
- Szczękościsk, czyli ograniczenie ruchów żuchwy sprawia, że codzienne naturalne czynności jak gryzienie, czy ziewanie wymają wielkiego wysiłku, tym bardziej że czynnościom tym towarzyszy silny ból
- Szczękościsk to nagły i odruchowy skurcz mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, który uniemożliwia lub mocno ogranicza ruchy żuchwy
- Bolesny, trwający blisko 3 miesiące szczękościsk u 11-letniego chłopca wywołany najprawdopodobniej zaburzeniem psychicznym, opisuje Special Care in Dentistry
Szczękościsk. Nie pozwala jeść, a nawet mówić
Szczękościsk spowodował całkowite zablokowanie żuchwy dziecka. Ból utrudniał 11-letniemu chłopcu jedzenie przez trzy miesiące. Po konsultacji ze specjalistami, w tym psychologiem, oraz terapii mięśniowo-powięziowej chłopiec był w stanie otworzyć usta i wrócić do normalnych nawyków żywieniowych, informuje Special Care in Dentistry.
Szczękościsk może być objawem wielu chorób. W przeważającej części niezdolność do otwierania ust jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniemstawu skroniowo-żuchwowego, którego bezpośrednią przyczyną mogą być:
- ropnie okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, zwyrodnienie jego elementów, wrodzone zesztywnienie struktur stawu s-ż, urazy, procesy zapalne, zmiany nowotworowe
- zaburzenia wyrzynania się zębów mądrości, powodujące zapalenie tych okolic,
- stany po ekstrakcji zębów, jako powikłanie usuwania zębów trzonowych trzecich może utrzymywać się przez kilka dni.
Ograniczenie ruchów żuchwy sprawia, że codzienne, naturalne czynności jak gryzienie, ziewanie, a w skrajnych przypadkach nawet mówienie wymają wielkiego wysiłku, tym bardziej że czynnościom tym towarzyszy silny ból. To skutek nagłego i odruchowego skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, który uniemożliwia lub mocno ogranicza ruchy żuchwy.
Zaburzenia psychiczne. Objawem w ciele może być szczękościsk
W opisywanym przypadku 11-letniego pacjenta, zablokowanie żuchwy przez trzy miesiące i ból o nasileniu od umiarkowanego do silnego miał podłoże psychiczne.
Po trzech sesjach terapeutycznych pacjent był w stanie otworzyć usta na 33 mm, i zaczął prawie normalnie jeść, jak wynika z opisu lekarzy Orofacial Pain Clinic, Kerman School of Dentistry, w Iranie.
Zaburzenia konwersyjne (a takie miało miejsce w przypadku tego małego pacjenta) często dają dramatyczne objawy fizyczne. Autorzy opisu przypadku podkreślają znaczenie zebrania pełnego wywiadu i dokładnego badania klinicznego, bez których trudno postawić prawidłową diagnozę u pacjenta ze szczękościskiem.
Komentarze