• Opracowano specjalny płyn, który ma umożliwić szybsze zdejmowanie kamienia nazębnego, ma także zmniejszyć nieprzyjemne odczucia pacjentów
  •  Z badania skuteczności nowego roztworu wynika, że jego zastosowanie skraca zabieg prowadzony ręcznymi narzędziami, mimo że oszczędność czasu nie jest  duża 
  • Naukowcy sugerują, że zmiana składu roztworu, by zwiększyć jego lepkość i poprawić skuteczność, informuje  Journal of Dental Hygiene

Kamień nazębny. Przyczyna problemów z dziąsłami

Dzięki zastosowaniu specjalnego płynu kamień nazębny udaje się szybciej usunąć ręcznymi instrumentami. Skuteczność takiej metody oceniano podczas zabiegu usuwania zarówno naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego kamienia, informuje Journal of Dental Hygiene.

Kamień nazębny wpływa na zdrowie dziąseł stając się przyczyną stanu zapalnego,  które nieleczony właściwie prowadzi do paradontozy i powoduje wypadanie zębów.  Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która nawarstwia się jako skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zaczyna tworzyć się na powierzchni szkliwa już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów. Jest nieco ciemniejszy niż zęby, a pod wpływem kawy i herbaty czy palenia papierosów jeszcze ciemnieje.

Miejsca najbardziej narażone na pojawienie się kamienia nazębnego to przestrzenie międzyzębowe oraz obszary przydziąsłowe, najczęściej po stronie językowej łuku zębowego.

Usuwanie kamienia. Czasochłonny zabieg może być przyspieszony

Badanie opracowanego na University of Minnesota płynu do usuwania kamienia nazębnego (oznaczonego jako  EXP-955)  przeprowadzono na grupie 30 pacjentów szkoły dentystycznej. Podzielono ich na grupy w zależności od liczby zębów i ilości złogów kamienia nazębnego.

Porównywano czas zabiegu, trudność oraz nacisk jakiego wymagało usuwanie kamienia przy wykorzystaniu wyłącznie narzędzi ręcznych z płynem i bez eksperymentalnego płynu.

Ocena wykonana została za pomocą kwestionariusza wypełnianego po zabiegu przez klinicystę i pacjenta.

Sam zabieg z wykorzystaniem płynu do usuwania kamienia trwał średnio o 3 minuty krócej  niż bez płynu. Wyniki te nie były istotne statystycznie, zaś trudność i nacisk stosowany podczas zabiegu oceniono jako bardzo podobne, albo wskazywano na niewielką poprawę w kwadrancie leczonym z użyciem płynu w porównaniu do kwadrantu czyszczonego bez płynu. Ogólnie produkt był dobrze tolerowany przez pacjentów.

Kierująca badaniem dr Miranda Drake uważa, że ​​wyniki tego badania klinicznego dostarczają wystarczających wstępnych dowodów, że dentyści mogą leczyć swoich pacjentów szybciej i skuteczniej. 

Naukowcy podkreślają, że zmiana składu płynu w celu zwiększenia lepkości roztworu może poprawić jego skuteczność. Ponadto przyszłe badania powinny być prowadzone na większej grupie pacjentów z udziałem wielu klinicystów.