• Próchnica dotyka 80 proc. dzieci w wieku 6 - 7 lat. 9 na 10 osiemnastolatków zmaga się z próchnicą
  • Próchnica oddziałuje nie tylko na zęby, ale na funkcjonowanie całego organizmu. Im więcej braków zębowych, tym trudniej spożywa się żywność. To z kolei negatywnie wpływa na przewód pokarmowy
  • Jest bardzo wiele chorób ogólnoustrojowych, które wchodzą w interakcje z bakteriami w jamie ustnej. Próchnica powoduje m.in. gorszy przebieg cukrzycy
  • W ramach programu "Dziel się uśmiechem" przeszkolono w zakresie higieny jamy ustnej 800 tys. dzieci z 5,5 tys. szkół. Trwająca właśnie 10 edycja akcji powiększy ten wynik o kolejne 100 tys. osób  

Podczas debaty w redakcji Rzeczpospolitej prof. Marzena Dominiak prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz prof. Dorota Olczak Kowalczyk prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, krajowa konsultant do spraw stomatologii dziecięcej doradzały jak należy dbać o zęby, aby ustrzec się próchnicy.

Walka z chorobą próchnicową. Wciąż daleko od wygranej 

- Choroba próchnicowa jest plagą w Polsce. Dotyczy wszystkich grup wiekowych, a co najgorsze występuje już u najmłodszych dzieci. Niestety częstość występowania próchnicy wzrasta wraz z wiekiem i dotyka 80 proc. dzieci w wieku 6 - 7 lat. 9 na 10 osiemnastolatków zmaga się z próchnicą - informuje prof. Dorota Olczak Kowalczyk.

- Najgorszym jest fakt, że gdy zaczynają się wyżynać pierwsze trzonowce, to zęby te od razu atakowane są przez próchnicę. Taka sytuacja wynika z faktu, iż mleczne uzębienie stanowi rezerwuar chorobotwórczych bakterii - dodaje prof. Dorota Olczak Kowalczyk. 

– Fluor jest obecny głównie w wodzie, a niestety w naszej wodzie jest bardzo mało tego pierwiastka. W wielu krajach na świecie woda jest sztucznie fluorkowana, żeby osiągnąć odpowiedni poziom profilaktyczny. Istotne jest także nasze położenie geograficzne, które sprawia, że bardzo często mamy niedobory witaminy D, która jest niezwykle istotna, gdy rozwija się uzębienie – informuje prezes PTSD.

Żelazne zasady dbania o higienę jamy ustnej 

 - Dbanie o zęby polega na zastosowaniu wszystkich czterech kroków z zakresu profilaktyki. Musimy myć zęby co najmniej przez dwie minuty. Musimy robić to co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Musimy też pamiętać o tym, że pasta i szczotka to nie wszystko - wyjaśnia podczas debaty w redakcji Rzeczpospolitej prof. Marzena Dominiak prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Nieodzowne są dodatkowe metody higieny jamy ustnej. Używajmy szczoteczek międzyzębowych, płynów do płukania jamy ustnej. W wieku dorosłym pamiętajmy również o szczotkach do języka. W przerwach pomiędzy codziennym szczotkowaniem jamy ustnej, po posiłkach powinnyśmy stosować bezcukrową gumę do żucia. W ten sposób  usuwamy z jamy ustnej resztki pokarmu, zwiększamy przepływ śliny i neutralizujemy szkodliwe kwasy. Oczywiście nieodzowna jest dwa razy w ciągu roku kontrola stomatologiczna - dodaje prezydent PTS.

- Próchnica oddziałuje nie tylko na zęby, ale na funkcjonowanie całego organizmu. Im więcej braków zębowych, tym trudniej spożywa się żywność. To z kolei negatywnie wpływa na przewód pokarmowy. Jest bardzo wiele chorób ogólnoustrojowych, które wchodzą w interakcje z bakteriami w jamie ustnej. Próchnica powoduje m.in. gorszy przebieg cukrzycy - wymienia prof. Marzena Dominiak.

Program "Dziel się uśmiechem"

Beata Rożek dyrektorka ds. korporacyjnych w  Mars Polska wyjaśnia, że program "Dziel się uśmiechem" z udziałem producenta bezcukrowych gum do żucia Orbit realizowany jest już od 10 lat.

- Skupiamy się na edukacji dzieci z najmłodszych szkolnych klas 1 - 3. Chodzi o naukę prawidłowego dbania o zdrowie jamy ustnej. To brzmi bardzo górnolotnie, ale po prostu chodzi o to, że pomagamy nauczycielom uczyć dzieci jak prawidłowo dbać o zdrowy i piękny uśmiech - tłumaczy w trakcie debaty w redakcji Rzeczpospolitej Beata Rożek. 

- W ramach tego programu co roku, razem z naszymi partnerami PCK, PTSD i PTS trafiamy do ponad 100 tys. dzieci. Dotychczas przeszkoliliśmy już 800 tys. dzieci. Trwająca właśnie 10 edycja dołoży kolejne 100 tys. Chcemy pokazać jak trzeba wcześnie wykształcić prawidłowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości i zagwarantują to, że zdrowie zębów naszych dzieci będzie w coraz lepszym stanie - dodaje Beata Rożek.

- Polski Czerwony Krzyż jest partnerem społecznym programu "Dziel się uśmiechem". Przez ostatnie 9 edycji projektu uczniowie z ponad 5,5 tysiąca szkół dołączyło do programu - mówi Małgorzata Szukała, kierowniczka działu promocji i pozyskiwania dochodów w biurze zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Bardzo ważne jest, żeby dzieci odpowiednio wcześnie przyswajały odpowiednie nawyki higieniczne. Dlatego stworzono program edukacyjny, z którym dotarto do szkół zarówno w miastach, jak i wsiach.