• 30 maja finał konkursu „Z uśmiechem mi do twarzy” w Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach
  • Finał rozgrywany będzie w formule teleturnieju, w którym wezmą uczniowie szkół podstawowych z woj. opolskiego
  • Stan zdrowia jamy ustnej uczniów i dzieci przedszkolnych Opolszczyzny jest gorszy niż zadowalający, mimo to widać pierwsze oznaki większej dbałości o uzębienie. Obserwowana jest większa świadomość rodziców

Konkurs „Z uśmiechem mi do twarzy”

Milena Marasek z dentobusu Opole w rozmowie z portalem doxa.fm wyjaśniła, że pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest podmiot prowadzący dentobus Opole.

Partnerami akcji są:

  • Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach
  • NFZ Opole
  • Wojewoda opolski (patronat honorowy)
  • Opolski kurator oświaty
  • Burmistrz miasta i gminy Zdzieszowice

Konkurs „Z uśmiechem mi do twarzy” jest rozgrywany w formule dwuetapowej. Pierwszy odbywał się w wielu szkołach Opolszczyzny. Dzieci były przygotowywane przez nauczycieli, którzy dostarczali odpowiednie materiały źródłowe. Turniej dał uczniom dodatkową porcję wiedzy, dodatkową, gdyż uczniowie regularnie mają na lekcjach biologii podstawy edukacji zdrowotnej.

Finał będzie miał formułę teleturnieju. Najlepsze szkoły otrzymają nagrody 5, 3 i 2 tys. zł, będą również wyróżnienia dla uczniów, którzy podjęli trud uczestnictwa w rywalizacji. Organizatorzy mają nadzieję, że turniej będzie odbywał się corocznie.

Stan zdrowia jamy ustnej dzieci daleki od zadowalającego  

W ocenie Mileny Marasek stan zdrowia jamy ustnej uczniów i dzieci przedszkolnych jest gorszy niż zadowalający. Próchnica jest wszechobecna, mimo to widać pierwsze oznaki większej dbałości o uzębienie. Obserwowana jest większa świadomość rodziców.

Na terenie Opolszczyzny funkcjonuje ponad 600 szkół, w których uczy się prawie 85 tys. dzieci, a stomatologów w tych szkołach jest zaledwie 20. Tak szczupła kadra ma ręce pełne roboty niezależnie od tego, że zasadnicze leczenie z reguły odbywa się w gabinetach stomatologicznych poza placówkami szkolnymi.