• Martwego zęba nie da się wybielić standardowymi sposobami, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych metod, którymi posługują się stomatolodzy
  • W zasadzie stosuje się dwie metody przywracania odpowiedniej barwy zębom po leczeniu kanałowym. Obie są kilkuetapowymi procedurami
  • Metody wybielania wewnętrznego nie są szczególnie trwałe. Co gorsza mogą czasami wiązać się z powikłaniami takimi jak resorpcja korzenia

Przebarwienia na zębach po leczeniu kanałowym to częste zjawisko. Dzieje się tak, gdyż podczas procesu leczenia zęba niekiedy krew dostaje się do kanalików zębiny. Za zmianę barwy mogą odpowiadać także pierwiastki wchodzące w skład wypełnienia np. srebro, jod lub bar.

Okazuje się, że przebarwienie może ujawnić się w różnym czasie od wykonania procedury leczniczej. Oczywiście najlepiej żeby nie wystąpiło nigdy.

- Tak naprawdę wszystko zależy od organizmu. Aczkolwiek nie ma w tym wypadku żadnej konkretnej reguły. Zjawisko ciemnienia zębów może wystąpić nawet po kilku latach – wyjaśnia Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Przed wybielaniem zęba leczonego kanałowo

Niestety martwego zęba nie da się wybielić standardowymi sposobami, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych metod, które są w stanie skutecznie zlikwidować problem.

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u dentysty. Zanim jednak lekarz przystąpi do pracy niezbędne jest ustalenie, co tak naprawdę dzieje się z zębem, żeby wykluczyć inne możliwości i schorzenia.

W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG aby sprawdzić, czy ząb został prawidłowo wyleczony. Jeśli okaże się, że tak nie jest, pacjent będzie musiał poddać się ponownie leczeniu kanałowemu.

Najczęstszym problemem jest nieprawidłowe wyczyszczenie kanału podczas poprzedniego zabiegu.

Jeśli jednak ząb został wyleczony prawidłowo, to można przystąpić do jego wybielania. Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, tak i w tym wypadku, istnieje kilka przeciwwskazań.

Są nimi:

  • próchnica,
  • nieszczelne wypełnienia,
  • stan zapalny dziąseł,
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • alergia na składniki substancji wybielających.

O ile żadne z tych ograniczeń nie występuje, można przystąpić do zabiegu.

Metody przywracania naturalnego koloru zęba

W zasadzie stosuje się dwie metody przywracania odpowiedniej barwy zębom po leczeniu kanałowym. Pierwsza z nich to tzw. walking bleach.

- Polega ona na usunięciu przez dentystę wypełnienia i odpowiednim zabezpieczeniu korzenia zęba przed aktywnie działającym preparatem wybielającym. W dalszej kolejności do wnętrza zęba aplikuje się substancję wybielającą, a następnie całość zamykana jest szczelnym opatrunkiem – tłumaczy Markiewicz-Piotrowska.

Zabieg nie kończy się zwykle w jednym kroku. Najczęściej trzeba go powtarzać dwa do trzech razy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. Jeśli uda się go uzyskać, należy zakończyć proces, usunąć preparat wybielający i wykonać nowe wypełnienie.

Alternatywnym sposobem walki z przebarwionymi zębami po leczeniu kanałowym jest tzw. power bleaching, czyli metoda termo-katalityczna. Pierwszy etap jest taki sam, jak w przypadku walking bleach, a więc trzeba usunąć wypełnienie i wytrawić komorę zęba kwasem.

Następnie nakłada się preparat wybielający i podgrzewa przez ok. 5 minut. Operacja ta jest powtarzana kilka razy.

Następnie należy wypłukać komorę zęba i założyć tymczasowe wypełnienie. Po kilku dniach konieczna jest wizyta kontrolna u stomatologa. Jeśli efekt jest zadowalający, wykonuje się docelowe wypełnienie kończące zabieg estetyczny. Wybielanie tą metodą jest zdecydowanie szybsze niż pierwszą, gdyż trwa ok. 2-3 tygodni.

 

Jaka skuteczność wybielania

Niezależnie od tego, na który sposób wybielania zdecyduje się dentystą, efekt będzie podobny - odzyskany zostanie naturalny kolor zębów.

Warto jednak mieć na uwadze, że metody wybielania wewnętrznego nie są szczególnie trwałe. Co gorsza mogą czasami wiązać się z powikłaniami takimi jak resorpcja korzenia (stopniowe rozpuszczanie tkanki kostnej w korzeniu, nieuchronnie prowadzące do jego zaniku).

Jeśli pacjentowi zależy na niezmiennym w czasie kolorze zęba, powinien rozważyć założenie licówki lub korony, która dodatkowo wzmocni ząb po leczeniu kanałowym.

Ceny wybielania tzw. martwego zęba

Z uwagi na fakt, że wybielanie martwego zęba jest procedurą dość skomplikowaną, rozłożoną na kilka etapów - i co najważniejsze - nieprzewidywalną, trudno jest o sztywne widełki cenowe tego typu usługi. Tak czy inaczej, decydując się na taki zabieg trzeba być przygotowanym na co najmniej 200 zł (przypadek standardowy). Koszt świadczenia rośnie w zależności od stopnia skomplikowania przypadku i może przekroczyć 500 zł. 

Alternatywy nie ma, bo zabieg wybielania martwych zębów nie jest refundowany przez NFZ.