W trakcie leczenia kanałowego (usuwania zainfekowanych tkanek) pole zabiegu płucze się często środkami przeciwbakteryjnymi, mającymi na celu zniszczenie wszystkich obecnych drobnoustrojów.

Mimo to, niekiedy bakterie lub inne drobnoustroje infekują ząb podczas leczenia endodontycznego, co wydłuża leczenie lub nawet powoduje konieczność ekstrakcji.

Naukowcy z Indiana University School of Dentistry opracowali  żel przeciwdrobnoustrojowy, który wstrzykiwany w trakcie leczenia endodontycznego do kanału zęba, skutecznie go dezynfekuje.

Żel ma przewagę nad tradycyjnymi lekami, stosowanymi jako środki przeciwbakteryjne, w tym wodorotlenkiem wapnia, gdyż ma rozszerzone i znacznie wydłużone działanie.

Nowy środek jest biokompatybilny i zawiera niskie stężenie pierwiastków przeciwdrobnoustrojowych. Ma minimalny toksyczny wpływ na komórki macierzyste i nie powoduje przebarwień zębów. Naukowcy mają nadzieję zoptymalizować wersję żelu, która jest dobrze widoczna w badania rtg. Może to umożliwić śledzenie żelu w systemie kanałów korzeniowych.

Od końca 2017 r. naukowcy poszukują partnerów do dalszego prowadzenia prac nad żelem i pomocy we wprowadzeniu go na rynek.

Amerykańskie Stowarzyszenie Endodontów szacuje, że każdego roku w USA wykonuje się ponad 15 mln zabiegów leczenia kanałowego.