• Z sondaży prowadzonych wśród amerykańskich dentystów wynika, że wybielanie zębów to najbardziej popularna usługa stomatologiczna, informuje portal DentistryIQ.com
  • Pacjentom brakuje świadomości, że zdrowie jamy ustnej nie polega jedynie na śnieżnobiałym uśmiechu. Są gotowi stosować środki do wybielania zębów, nie lecząc wcześniej próchnicy, czy chorób dziąseł
  • Wybielanie zębów powinno być ostatnim etapem korzystania z opieki stomatologicznej, po przeprowadzonej wcześniej sanacji jamy ustnej

Białe zęby. To nie to samo co zdrowa jama ustna

 Bardzo wielu dentystów zapytanych o usługę stomatologiczną, cieszącą się największym powodzeniem wśród pacjentów, wymieni wybielanie zębów.   Na taki zabieg chętnie decydują się osoby, które przez wiele lat nie były na  zwykłej wizycie kontrolnej. Tyle że nie stan zębów i dziąseł je niepokoi, ale zabarwienie zębów.

 Źle pachnący odech

Bez względu na to, jak białe są zęby, nieświeży oddech może sprawić, że rozmowa dla innych nie będzie przyjemna. Pacjenci z chorobą dziąseł mają specyficzny zapach z ust, który lekarze dentyści, nazywają „oddechem przyzębia”. 

Skoro prawie 50 proc. osób powyżej 30 r. ż.  cierpi na jakąś formę choroby periodontycznej, to czasami ten nieświeży oddech może być trudny do zauważenia dla pacjenta. 

Warto pamiętać, że zdrowe dziąsła nie krwawią! Krwawienie powinno być dzwonkiem alarmowym. Dobrze myśleć o dziąsłach  jak o fundamentach domu. Sam budynek może być wspaniały, ale jeśli jest położony na skarpie, to grozi mu obsunięcie się w dół.

Próchnica zębów nigdy nie śpi

Nawet najbielszy ząb nie jest wolny od ryzyka rozwoju próchnicy. Bakterie próchnicogenne działają przez cały czas. 

Według WHO, nieleczona próchnica zębów stałych jest obecnie najczęstszym schorzeniem. Wyleczenie niewielkiego ubytku jest i łatwiejsze i tańsze, zaś ignorowanie go, dopóki nie spowoduje bólu, czy ułamania fragmentu zęba, doprowadzi do sytuacji, w której leczenie nie będzie już możliwe. I nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że trzeba go będzie usunąć. Kiedy próchnica dotrze w pobliże włókien nerwowych przebiegających przez ząb, może dojść do infekcji, nawet zagrażającej życiu!

 Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Naukowcy stale gromadzą nowe dowody, nierozerwalnie łączące  zdrowie zębów i dziąseł z ogólnym stanem zdrowia. Zaniedbywanie zdrowia jamy ustnej nie prowadzi jedynie do gorszej estetyki uśmiechu, ale to nic innego jak "zaproszenie" dla innych schorzeń. Choroby dziąseł są powiązane z wieloma problemami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami serca, cukrzycą, nowotworami, chorobą Alzheimera, a nawet powikłaniami podczas ciąży. Zatem nie można być zdrowym bez zdrowej jamy ustnej. Odcień zębów się tu nie liczy.

Białe zęby są OK 

Wybielanie zębów, jako ostatni etap wizyt u lekarza dentysty, gdy już wszystkie problemy zostały wyleczone, nie jest niczym innym jak podwaliną pod życie wolne od dyskomfortu, ale też właściwego funkcjonowania jamy ustnej i zapewnieniem dobrego samopoczucia, zapewnia DentistryIQ.