
- Według obowiązujących wytycznych należy unikać płukania wodą ust po szczotkowaniu zębów pastą z fluorem, aby nie zmniejszać ilości fluoru w ślinie
- Po zastosowaniu pasty do zębów z 1450 ppm fluoru, stężenie tego związku w ślinie podczas szczotkowania zębów wynosi ok. 100 ppm , a tuż po szczotkowaniu zmniejszało się o ponad połowę
- Stężenie fluoru maleje z upływem czasu po myciu zębów, jednak najdłużej (pomiar po 90 min.). Istotnie podwyższony poziom fluoru w ślinie utrzymywał się u osób, które zastosowały pastę Elmex
- Pasty Colgate Cavity Protection wyraźnie podnosiły poziom fluoru w ślinie tuż po szczotkowaniu zębów u osób płuczących usta po myciu zębów i tych które ust nie płukały
Myć zęby pastą z fluorem, ale jak?
Nie ma wątpliwości, że codzienne stosowanie pasty do zębów z fluorem ogranicza rozwój próchnicy u dzieci. Jednak profilaktyczne korzyści tego środka higieny są rzadko badane u dorosłych. Zależność między stosowaniem preparatów z fluorem a rozwojem najpowszechniejszej choroby stomatologicznej, nie musi być tak prosta jak u dzieci. A wynika to z indywidualnych różnic w środowisku jamy ustnej (na przykład, innej liczby zębów z wypełnieniami, nierzadko braków w uzębieniu, ale też odmiennym sposobie mycia zębów, czy różnej ilości produkowanej śliny).
Co do jednego naukowcy są zgodni: mycie zębów pastą z fluorem, aby skutecznie zwalczało próchnicę, powinno podwyższać poziom fluoru w ślinie (im dłużej tym lepiej) oraz w gromadzącej się na powierzchni szkliwa płytce. Standardowa zawartość fluoru w paście do zębów to od 1000 do 1500 ppm, ale na rynku dostępnych jest wiele innych stężeń.
Według obowiązujących wytycznych należy unikać płukania wodą ust po szczotkowaniu zębów pastą z fluorem, by nie zmniejszać ilości fluoru w ślinie, i nie osłabiać działania przeciwpróchnicowego pasty do zębów. Do takich wniosków prowadziło jedno z badań, w którym wykazano, że po zastosowaniu pasty do zębów z 1450 ppm fluoru, stężenie tego związku w ślinie podczas szczotkowania zębów wynosiło 100 ppm , a tuż po szczotkowaniu zmniejszało się o ponad połowę.
Fluor w ślinie. Na ile zbawienny?
Pracownicy Faculty of Dentistry, Kuwait University sprawdzali jak zmienia się stężenie fluorku w ślinie po szczotkowaniu popularnymi pastami do zębów w różnym składzie.
W badaniu wzięło udział 120 osób (z badania wykluczała niska spoczynkowa wydajność produkcji śliny - mniej niż 0,1 ml/min, alergia na składniki pasty do zębów, braki w uzębieniu, leczenie wady zgryzu aparatem ortodontycznym).
Od każdego uczestnika na wstępie eksperymentu pobrano próbkę śliny (rano tego dnia nie myli zębów i nie jedli przez co najmniej dwie godziny przed pobraniem próbki). Następnie uczestnicy eksperymentu szczotkowali zęby jedną z badanych past do zębów z fluorem (1,0 gramową porcją pasty) przez dwie pełne minuty.
Co robić po umyciu zębów. Badania obecności fluoru
- Fluorek sodu (1450 ppmF) - Colgate Total ® Original Care™ — 125 ml (Colgate-Palmolive)
- Monofluorofosforan sodu (1450 ppmF) - Colgate Sensitive ® Pro-Relief™ Extra moc — 75 ml (Colgate-Palmolive)
- Fluorek sodu (450 ppmF) + monofluorofosforan sodu (1000 ppmF) - Colgate® Cavity Protection™ — 75 ml (Colgate-Palmolive)
- Fluorek cyny (1100 ppmF) + fluorek sodu (350 ppmF) - Oral-B® Pro-Expert™ — 75 ml (Procter & Gamble)
- Aminofluorek (1400 ppmF) - Elmex ® Protezione Carie — 75 ml (Colgate-GABA)
Grupa kontrolna korzystała z pasty bez fluoru Kingfisher Natural.
Połowa osób z każdej grupy uczestników, była proszona na koniec szczotkowania o wyplucie nadmiaru pasty do zębów i nie płukanie ust, połowa zaś miała na koniec mycia zębów wypłukać usta (10 ml wody destylowanej przez pięć sekund). Następnie pobierano od każdego uczestnika eksperymentu próbkę śliny po upływie: 1, 15, 30, 60 i 90 min. Stężenia związków fluoru w próbce mierzono za pomocą skalibrowanej, czułej na jony elektrody.

Czytaj więcej
Lekarz po stażu na własnym rozrachunku. ZUS protestujeJaki poziom fluoru po umyciu zębów?
Wszystkie pasty do zębów (zawierające fluor) dawały podobny poziom stężenia fluoru w ślinie tuż po szczotkowaniu.
Stężenie fluoru malało z upływem czasu po myciu zębów, jednak najdłużej (pomiar po 90 min.) istotnie podwyższony poziom fluoru w ślinie utrzymywał się u osób, które zastosowały pastę Elmex.
Pasty Colgate Cavity Protection i Elmex wyraźnie podnosiły poziom fluoru w ślinie tuż po szczotkowaniu zębów w obu badanych grupach, czyli u osób płuczących usta po myciu zębów i tych które ust nie płukały.
Nie stwierdzono różnic w stężeniu fluoru w próbkach śliny osób bez próchnicy i osób z aktywną próchnicą, podobnie nie odnotowano różnic między osobami z kamieniem nazębnym i bez.
Wyniki badania opublikował BMJ Oral Health

Komentarze