• Niewielka diastema, do 2 mm jest uznawana zazwyczaj za defekt estetyczny, jednak gdy jest większa - stanowi wadę zgryzu, którą powinno się leczyć
 • U dzieci przerwa między zębami może wystąpić w okresie wymiany uzębienia. Jeżeli diastema pojawi się nagle i szybko się powiększa to może to świadczyć o chorobie przyzębia lub rozwoju zmiany nowotworowej
 • Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy z wykorzystaniem materiałów kompozytowych: od 200 do 600 zł. W przypadku, gdy zabiegowi poddawane są więcej niż dwa zęby - koszt wzrasta do ok. 1,5 tys. i 2,0 tys. zł

Diastema, przerwa znajdująca się między siekaczami przyśrodkowymi górnymi (górnymi jedynkami) występuje powszechnie u zwierząt, np. u bobrów, małp, gryzoni czy też przeżuwaczy. W przypadku ludzi — diastema nie jest czymś naturalnym. Niewielka przerwa do 2 mm jest uznawana zazwyczaj za defekt estetyczny, jednak gdy jest większa - stanowi wadę zgryzu, którą powinno się leczyć. 

Przyczyny diastemy

Najczęstsze przyczyny diastemy to m.in.:

 • wada ortodontyczna
 • brak siekaczy bocznych
 • mikrodoncja — nieprawidłowo małe wymiary zębów
 • obecność zęba nadliczbowego — nieprawidłowy ząb znajdujący się w kości od strony podniebnej za siekaczami
 • obecność nisko przyczepionego i rozbudowanego wędzidełka wargi górnej
 • wcześniej przebyty uraz, w wyniku którego nastąpiło przemieszczenie jednego lub obu siekaczy

U dzieci przerwa między zębami może wystąpić w okresie wymiany uzębienia. Jeżeli diastema pojawi się nagle i szybko się powiększa to może to świadczyć o chorobie przyzębia lub rozwoju zmiany nowotworowej.

Diastema rzekoma i fizjologiczna

Rzekoma występuje wtedy, gdy u pacjenta występuje hipodoncja lub hiperdoncja, czyli nieprawidłowości objawiające się kolejno: brakiem zębów bocznych, zbyt małym rozmiarem siekaczy lub nadmiarem zębów w szczęce.

Z kolei diastema fizjologiczna jest częstym zjawiskiem u dzieci, które tracą zęby mleczne, a na ich miejscu wyrzynają się zęby stałe – ten typ diastemy nie wymaga leczenia.

Diastema może być również efektem ssania kciuka w dzieciństwie lub choroby dziąseł.

Rodzaje diastemy

 • diastema prawdziwa — wychodzi z przerostu wędzidełka wargi górnej lub jego niskiego, nieprawidłowego przyczepu
 • diastema rzekoma — gdy u pacjenta występuje hipodoncja, mikrodoncja lub hiperdoncja
 • diastema fizjologiczna — jest najczęściej obserwowanym typem diastemy, występuje u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, nie wymaga leczenia
 • diastema równoległa — siekacze są ułożone równoległe względem siebie
 • diastema zbieżna — korzenie siekaczy są oddalone od siebie, a z kolei korony zbliżają się do siebie
 • diastema rozbieżna — przeciwieństwo diastemy zbieżnej — korony jedynek oddalają się od siebie, natomiast korzenie są blisko siebie. Zdiagnozować diastemę można w Centrum Medycznym BetaMed.

Diastema: sposoby leczenia

Wyleczyć diastemę można na kilka sposobów, ale jej leczenie jest dobierane indywidualnie do pacjenta. Wiele aspektów trzeba wziąć pod uwagę, ale przede wszystkim musimy się skupić na rodzaju i wielkości diastemy, wieku pacjenta oraz stanie uzębienia.

Sposoby leczenia przerwy między jedynkami:

 • leczenie chirurgiczne
 • leczenie ortodontyczne
 • leczenie protetyczne
 • leczenie z wykorzystaniem wypełnień kompozytowych

Leczenie ortodontyczne – szparę między zębami likwiduje się za pomocą stałego, zdejmowanego lub nakładkowego aparatu ortodontycznego. Pierwsze efekty widoczne będą dopiero po kilku miesiącach, a po zdjęciu aparatu konieczne będzie tzw. leczenie retencyjne, mające nie dopuścić do cofnięcia się zmian.

Bonding - zamaskowanie przerwy materiałem kompozytowym (światłoutwardzalne kompozyty, te same, które stosowane są w plombach). To najszybsza metoda zamknięcia diastemy, bo można pozbyć się wady podczas jednej wizyty. Najpierw stomatolog wytrawia ząb specjalnym preparatem, następnie przykrywa go kolejnymi warstwami kompozytu, formując właściwy kształt zęba. Zabieg trwa ok. 30 minut (dla jednego zęba).
Zlikwidowana diastema może być odtworzona. Materiał wypełnienia jest wówczas usuwany, a powierzchnia zębów odbudowuje się pod działaniem śliny i specjalnych past.

Licówki – nałożenie cienkich, 0,5 mm płatków np. porcelany maskujących szparę.
Stosuje się wówczas, gdy przyczyną diastemy jest np. zbyt mały rozmiar zębów. Zaletą tego rozwiązania jest duża estetyka i wygoda. Licówki dopasowywane są odcieniem do pozostałych zębów. Warto przed zabiegiem poddać się procedurze wybielania zębów.

Korona, most protetyczny, implant stomatologiczny -  te rozwiązania protetyczne sprawdzą się, gdy diastema spowodowana jest brakami w uzębieniu np. przy hipodoncji.

Frenektomia – zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy przeroście wędzidełka wargi górnej. Stomatolog za pomocą lasera wycina nadmiar tkanek powodujących diastemę, następnie prowadzona jest terapia ortodontyczna.

Ekstrakcja – przy hiperdoncji, charakteryzującej się nadliczbową ilością zębów, niezbędna jest ekstrakcja, a następnie zabieg polegający na przymocowaniu płytki z akrylu skręconej śrubą na powierzchni przednich zębów, która je przesunie względem siebie.

Leczenie periodontologiczne – gdy przyczyną diastemy są choroby dziąseł, wymagana jest terapia periodontologiczna.

Ceny zabiegu usunięcia diastemy

Cena usunięcia diastemy zależy oczywiście w pierwszej kolejności od zastosowanego rodzaju leczenia i w skrajnych przypadkach mogą różnić się nawet dziesięciokrotnie. Różnice w cenie zabiegu wynikają również z renomy placówki, w której jest przeprowadzane leczenie, a także od doświadczenia stomatologa.  

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy z wykorzystaniem materiałów kompozytowych: od 200 do 600 zł. W przypadku, gdy zabiegowi poddawane są więcej niż dwa zęby - koszt wzrasta do ok. 1,5 tys. i 2,0 tys. zł.

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy z wykorzystaniem licówek:
z porcelany: trwałość ok. 10 - 15 lat,
koszt to ok. 2000 – 4000 zł za ząb,
licówki kompozytowe: trwałość ok. 2-7 lat,
koszt to ok. ok. 1100 – 2800 zł za ząb.

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy w ramach leczenia ortodontycznego koszt od 5000 do 10 000 zł.

Chirurgiczne podcięcie wędzidełka 200 - 1000 zł.