• Bruksizm wpływa negatywnie na zęby, kości szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi
  • Objawami bruksizmu mogą być: ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych, pogłębienie wad zgryzu, zła jakość snu
  • Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych
  • Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie napięcia mięśni żucia. Stosuje się w tym celu fizjoterapię, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapię.    

Bruksizm to przypadłość znana od XIX wieku. Szacuje się, że na niekontrolowane zgrzytanie zębami cierpi od 8 do 31 proc. ludzi. 

Konsekwencje bruksizmu

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu, wbrew pozorom, mogą być dość poważne. Bruksizm wpływa negatywnie na zęby, kości szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi. Dochodzić może m.in. do:

  • ścierania, pękania, rozchwiania zębów;
  • przygryzania dziąseł, krwawienia z dziąseł, zaników przyzębia;
  • nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych (ból, trzaski i przeskakiwanie żuchwy, ograniczona ruchomość żuchwy);
  • przewlekłego bólu głowy i szyi;
  • nadwrażliwości zębów;
  • bolesnych przykurczów, bólu związanego z otwieraniem i zamykaniem ust;
  • bólu uszu lub problemów z równowagą.

- Objawami bruksizmu mogą być ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, a także zła jakość snu. W niektórych przypadkach bruksizm może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z zębami i szczęką, takich jak: złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych lub pogłębienie wad zgryzu – wyjaśnia Grzegorz Kruszczyński, ekspert w dziedzinie implantologii z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Złożona etiologia zgrzytania zębami 

 - Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych - mówi Grzegorz Kruszczyński.

Bruksizm objawia się głównie w czasie snu i wtedy jest też najbardziej szkodliwy. Może być denerwujący dla innych osób – zgrzytanie zwyczajnie słychać. 

- Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby, których partnerzy usłyszeli zgrzytanie zębami w czasie snu. Pacjenci, którzy zauważają hałasowanie zębami w nocy, powinni skonsultować się z dentystą. Warto monitorować siebie i być dodatkowo wyczulony na pojawiające się bóle szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych oraz wrażliwość lub uszkodzenia zębów. Dentysta z łatwością zaobserwuje starcie zębów spowodowane przez bruksizm  i zaproponuje leczenie które zahamuje ten proces – dodaje Grzegorz Kruszczyński.

Bruksizm ma podłoże zarówno w psychice, jak i w stanie zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie napięcia mięśni żucia. Stosuje się w tym celu fizjoterapię, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapię. W przypadkach zawansowanych, kiedy obserwujemy już znaczne zużycie zębów lub kości dookoła, konieczne jest zastosowanie technik odtwórczych, w tym odbudowy zniszczonych zębów. 

 

Zasady postępowania w przypadku bruksizmu

- Dlatego pamiętajmy o wizytach kontrolnych u dentysty co pół roku. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie nieprzyjemności związanych z problemami zdrowotnymi, ale również nieprzyjemności związanych z ubytkiem zawartości naszego portfela – podkreśla Grzegorz Kruszczyński.

W przypadku zaburzeń na tle psychicznym ważnym elementem leczenia jest psychoterapia, a także stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych i w miarę możliwości unikanie stresu. 

W walce ze zwiększonym napięciem mięśni twarzy może pomóc np. specjalistyczny masaż twarzy lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej, która rozluźnia mięśnie szczękowe.

źródło: zdrowie.pap.pl