
- Badania kliniczne wykazują skuteczność hydroksyapatytu m.in. w zmniejszaniu nadwrażliwości zębiny i w remineralizacji początkowych zmian próchnicowych
- Polscy naukowcy porównali kariostatyczne działanie pasty do zębów zawierającej hydroksyapatyt i pasty do zębów z fluorem
- Wyniki badań klinicznych jednoznacznie potwierdziły, że pasta do zębów z hydroksyapatytem jest równie skuteczna w ochronie przed próchnicą osób dorosłych jak pasta z fluorem

Czytaj więcej
UM w Łodzi podał pierwsze progi punktowe na studia
Czytaj więcej
Stomatolog skazana, bo działała w interesie pacjentów?Wskazanie na syntetyczny hydroksyapatyt
Biomimetyka zakłada nowe podejście do nowoczesnej pielęgnacji jamy ustnej. Najbardziej znanym przykładem takiego biomimetycznego składnika aktywnego jest hydroksyapatyt, minerał fosforanu wapnia. Swoją strukturą i składem naśladuje kryształy naturalnego szkliwa.
Cząsteczki hydroksyapatytu (HAP) mogą być wytwarzane syntetycznie i wykorzystywane w medycynie, także stomatologii.
Ważną cechą syntetycznego hydroksyapatytu, poza strukturalnym podobieństwem do kryształów HAP występujących naturalnie w tkankach twardych organizmu, jest jego doskonała biozgodność i bezpieczeństwo stosowania. HAP jest szczególnie pożądany jako składnik produktów do pielęgnacji jamy ustnej, takich jak pasty do zębów, żele, płyny do płukania jamy ustnej.

Czytaj więcej
NFZ da więcej pieniędzy na stomatologię. O ile?Funkcje i mechanizm działania hydroksyapatytu
Badania kliniczne wykazały skuteczność hydroksyapatytu
- w zmniejszaniu nadwrażliwości zębiny,
- we wspomaganiu leczenia pacjentów z łagodnym i umiarkowanym zapaleniem przyzębia,
- w usuwaniu zewnętrznych przebarwień z powierzchni zębów
- w remineralizacji początkowych zmian próchnicowych.
Mechanizm działania hydroksyapatytu w jamie ustnej polega na tworzeniu mostów mineralno-mineralnych między naturalnymi i syntetycznymi hydroksyapatytami oraz powstawaniu warstwy ochronnej na powierzchni zębów.
Hydroksyapatyt wykazuje ponadto zdolność buforowania kwasów w płynnej fazie płytki nazębnej, zapobiegając demineralizacji szkliwa i tym samym hamuje przyleganie drobnoustrojów do powierzchni tkanek twardych.
Remineralizacja szkliwa z udziałem hydroksyapatytu jest głębsza i bardziej jednorodna niż w przypadku stosowania związków fluoru.
W literaturze pojawiło się wiele badań klinicznych, spełniających kryteria stomatologii opartej na dowodach naukowych, w których oceniono preparaty zawierające hydroksyapatyt w produktach do higieny jamy ustnej.

Czytaj więcej
Każdy musi mieć próchnicę zębów?Badania polskich naukowców wskazujące na rolę hydroksyapatytu
W najnowszej pracy, opublikowanej przez zespoły naukowców z dwóch polskich ośrodków naukowych - Uniwersytetów Medycznych w Poznaniu i Białymstoku pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Paszyńskiej (UM w Poznaniu) i dr hab. Małgorzaty Pawińskiej (UM w Białymstoku) - porównywano kariostatyczne działanie pasty do zębów zawierającej 10 proc. hydroksyapatyt i pasty do zębów z fluorem (1450 ppm F-) u 189 osób dorosłych w wieku 18-45 lat w ciągu 18 miesięcy.
Tkanki zębów oceniano podwójnie. Pod uwagę wzięto powierzchniowy wskaźnik intensywności próchnicy (PUWP) oraz ogólną liczbę zmian próchnicowych, analizowanych za pomocą cyfrowego obrazowania z użyciem transiluminacji podczerwonym światłem laserowym (urządzenie DIAGNOCAM, KaVo Dental).
Wykazano, że średni wskaźnik PUWP i ogólna liczba ubytków próchnicowych różniły się nieistotnie między dwiema grupami i w obu grupach zmieniały się tylko nieznacznie od początku do końca badania.
Odsetek osób bez wzrostu wskaźnika PUWP wynosił 89,3 proc. w grupie pacjentów użytkujących pastę z hydroksyapatytem i 87,4 proc. w grupie stosujących pastę z fluorem.
Odsetek osób bez wzrostu ogólnej liczby zmian próchnicowych wyniósł 60,7 proc. (grupa hydroksyapatytowa) vs. 57,5 proc. (grupa fluorkowa).
Wyniki przedstawionych badań klinicznych jednoznacznie potwierdziły, że pasta do zębów z hydroksyapatytem jest równie skuteczna w ochronie przed próchnicą osób dorosłych jak pasta z fluorem.
Hydroksyapatyt okazał się także bezpieczny, bez efektów niepożądanych w trakcie okresu obserwacyjnego.
Hydroksyapatyt: idealny czynnik pielęgnacji jamy ustnej
Podsumowując, biomimetyczny składnik aktywny - hydroksyapatyt idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, ponieważ wykazuje różne mechanizmy działania zapobiegawczego i łączy w sobie zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo.
Zgodnie z najnowszym raportem WHO choroba próchnicowa dotyczy 1/3 populacji ludzkiej i wciąż jest główną przyczyną utraty zębów. Podstawowym sposobem zapobiegania próchnicy zębów jest konsekwentne utrzymywanie prawidłowej higieny. W profilaktyce dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji jest kluczowy w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.
Prof. dr hab Elżbieta Paszyńska, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Dr hab. Małgorzata Pawińska , Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Czytaj więcej
Dlaczego nitkowanie zębów powinno być obowiązkowe
Czytaj więcej
Paraliż żuchwy po leczeniu kanałowym zęba
Komentarze