska – Malczak z warszawskiej kliniki L’experta.

Kiedy współpraca z ortodontą niezbędna

Współpraca stomatologia z ortodontą bywa niezbędna także w momencie, gdy brakuje kilku zębów.

– Brak uzębienia prowadzi do przesuwania się sąsiadujących zębów w stronę luki. Gdy nie są odbudowane od razu po ich utracie, z czasem dochodzi do problemów ze zgryzem i po czasie nie ma już miejsca na wstawienie brakującego zęba. W takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć porady zarówno ortodonty jak i stomatologa, którzy ustalą wspólny dobry plan leczenia, obejmujący najpierw prawidłowe ustawienie zębów, a potem odbudowę braków - radzi lek. dent. Karolina Cepińska - Malczak.

- Ortodonta przed założeniem aparatu powinien wiedzieć, jakich efektów oczekuje stomatolog, tak aby mógł dobrze przeprowadzić swoją pracę. To właśnie ortodonta może np. odzyskać odpowiedniej wielkości lukę, w którą zostanie wstawiony implant lub most. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. Wszystko można zaplanować co do milimetra. Stomatolog określa jak chce odbudować braki i jakie warunki są mu potrzebne, a ortodonta doprowadza do ich uzyskania i przywrócenia prawidłowego zgryzu. Wspólnie natomiast dbają o właściwą okluzję  – wyjaśnia lek. dent. Karolina Cepińska - Malczak.

Czy zawsze konieczny protetyk

Bywają również takie sytuacje, że pacjent chce poprawić jedynie estetykę zębów i przychodzi od razu do protetyka, natomiast ten specjalista nie ma nad czym pracować. Okazuje się, że zęby wymagają drobnej korekty, ale to co pacjent chce uzyskać, czyli aby uśmiech był „równy” można osiągnąć zakładając aparat. To, że pacjentowi wydaje się, że ma zęby za krótkie, albo o nierównej długości i chce je odbudowywać - może być związane tak naprawdę z ich rotacją. Nie ma potrzeby szlifować i odbudowywać zdrowych, prawidłowo posadowionych zębów. Jeśli pacjent jest młody, warto postawić na leczenie ortodontyczne.

Istnieją też odwrotne sytuacje, gdy pacjent chce zakładać aparat - tymczasem zgryz jest prawidłowy. Drobne przekrzywienia pojedynczych zębów  można zamaskować np. licówką.

- Istotne jest to, żeby pacjent był poinformowany na czym polega jego problem i jakie są dostępne rozwiązania, i aby podjął decyzję w oparciu o pełen ogląd sytuacji. Dlatego też analiza sytuacji przez różnych specjalistów, wspólny plan leczenia i szczera rozmowa z pacjentem są bardzo ważne. W innym przypadku, choć każdy specjalista prawidłowo wykona swoją część pracy, może to nie być w najlepszym interesie dla pacjenta - uważa ekspertka.

- Stomatologia z jednej strony dąży do wyodrębnienia wyraźnych umiejętności cząstkowych na przykład są dentyści odpowiedzialni tylko za protetykę, czy leczenie implantologiczne, z drugiej jednak dąży się do holistycznego spojrzenia na uzębienie pacjenta – na jego zdrowie i urodę. Oznacza to, ze nawet mając wąską specjalizację trzeba patrzeć szeroko i zasięgać opinii innych specjalistów, tak aby nawet najlepszy implant czy licówka pasowały do zgryzu pacjenta. Pacjent, jeśli trafia do gabinetu, gdzie nie ma np. ortodonty, powinien postarać się o konsultację z takim specjalistą – mówili stomatolog z kliniki L’experta.