• Producenci słodzików reklamują swoje produkty jako mniej szkodliwe dla zębów i chroniące je przed próchnicą
  • Naukowcy sprawdzili, na ile te twierdzenia są prawdziwe
  • Badań nad wpływem słodzików na zdrowie jamy ustnej nadal brakuje, ale coraz częściej eksperci wspierają pomysł, by słodziki wprowadzić do codziennej diety dzieci

Czy słodziki zapewniają lepsze zdrowie jamy ustnej

Sztuczne słodziki zyskują na popularności w przemyśle spożywczym, zastępują coraz częściej cukier w  żywności, od wypieków po napoje. Tylko w Stanach Zjednoczonych odnotowano ostatnio masowy wzrost spożycia substytutów cukru - wśród dzieci o prawie 200 proc., a wśród dorosłych konsumentów o blisko 54 proc. wśród dorosłych.

Z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej słodziki wydają się być dobrodziejstwem, zapewniając i niższą kaloryczność i zmniejszając ryzyko próchnicy. Niektóre z tych substancji są są otrzymywane naturalnie, inne zaś syntetyzowane chemicznie. 

 Wpływ słodzików na próchnicę zębów

Spożycie sztucznych słodzików wzrasta we wszystkich grupach wiekowych, jednak dzieci jedzą ich najwięcej  w porównaniu do ich masy ciała oraz ilości spożywanych przekąsek i słodzonych napojów.

Toczy się dyskusja na temat wpływu słodzików na proces próchnicowy, z badań nad sacharyną wynika, że substancja ta nie podlega fermentacji prowadzonej przez mikroorganizmy jamy ustnej. Eksperymenty na modelach zwierzęcych wskazują, że znacząco hamuje ona rozwój głównej bakterii odpowiedzialnej za próchnicę zębów, czyli Streptococcal mutants, tym samym chroniąc zęby przed chorobą, informuje Journal of Contemporary Dental Practice.

Słodziki nie służą patogennym bakteriom z jamy ustnej

Inne badania z kolei ujawniły, że sacharyna nie powoduje zakwaszenia środowiska jamy ustnej, ponadto stosowanie tej substancji ograniczało ilość płytki bakteryjnej

Z kolei badania nad aspartamem wykazały, że nie wpływa on w widoczny sposób na rozwój próchnicy, a nawet może mieć jakieś zastosowanie w profilaktyce tej powszechnej choroby zębów, gdyż w  porównaniu z sacharozą aspargam ograniczał wzrost bakterii S. mutants.

Inna substancja słodząca - sukraloza - może wzmacniać proces remineralizacji powierzchnii zęba. Zaś badania w których sprawdzano metabolizm bakterii w jamie ustnej pod wpływem sukralozy, oraz tworzenie się płytki nazębnej, potwierdzają, że sukraloza nie powoduje próchnicy.  Natomiast stosowany często w Europie cyklaminian sodu wydaje się ograniczać gromadzenie płytki nazębnej.

Jednak mimo, że sztuczne słodziki zostały uznane za zdrową alternatywę
do cukru, to nadal brakuje wystarczającej ilości dowodów naukowe, które przemawiałyby za tym by całkowicie zastępować nimi tradycyjny cukier. Choć jak przyznają autorzy pracy w Journal of Contemporary Dental Practice, osoby które je stosują mają rzadziej próchnicę zębów. Natomiast  Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca, by słodziki  stosować w codziennej diecie.