• W Stanach Zjednoczonych dostępny jest test śliny oparty na RNA do stosowania w domu. To narzędzie, które w krótkim czasie identyfikuje podstawowe przyczyny chorób jamy ustnej
  • Test wykrywa raka jamy ustnej, ale też bakterie powodujące halitozę czy stany zapalne dziąseł
  • Próbka śliny ma być pobrana rano, przed pierwszym posiłkiem. Zębów nie należy przedtem szczotkować, by nie zakłócić wyniku

Czas na nowoczesne i szybkie testy. Zdrowie jamy ustnej celem

Amerykańska firma medyczna Viome opracowała test śliny oparty na RNA do stosowania w domu. To narzędzie, które w krótkim czasie  identyfikuje podstawowe przyczyny chorób jamy ustnej, w tym nieprzyjemnie pachnący oddech i zapalenie dziąseł oraz rak jamy ustnej.

 Na podstawie wyników testów można otrzymać indywidulanie dostosowane  zalecenia dotyczące żywności i suplementów, które wspierają zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia badanej osoby. Głównym celem ma być  przywrócenie równowagi mikrobiomu jamy ustnej, a co jest jej główną pochodną ochrona zębów i dziąseł przed patogenami, wspieranie układu odpornościowego i promowanie ogólnego stanu zdrowia, jak podkreśla Viome.

Test wykrywa także raka jamy ustnej i gardła. Produkt dostępny jest w sprzedaży internetowej, próbkę śliny do zbadania należy pobrać rano i wysłać do firmowego laboratorium.

Mikrobiom na temat zdrowia prawdę powie

- Próbkę śliny bardzo łatwo pobrać. Powinna to być pierwsza czynność rano, po dobrze przespanej nocy i co najmniej ośmiogodzinnej przerwie między posiłkami. Nie należy wcześniej szczotkować zębów, by wynik był jak najbardziej dokładny - wyjaśnia dr. Guru Banavar, dyrektor techniczny firmy.

W laboratorium Viome próbka jest testowana metodą  następnie produkt przy użyciu technologii zwanej metatranskryptomiką, która  profiluje mikrobiom jamy ustnej. Dzięki tej metodzie udaje się wykryć raka już w pierwszym stadium. Badanie kliniczne dowiodło, że test jest bardzo czuły i daje niewiele wyników fałszywie dodatnich i równie mało fałszywie ujemnych.

Firma Viome zapowiada także wprowadzenie spersonalizowanej pasty i żelu do zębów, które będą "rozpuszczenie wiązania molekularnego między płytką nazębną a zębami". Oba te produkty nie zawierają ostrych ściernych substancji.