• Zapalenie dziąseł, najwcześniejsza postać choroby przyzębia, która z czasem może prowadzić do utraty zębów, jest wywoływane przez bakterie Porphyromonas gingivalis
  • Metoda pozwalająca na ocenę stanu zdrowia dziąseł na podstawie badania śliny jest równie prosta jak tekst ciążowy
  • W zamyśle badaczy, którzy ją opracowali, ma być stosowana powszechnie przez pacjentów w domu

 

Stany zapalne dziąseł. Pierwszy etap poważnych problemów ze zdrowiem

Zapalenie dziąseł, najwcześniejsza postać choroby dziąseł, która z czasem może prowadzić do utraty zębów, jest wywoływane przez bakterie Porphyromonas gingivalis. Bakterie te mogą przedostawać się do krwioobiegu, prowadząc do chorób układu krążenia i innych poważnych problemów zdrowotnych, w tym zapalenia stawów czy chorób układu nerwowego.

Naukowcy z University of Cincinnati opracowali metodę oceny stanu zdrowia dziąseł na podstawie badania śliny. Ślina to materiał łatwo dostępny, zawiera też wiele składników (białka, peptydy, DNA,złuszczone komórki), których obecność lub poziom mogą być wskaźnikiem stanu zdrowia.

Test na zapalenie dziąseł. Prosty jak test ciążowy

Aby przygotować próbkę śliny do badania, dodaje się do niej skrobi ziemniaczanej w celu usunięcia enzymu zwanego amylazą, który mógłby zakłócać wyniki testu. Sam test wykorzystuje mono- lub poliklonalne przeciwciała reagujące na endotoksyny występujące w szkodliwych bakteriach Porphyromonas gingivalis. Komercyjne warsja testu przypominałaby testy ciążowe czy testy na COVID-19 - mały plastukowy przedmiot z okienkiem, w którym pod wpływem wykrywanej substancji pojawiają się symbole lub linie.

Według szacunków Allied Market Research branża testów domowych będzie do roku 2031 generować 45 miliardów dolarów rocznie.