• Zabieg stomatologiczny może wywołać stan zapalny, jeśli jest prowadzony w okolicy miejsca, w które wcześniej wstrzyknięto wypełniacz. Ostrzeżenie na ten temat zamieściła na swojej stronie agencja Food and Drug Administration (FDA)
  • Opis przypadku kobiety, która wymagała wydłużonej antybiotykoterapii, u której po leczeniu protetycznym nagle pojawił się obrzęk policzka w miejscu w którym wcześniej był zastosowany wypełniacz, podaje Journal of Maxillofacial & Oral Surgery
  • Dentyści muszą być świadomi tego potencjalnego ryzyka, gdy zgłasza się do nich na leczenie pacjentka, która ma w historii korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej

Niechirurgiczne odmładzanie starzejącej się skóry twarzy  stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Mezoterapia, zastrzyki z botoksu, mikrodermabrazja, wypełniacze skórne w iniekcjach - to tylko niektóre z metod w arsenale medycyny estetycznej. Te metody są mniej inwazyjne niż zabiegi chirurgiczne, mniej czasochłonne i dają zadowalający efekt.

Jednak lekarze dentyści powinni w wywiadzie zwracać uwagę na to, czy ich pacjentka nie przechodziła wcześniej zabiegów polegających na odmładzaniu twarzy metodą wstrzykiwania wypełniaczy skórnych. Jeśli planowany jest zabieg stomatologiczny blisko tego rejonu, kłopoty gotowe.

Zaskakujące skutki leczenia stomatologicznego po zabiegu medycyny estetycznej

Zabieg stomatologiczny może prowadzić do powstania stanu zapalnego w miejscu, w które wcześniej wstrzyknięto wypełniacz. Wypełniacze skórne (kwas hialuronowy, kolagenowy, syntetyczne) zwykle po podaniu nie dają żadnych niepożądanych efektów, poza wypełnieniem zmarszczek, czy poprawą wyglądu wybranego rejonu twarzy. Jednak w pewnych sytuacjach, na przykład, gdy po zabiegu medycyny estetycznej nastąpi leczenie w gabinecie stomatologicznym, może rozwinąć się w miejscu wstrzyknięcia tych preparatów stan zapalny.

Ostrzeżenie na ten temat zamieściła na swojej stronie agencja Food and Drug Administration (FDA).

Opóźniony stan zapalny, który pojawia się po zabiegu stomatologicznym może mieć postać:

  • opuchlizny,
  • zaczerwienienia.

Podobne objawy pojawiają się, gdy w miejscu podania wypełniacza skórnego rozwinie się infekcja bakteryjna lub wirusowa, podkreśla FDA.

Powikłania wywołane przez zabieg stomatologiczny są bardzo rzadkie. Jednak pacjenci powinni być ich świadomi, jeśli decydują się na skorzystanie z  wypełniaczy skórnych. FDA zachęca pacjentów do omówienia z lekarzem wszystkich opcji leczenia, w tym procedur wypełniania skóry, aby zrozumieć korzyści i ryzyka związane z używaniem tych środków.

Nowa proteza zębowa. Problemy u pacjentki po zastrzykach z wypełniaczami

Ku przestrodze lekarzy dentystów ukazał się w periodyku Journal of Maxillofacial & Oral Surgery  opis nietypowego przypadku - 48-letnia pacjentka zgłosiła się do przychodni dentystycznej,  skarżąc się na utrzymujący się od dwóch dni obrzęk prawego policzka. Opuchlizna pojawiła się nagle i stopniowo zwiększała objętość. Kobieta była ogólnie zdrowa i nie przyjmowała żadnych leków.

Badanie jamy ustnej nie ujawniło żadnej oczywistej przyczyny obrzęku. Jednak w trakcie zbierania wywiadu okazało się, że na krótko przed pojawieniem się opuchlizny kobieta miała założoną protezę częściową stałą w prawym górnym kwadrancie. Wspomniała, że ​​prawy górny kieł był lekko wrażliwy na opukiwanie.

Ponadto ​​około 6 lat wcześniej przechodziła zabieg z wypełniaczami skóry w obszarze obu policzków. Badanie radiograficzne wykazało poszerzenie przestrzeni więzadłowej górnego prawego kła. Założono drenaż, badanie mikrobiologiczne próbki wydzieliny wykazało obecność gronkowca złocistego. Chora została przyjęta do szpitala, gdzie przeszła antybiotykoterapię dożylną, jednak reakcja na antybiotyk była powolna. Po tygodniu, gdy ją wypisano ze szpitala, obrzęk był co prawda znacznie mniejszy, ale nie ustąpił całkowicie. Pacjentka otrzymywała antybiotyki doustne, aż do całkowitego ustąpienia obrzęku.

Ryzyko związane w wypełniaczami skóry. Dentyści powinni je znać

Biofilm może być potencjalnym źródłem wielu późnych powikłań, takich jak ziarniniaki czy ropnie. Biofilm to nieaktywna infekcja bakteryjna wprowadzona prawdopodobnie w momencie wstrzyknięcia, w wyniku której powstaje ustrukturyzowana społeczność mikroorganizmów. A te uodparniają się na antybiotyki m.in. poprzez obniżenie tempa swojego metabolizmu. Uznaje się, że biofilm może być nawet tysiąc razy bardziej odporny na antybiotyki niż infekcja spowodowana jednym gatunkiem bakterii. Być może dlatego opisywana reakcja pacjentki na antybiotykoterapię była bardzo powolna.

Przypadek ten  powinien "uczulić" lekarzy dentystów na potencjalne ryzyko związane z wcześniej prowadzonymi zabiegami medycyny estetycznej. Wstrzykiwane materiały wypełniające do odmładzania twarzy mogą powodować powikłania. Profilaktyczne stosowanie antybiotyków jest dyskusyjne i wymaga przeprowadzenia badań, podsumowuje  Journal of Maxillofacial & Oral Surgery.