• Zmiana ciśnienia atmosferycznego podczas lotu samolotem lub nurkowania może wywołać ból zęba u osób, które mają ubytki, zapalenie miazgi lub niedrożne kanały korzeniowe
  • W razie urazu należy zachować uszkodzony ząb i przechowywać go w wilgotnym środowisku, np. mleku, najlepiej zaś w ślinie. Wymagana jest jak najszybsza wizyta u dentysty
  • W przypadku poparzenia jamy ustnej należy natychmiast przepłukać usta zimną wodą lub mlekiem. Następnie można zastosować lody, jogurt lub miód na poparzone miejsce

Reakcja na zmianę ciśnienia zewnętrznego

- Ból zęba spowodowany zmianą ciśnienia w samolocie lub podczas nurkowania. Zmiana ciśnienia atmosferycznego podczas lotu samolotem lub nurkowania może wywołać ból zęba u osób, które mają ubytki, zapalenie miazgi lub niedrożne kanały korzeniowe. Ból ten jest spowodowany tym, że powietrze wewnątrz zęba rozszerza się lub kurczy się wraz ze zmianą ciśnienia i uciska na nerwy - tłumaczy lekarz dentysta Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Zachowując ostrożność należy przed podróżą odwiedzić dentystę i upewnić się, że zęby są w należytym stanie. Jeśli jednak ból pojawi się podczas lotu lub nurkowania, można spróbować złagodzić go poprzez żucie gumy bez cukru, ssanie cukierka lub picie wody. W przypadku aktywności w wodzie reakcja nie będzie możliwa natychmiast po pojawieniu się bólu.

Uraz mechaniczny zęba

- Złamanie lub zwichnięcie zęba. Złamanie lub wysunięcie zęba spowodowane upadkiem, uderzeniem lub ugryzieniem twardego pokarmu to bardzo bolesna i poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza dentysty. Jeśli dojdzie do takiego urazu na urlopie, należy zachować uszkodzony ząb i przechowywać go w wilgotnym środowisku, np. mleku, najlepiej zaś w ślinie. Następnie należy skontaktować się z dentystą i jak najszybciej umówić się na wizytę. Lekarz oceni stopień uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jak najszybsza interwencja jest konieczna - przekonuje Romana Markiewicz-Piotrowska.

Utrata wypełnienia

Utrata wypełnienia może być nie tylko bolesnym ale także mało estetycznym doświadczeniem. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza dentysty, aby założyć nową plombę lub wykonać leczenie kanałowe, jeśli jest to konieczne.

O ile nie ma możliwości skorzystania z szybkiej pomocy stomatologicznej, można spróbować założyć tymczasową plombę apteczną lub użyć specjalnego kleju do naprawy protez. Oczywiście należy unikać jedzenia twardych i słodkich pokarmów oraz gorących i zimnych napojów.

Podrażnione dziąsła 

- Problemy z dziąsłami mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak zmiana pasty do zębów, niewłaściwa szczoteczka, niedostateczna higiena jamy ustnej, alergia na pokarm lub leki, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Aby złagodzić podrażnienie dziąseł, należy stosować delikatną pastę do zębów, miękką szczoteczkę, płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu, a także unikać drażniących pokarmów i napojów - zaleca lekarz dentysta Romana Markiewicz-Piotrowska.

- Jeśli podrażnienie nie ustępuje, po kilku dniach lub towarzyszy mu obrzęk, krwawienie, ból lub gorączka, należy skonsultować się z lekarzem dentystą – dodaje Romana Markiewicz-Piotrowska.

Poparzenie jamy ustnej

Poparzenie języka lub podniebienia zdarza się bardzo często, może być spowodowane przez spożycie zbyt gorącego pokarmu lub napoju. Może być ono bardzo bolesne i utrudniać jedzenie oraz zaburzać mowę. Należy natychmiast przepłukać usta zimną wodą lub mlekiem. Następnie można zastosować lody, jogurt lub miód na poparzone miejsce. Ponadto należy unikać jedzenia twardych, ostrych, kwaśnych i słonych pokarmów oraz picia gorących i alkoholowych napojów.

Przygotowania przed wyjazdem

Przed wyjazdem na urlop warto odwiedzić dentystę i sprawdzić stan zębów. Może się okazać, że trzeba wyeliminować próchnicę, usunąć kamień nazębny lub wymienić wypełnienia. „Urlopową” wizytę u stomatologa warto umówić na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

- Dentysta sprawdzi stan zębów i dziąseł, zaleci ewentualne leczenie lub profilaktykę i doradzi, jak dbać o higienę jamy ustnej podczas podróży. Przed wyjazdem należy także dobrze wyposażyć apteczkę podręczną i skompletować potrzebne akcesoria do pielęgnacji jamy ustnej. Podstawą jest oczywiście szczoteczka, pasta, nici dentystyczne oraz płyn do płukania ust – mówi Romana Markiewicz - Piotrowska.

Apteczka pierwszej pomocy stomatologicznej powinna zawierać między innymi leki przeciwbólowe, środki antyseptyczne, wosk ortodontyczny i plastry ziołowe na opuchliznę dziąseł. Użytkownicy protez lub aparatów ortodontycznych, powinni pamiętać o specjalnych środkach do ich czyszczenia i przechowywania.

Profilaktyka nie tylko na czas wyjazdu

Podczas wyjazdu profilaktyczne dla zdrowia i komfortu w jamie ustnej, warto unikać spożywania nadmiernych ilości słodyczy, napojów gazowanych i alkoholu, które mogą uszkadzać szkliwo i powodować próchnicę. Zamiast tego trzeba pić dużo wody, jeść świeże owoce i warzywa oraz produkty bogate w wapń i fluor, które wzmacniają zęby. Nie wolno zapominać oczywiście o regularnym myciu zębów po każdym posiłku i używaniu nici dentystycznych co najmniej raz dziennie.

W razie poważnej sytuacji nagłego bólu zęba lub poważnego urazu jamy ustnej, nie należy zwlekać z udaniem się do lokalnego dentysty. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć objawów takich jak opuchlizna, krwawienie, ropienie czy gorączka, ponieważ mogą one świadczyć o poważnym zapaleniu lub infekcji.