
- Podtlenek azotu jest drugą po marihuanie substancją stosowaną w Wielkiej Brytanii jako substancja odurzająca
- Brytyjski rząd podjął decyzję o delegalizacji gazu rozweselającego, co ma nastąpić do końca 2023 r.
- Obecnie dostarczanie podtlenku azotu do celów rekreacyjnych jest zakazane, ale jego posiadanie jeszcze nie
- Zakaz nie obejmie stosowania gazu rozweselającego w medycynie

Czytaj więcej
Implanty zębów. Bez tej wiedzy nie podejmuj decyzjiKara więzienia lub grzywna. Za posiadanie podtlenku azotu
Nowe zasady przewidują, że posiadanie podtlenku azotu stanie się przestępstwem zagrożonym karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w nieograniczonej wysokości, a jego dostarczanie i produkcja do celów rekreacyjnych - karą do 14 lat więzienia. Dostarczanie podtlenku azotu do celów rekreacyjnych jest obecnie zakazane, ale jego posiadanie nie.

Czytaj więcej
Gdańska stomatologia rozbudowuje sięGaz rozweselający legalny w medycynie
Przewidziano jednak wyjątki dla legalnych zastosowań podtlenku azotu, np. w medycynie lub gastronomii. Gaz ten jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy i do produkcji bitej śmietany podczas gotowania.
Używanie podtlenku azotu, który zwykle wdychany jest z niewielkich, srebrnych, metalowych pojemników, znacząco wzrosło wśród młodych ludzi od czasu pandemii Covid-19. Brytyjscy lekarze coraz częściej widzą młodych ludzi trafiających do szpitali z komplikacjami wynikającymi z długotrwałego intensywnego używania tej substancji.

Czytaj więcej
Zabieg stomatologiczny a ryzyko sepsyPodtlenek azotu stosowany w dużych ilościach. Poważne zaburzenia w funkcjonowaniu
Podtlenek azotu może powodować bóle głowy i wywoływać u niektórych użytkowników niepokój lub paranoję, ale zbyt duża jego ilość może spowodować omdlenie lub utratę przytomności. Intensywne stosowanie może prowadzić do utraty równowagi, odczuwania mrowienia lub utraty czucia w stopach i dłoniach oraz niezdolności do chodzenia. Niektórzy użytkownicy mają w związku z tym problemy z pęcherzem lub jelitami, zaburzenia erekcji lub nietrzymanie moczu.
Według rządowego raportu, w latach 2001-2020 w Anglii i Walii zarejestrowano 56 zgonów, które miały związek z używaniem podtlenku azotu, z czego 45 od 2010 roku.

Komentarze