• W koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ leczenie kanałowe zębów nie zajmuje eksponowanego miejsca
  • W większości przypadków za leczenie kanałowe zębów trzeba płacić z własnej kieszeni
  • Cena leczenia kanałowego oscyluje wokół 1 tys. zł, taniej wychodzi proste leczenie, drożej to wielokanałowe m.in. z użyciem mikroskopu.

Okrojone leczenie kanałowe „na NFZ”

Gabinety stomatologiczne, realizujące kontrakty z NFZ, oczywiście wykonują także leczenie endodontyczne, z tym, że przysługuje ono osobom dorosłym od kła do kła (od trójki do trójki). Takich ograniczeń nie wprowadzono w przypadku dzieci do 18 roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie). Im należy się leczenie kanałowe wszystkich zębów, z tym że NFZ finansuje procedurę obejmującą opracowanie do trzech kanałów w zębie.

Obawy o leczenie kanałowe

Stwierdzenie konieczności leczenia kanałowego to zła wiadomość dla pacjenta, bo martwy ząb, chociaż uratowany, może (nie musi) przysparzać problemów właścicielowi.

Wiele osób stroni od leczenia kanałowego, bo naczytali się w dr Google o wpływie procedury endodontycznej na wzrost ryzyka chorób onkologicznych. O stanowczym sprzeciwie lekarzy dentystów wobec tego typu „rewelacji” pisaliśmy m.in. w wywiadzie przeprowadzonym z prof. Marzeną Dominiak. prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (tutaj)

Leczenie kanałowe kosztowną procedurą

Problemem w leczeniu kanałowym nie są kontrowersje medyczne, a koszt, jaki generuje tego typu procedura. Niezależnie od stopnia podatności na pseudonaukowe wywody każdy pacjent leczony endodontycznie musi liczyć się z niemałym wydatkiem.

Oczywiście, że całkowita cena zależy od stopnia skomplikowania konkretnego przypadku, a więc przede wszystkim od liczby kanałów korzenia wymagających leczenia (i ich kształtu). Nie można zatem zawczasu podać że całkowity koszt leczenia wyniesie konkretną kwotę. Leczenie endodontyczne trudno zryczałtować. Zdarza się, że za prosty przypadek przyjdzie pacjentowi zapłacić nie więcej niż 600 – 700 zł. Tam gdzie wdrożone muszą być zaawansowane techniczne procedury np. leczenie pod mikroskopem - cena za „kanałówkę” przebije barierę 1 tys. zł. Oczywiście im więcej kanałów do leczenia, tym cena rośnie, zbliżając się do 1,5 - 1,7 tys. zł.

Z analizy cen leczenia kanałowego w skali kraju wynika, że mogą one różnić się - w zależności od miasta - niemal trzykrotnie. Nikt nie będzie jednak jeździł po Polsce w poszukiwaniu okazji, szczególnie, że ostateczna cena zawsze jest pewną niewiadomą. Prawdą jest jednak, że w ramach jednego miasta ceny leczenia kanałowego także mogą różnić się o kilkadziesiąt procent.

W stomatologii zjawisko „łowców okazji” ma ograniczony wymiar. Z reguły każda świadoma osoba ma „swojego” dentystę, tak jak „swojego” fryzjera. Trudno będzie wrócić do stałego stomatologa z komunikatem, że leczenie kanałowe wykonało się tam gdzie taniej. Taka sytuacja oczywiście dotyczy pacjentów płacących za leczenie z własnej kieszeni, bo „na NFZ” - jak już wspomniano – „kanałówka” wielu osobom nie przysługuje. Ale także wówczas stomatolog może zaoferować swoje usługi poza kontraktem (wielu prowadzi praktykę nie tylko we współpracy z NFZ).

Z reguły leczenie endodontyczne najdroższe jest w największych aglomeracjach, w: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie Szczecinie, nieco mniej zapłacimy w Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi, Lublinie.