• Dla zdrowia jamy ustnej olbrzymie znaczenie ma higiena i właściwe nawyki już  od najmłodszych lat. Dlatego działania Fundacji Wiewiórki Julii koncentrują się na dzieciach
  • Z podsumowania za rok 2022 wynika, że w organizowanych przez nią warsztatach wzięło udział 28 744 przedszkolaków i dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych w całej Polsce
  • Od początku działalności edukacyjnej Fundacji zostało przeszkolonych 91 tys. dzieci.

Fundacja Wiewiórki Julii. Działa dla zdrowia dzieci

Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii prowadzą warsztaty z profilaktyki stomatologicznej dla przedszkolaków oraz dzieci klas 1-3 ze szkół podstawowych. Takie warsztaty każdorazowo składają się z pięciu tematów z zakresu ogólnej higieny jamy ustnej.

Podczas tych spotkań widoczna jest smutna reguła -  bardzo mało dzieci bywa w gabinetach stomatologicznych na wizytach kontrolnych. Często zdążają się przedszkolaki w wieku 5 lat, które jeszcze nigdy niebyły w gabinecie dentystycznym i nie wiedzą jak on wygląda. 

Warsztaty odbywają się pod nazwą: „Akademia Wiewiórki Julii". Prowadzone są w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie, Lublinie oraz w formie zdalnych spotkań na Pomorzu (Gdańsku, Słupsku), Warmii i Mazurach (Olsztynie, Iławie, Ostródzie).

W sumie od początku działalności edukacyjnej Fundacji zostało przeszkolonych  91 tys. dzieci. W 2022 r. najwięcej dzieci przeszkolono w Warszawie (4452 dzieci), Białymstoku (4770) i Poznaniu (4373).

Podopieczni Kliniki Budzik. Fundacja pomaga pacjentom w śpiączce

Filie Fundacji prowadzone są przez wysoce wyspecjalizowanych koordynatorów, pracujących na co dzień w gabinetach stomatologicznych. Obecnie Akademię Wiewiórki Julii tworzy osiem osób.

Dzięki zaangażowaniu Fundacji Wiewiórki Julii w Klinice Budzik, w 2021 roku przebadano 14 pacjentów. Ponadto Fundacja objęła kompleksową opieką stomatologiczną 100 wychowanków domu dziecka w stolicy Armenii, Erewaniu. Pacjentami organizacji są także dzieci z siedmiu warszawskich domów dziecka.

W ciągu całego 2021 roku  Fundacja leczyła 61 pacjentów, na których leczenie przeznaczono 101 tys. złotych, jak wynika z podsumowującego raportu.