• Naukowcy udowodnili, że sztuczna inteligencja może być z sukcesem wykorzystywana do wykrywania zapalenia dziąseł, na podstawie zdjęć wewnątrzustnych, wyniki badania publikuje International Dental Journal
  • Zastosowanie tej metody potencjalnie bardzo szerokie, bo nie tylko w stomatologii, ale też w profilaktyce i wykrywaniu powszechnie występujących chorób układu krążenia oraz cukrzycy
  • Opracowany algorytm analizując zdjęcia wewnątrzustne pacjentów, wykrywa objawy stanu zapalnego dziąseł takie jak zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie

Sztuczna inteligencja dorównuje dokładnością lekarzowi dentyście

Grupa badaczy z University of Hong Kong poinformowała, że sztuczna inteligencja może analizować wewnątrzustne zdjęcia pacjentów i diagnozować stany zapalne z ponad 90 proc. dokładnością, dorównując wydajności dentystów, informuje International Dental Journal.

Algorytmy sztucznej inteligencji analizując zdjęcia wewnątrzustne pacjentów, wykrywają objawy stanu zapalnego dziąseł:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk
  • krwawienie.

Sztuczna inteligencja w stomatologii. Skuteczna w walce z paradonotozą

Zapalenie dziąseł to jedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób jamy ustnej, która jest inicjowana przez płytkę nazębną. Utrzymanie bakteryjnego nalotu na zadowalającym poziomie, jest dużym wyzwaniem. 

Częstość występowania chorób przyzębia szacuje się na ponad 50 proc. w skali globalnej, a prawie jedna trzecia przypadków to zaawasowana choroba, charakteryzująca się  kliniczną utratą przyczepu o ponad 5 mm i utratą ponad 30 proc. kości, zgodnie z kryteriami WHO.

Choroba przyzębia jest spowodowana nagromadzeniem biofilmu płytki nazębnej wzdłuż brzegów dziąseł, co skutkuje m.in. miejscowym zapaleniem dziąseł.

Usunięcie płytki nazębnej pozwala:

  • wyleczyć wczesny etap choroby przyzębia, czyli zapalenie dziąseł, 
  • zahamować rozwój późniejszych stadiów zapalenia przyzębia.

Okazało się, że wydajną pomocą może tu być sztuczna inteligencja, jeśli zostanie wykorzystana do wizualnej kontroli płytki nazębnej na podstawie zdjęć wewnątrzustnych.

Wykonane w Hong Kongu badanie polegało na opracowaniu i przetestowaniu modelu sztucznej inteligencji przy użyciu zestawu danych dla 567 wewnątrzustnych zdjęć dziąseł, na różnym etapie rozwoju choroby.  

Dr Walter Yu-Hang Lam, kierujący badaniem  podkreśla, że wielu pacjentów zaniedbuje regularne wizyty kontrolne do dentysty, a do lekarza przychodzi jedynie w celu złagodzenia bólu, gdy choroba przyzębia jest już bardzo zaawansowana i  utrata zębów jest nieunikniona. Z naszych badań wynika, że że sztuczna inteligencja może być cennym narzędziem przesiewowym w wykrywaniu i diagnozowaniu chorób dziąseł, umożliwiając tym samym wczesną interwencję i lepsze zdrowie jamy ustnej w skali populacji.

Technologiczna rewolucja w gabinecie dentystycznym 

Sztuczna inteligencja znajduje w stomatologii coraz więcej zastosowań w ostatnich latach. Naukowcy badają różne zastosowania tej technologii, od wykrywania ubytków, przez przewidywanie wyników leczenia, po projektowanie protez. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do wykrywania zapalenia dziąseł to obiecujące osiągnięcie, gdyż na podstawie zdjęć wewnątrzustnych pacjenci mogą zająć się obszarem, który najczęściej omijają. Poza tym łatwiej im też będzie skorzystać z pomocy lekarza dentysty.

Zespół badaczy z Hong Kongu będzie kontynuował prace nad  wykorzystaniem  sztucznej inteligencji dla starszej i zaniedbanej części społeczeństwa, by zmniejszyć dysproporcje w dostępie do opieki zdrowotnej.