• Wśród mitów panujących na temat zdrowia jamy ustnej krąży m.in. ten, o próchnicy zębów, jakoby można było czekać z jej leczeniem, jeśli nie powoduje dolegliwości bólowych. To oczywiście nieprawda podkreśla stomatolog David Rice
  • Trzeba też pamiętać, że każdy materiał stomatologiczny użyty do wypełnienia, nawet najlepszy,  z czasem ulega zużyciu
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu samo szczotkowanie choćby najbardziej dokładne nie wystarczy, by ochronić zęby przed próchnicą. Nalot zębowy musi być usuwany z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek

Fakty i mity o próchnicy zębów

Jeśli próchnica zęba nie boli, to można poczekać z leczeniem (nieprawda)
Ubytki próchnicowe nie powodują bólu dopóki nie staną się odpowiednio rozległe. Nie oznacza to jednak, że te niewielkie, nie powodujące żadnych dolegliwości mogą czekać na leczenie. Im wcześnie wkroczy lekarz dentysta tym lepiej. Warto więc zająć się ubytkami w zębach,  gdy tylko dentysta je zauważy. Takie postępowanie oszczędza bólu, czasu, a często także pieniędzy. 

Trzeba też pamiętać, że wypełnienie ubytku nie trwa wiecznie! Niestety,  prawda jest taka, że ​​dzisiejsze materiały dentystyczne są świetne, ale z czasem ulegają zużyciu. Ponadto niektóre materiały są trwalsze niż inne, w zależności od tego, jak się o nie dba. Warto porozmawiać z lekarzem, który materiał wypełniający jest najlepszy w zależności od tego, gdzie znajduje się ubytek, jak duży jest i jak długo ma trwać plomba, podkreśla stomatolog David Rice na portalu Dentistryiq.com.

Próchnica zębów zawsze powoduje ból (mit)

Można mieć próchnicę zębów i zupełnie jej nie czuć. Jak przyznaje lek. dent. David Rice to  dla niego jeden z najtrudniejszych tematów w rozmowach z pacjentami, gdy ma zakomunikować, że...zęby najczęściej nie bolą, dopóki nie jest za późno.

Wiele osób zapomina o fakcie, że zęby składają się z trzech warstw. Zewnętrzna część nazywana jest szkliwem, środkowa warstwa to zębina, zaś najbardziej wewnętrzna tkanka to miejsce, w którym znajduje się nerw. Kiedy z czasem powierzchniowy ubytek dochodzi do zębiny, ząb wymaga pomocy lekarza dentysty. A jeśli pojawia się ból, to oznacza, że ubytek jest już duży i może się zdarzyć, że do jego wyleczenia nie wystarczy samo wypełnienie. 

Owoce i soki mogą powodować próchnicę zębów

Owoce i soki są zdrowe dla zębów (mit)
To wiedza powszechna, że cukier może szkodzić zębom. Jednak zapominamy o tym czym jest cukier, z czego się składa i jakie zmiany powoduje w środowisku jamy ustnej. Soki, a nawet zbyt duże ilości owoców, mogą prowadzić do choroby zębów, gdyż ich jedzenie obniża pH śliny. A takie warunki, jeśli trwają długo lub często się powtarzają osłabiają szkliwo, czyli najtwardszą powłokę zęba, która ma chronić jego bardziej wrażliwe na procesy chemiczne wnętrze.

Szczotkowanie zębów, jeśli jest bardzo dokładne chroni przed próchnicą zębów (nieprawda)
 Niestety samo szczotkowanie zębów, choćby wg najlepszych zasad, nie eliminuje próchnicy zębów. 

Mycie zębów to oczywiście konieczność!  Bez tego nie ma zdrowej jamy ustnej, ale szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki pomiędzy nimi oraz pod linię dziąseł. Dlatego by uzyskać naprawdę dobry poziom higieny trzeba używać nici dentystycznej i/lub międzyzębowych szczoteczek.  Tylko w ten sposób uda się oczyścić z nalotu bakteryjnego wszystkie powierzchnie zębów.