• Europejska Federacja Periodontologii ostrzega, że ​​stosowanie papierosów elektronicznych może być tak samo szkodliwe dla dziąseł i zdrowia jamy ustnej, jak palenie tradycyjnych papierosów.
  • Wapowanie przede wszystkim ogranicza ukrwienie dziąseł uszkadza przyzębie
  • Przybywa dowodów, że stosowanie e-papierosów powoduje także  intensywniejszą próchnicę, zmniejszoną twardość szkliwa i zwiększone ryzyko raka jamy ustnej 

Papierosy. Katastrofalne w skutkach dla zdrowia jamy ustnej

Od lat zbieranie dowody na szkodliwość palenia tytoniu nie pozostawiają wątpliwości, że nałóg ten może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Osoby, które przez długi czas palą papierosy częściej mają zapalenie przyzębia, częściej tracą zęby i mają wyższe ryzyko raka jamy ustnej.

To nie koniec zagrożeń bowiem naukowcy mają też długą listę dowodów na związek chorób dziąseł i chorób ogólnoustrojowych, są one powiązane z:

  • cukrzycą,
  • chorobami układu krążenia,
  • przewlekłymi chorobami układu oddechowego,
  • nieswoistym zapaleniem jelit,
  • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • chorobą Alzheimera.

Tymczasem osoby, które palą e-papierosy najczęściej stykają się jedynie z  ostrzeżeniami przed wpływem wapowania na serce i płuca. Niewiele lub nic nie mówi się o szkodliwości tego zwyczaju dla zdrowia jamy ustnej.

Periodontolodzy biją na alarm. O szkodliwości wapowania trzeba informować

Europejska Federacja Periodontologii (EFP)  wydała komunikat ostrzegający, że ​​stosowanie papierosów elektronicznych może być tak samo szkodliwe dla dziąseł i zdrowia jamy ustnej, jak palenie tradycyjnych papierosów.

Sam zwyczaj wapowania jest nowy w porównaniu z paleniem tytoniu, więc i jego skutki nie mogły być jeszcze gruntownie przebadane. Jednak istniejące już dowody są mocno pesymistyczne i wskazują na wyraźny związek między e-papierosami a chorobami dziąseł i złym stanem zdrowia jamy ustnej.

W przeciwieństwie do palaczy tytoniu, którzy mają świadomość szkodliwego wpływu papierosów na zdrowie, osoby które używają ich elektronicznych zamienników często  tkwią w błędnym przekonaniu, że wapowanie jest  mniej szkodliwe, a nawet bezpieczne. Niestety, rzeczywistość jest inna.

E-papierowy zawierają nikotynę, a ta i palona i podgrzewana ogranicza krążenie w tkance dziąseł. Natomiast inne składniki pary produkowanej w e-papierosach (takie jak formaldehyd, glikol propylenowy i benzen) są silnie szkodliwe, przede wszystkim niszczą  przyzębia, czyli tkanki utrzymujące zęby.

Moda na e-papierosy. Na światową skalę

Wobec szybko rosnącej liczby osób korzystających z e-papierosów  (szczególnie dużo jest ich wśród nastolatków, młodych dorosłych i osób, które nigdy nie paliły tytoniu) można się spodziewać także wzrostu liczby młodych pacjentów w gabinetach stomatologicznych.

Jak przewiduje prof. Andreas Stavropoulos, przewodniczący komisji ds. naukowych EFP oraz poprzedni prezes tej organizacji:
uszkodzenie dziąseł i tkanek podtrzymujących zęby, często do stanu nieodwracalnego obejmuje trwałą resorpcję dziąseł i kości.. Leczenie tych problemów, w zależności od zakresu, jest często kłopotliwe i kosztowne podkreśla ekspert. 

- Wzywamy specjalistów zajmujących się higieną jamy ustnej, aby nie promowali wapowania jako metody służącej rzuceniu palenia papierosów. Należy w zdecydowany sposób zalecać zaprzestanie palenia, zarówno  papierosów, tradycyjnych jak i e-papierosów. Ważne by pacjenci otrzymali informację na temat prawdopodobnych zagrożeń płynących z wapowania dla  zdrowia dziąseł i jamy ustnej wskazuje prof. Stavropoulos.

Poza tym wapowanie może także być przyczyną: