• Nadwrażliwość zębów bywa tak przykrą dolegliwością, że utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie, obiecująca metoda leczenia opisana została w  ACS Biomaterials Science & Engineering
  • Dostępne na rynku środki działają objawowo, nie lecząc przyczyny, czyli nie odbudowując zniszczonych tkanek zęba
  • Opracowano nowy środek mający postać pastylek do ssania, który pomaga pokryć uszkodzone miejsca mikrowarstwą złożoną z wapnia i fluoru, która chroni wrażliwe partie zęba przed bodźcami chemicznymi oraz zimna i ciepła 

Nadwrażliwość zębów. Przypadłość trudna do leczenia

Nadwrażliwość zębów to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości. Może objawiać się krótkim bólem, o którym pacjent szybko zapomina, ale czasami ból staje się ostry i przeszywający. Nawet najbardziej doświadczeni dentyści miewają problemy z leczeniem tej przypadłości.

- Niestety te środki, które są dostępne na rynku, wszystkie mają przejściowe działanie. Koncentrują się na leczeniu objawów, a nie usuwaniu przyczyny. Często widzę moich pacjentów po kilku tygodniach, kilku miesiącach, którzy ponownie przychodzą do mojej praktyki narzekając na ten sam problem, przyznaje w rozmowie z UW News ekspert w dziedzinie stomatologii zachowawczej prof. Sami Dogan ze School of Dentistry, Washington Uniwersity w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy pacjent sam sobie winien. Błędy powodują nadwrażliwość zębów

Świadomość, że przyczyną nadwrażliwości jest najczęściej mocne szczotkowanie, nałogowe wybielanie zębów albo popijanie całymi dniami napojów gazowanych, niestety nie pomaga usunąć dolegliwości. Jeśli z jakichś przyczyn naruszone zostaną szkliwo i zębina, które osłaniają unerwioną tkankę miazgi, to impulsy zewnętrzne z łatwością do niej przenikają. Co właśnie odczuwane jest w postaci  dyskomfortu, ale i ostrego bólu. 

Przed kilku laty prof. Dogan rozpoczął współpracę z zespołem inżynierów materiałowych, próbując opracować metodę odbudowy utraconych minerałów z tkanki zębów. Co jak jest przekonany, może również stać się trwałym lekarstwem na nadwrażliwość.

Ich rozwiązanie, opisywane w ACS Biomaterials Science & Engineering, polega na stworzeniu nowej mineralnej mikrowarstwy, która wnika głęboko w ząb, tworząc skuteczną, długotrwałą naturalną ochronę przed bodźcami powodującymi ból.

Pastylka odbuduje zniszczoną część zęba

Organizm nie ma możliwości naprawy lub regeneracji zniszczonego szkliwa. Aby odtworzyć straconą tkankę, naukowcy zaprojektowali swoje rozwiązanie tak, aby było molekularnie biomimetyczne, czyli jak najwierniej naśladowało procesy molekularne, dzięki którym rozwijają się zęby.

Podstawą tego procesu jest peptyd — krótki łańcuch aminokwasów — pochodzący z  amelogeniny, białka mającego kluczowe znaczenie w  rozwoju ludzkich zębów. Specjalnie dostosowany peptyd o nazwie sADP5 wychwytuje jony wapnia i fosforanów  po czym wykorzystuje je do budowy nowych mikrowarstw mineralnych na zniszczonej powierzchni zęba.

W ten sposób dochodzi do zamykania kanałów, które łączą się z nerwami zęba, a zatem nadwrażliwość powinna szybko ustąpić

Peptyd może wchodzić w skład prawie każdego produktu do higieny jamy ustnej. W badaniach przedklinicznych uczestnicy otrzymywali pastylki, przypominające popularne środki na kaszel, pokryte smaczną otoczką z dodatkiem peptydu zawierają wapń i fosfor. Naukowcy zaprojektowali również płyny do płukania ust, żele dentystyczne, wybielacze do zębów i pasty do zębów na bazie obiecującego peptydu.