• Dzięki wprowadzeniu nowej technologii neutralizowania kwasów cukrowych zawartych w płytce bakteryjnej, udało się wyraźnie zmniejszyć szkodliwe działanie bakterii próchnicotwórczych
  • Prowadzone przez dwa lata badania wykazały, że stosowanie past do zębów z argininą zmniejsza u dzieci poziom powstawania nowych ubytków o ok. 20 proc.
  • Arginina zmienia strukturę komórek bakteryjnych sprawiając, że nie są one w stanie przez dłuższy okres utrzymać się na powierzchni zębów, w efekcie nie tworzą biofilmu

Dzieci wystawione na działanie cukrów

Edukacja rodziców odgrywa ważną rolę w procesie ograniczania spożycia cukru przez dzieci. Pomimo wprowadzenia w wielu państwach „podatku cukrowego” młodzi ludzie nadal spożywają dwukrotnie większe dawki cukru niż dopuszczalne (zalecane) poziomy. Połowa spożywanego cukru pochodzi z przekąsek i słodkich napojów (NHS, 2023). Podjadanie jest ważnym zachowaniem żywieniowym dzieci rzutującym na bilans energetyczny (Gibson i in., 2020).

Rodzice mogą nie być świadomi obecności cukrów, znajdujących się w niektórych tak zwanych zdrowych przekąskach. Społeczeństwo otrzymuje sprzeczne porady dotyczące zdrowych i niezdrowych przekąsek. Takim przykładem są suszone owoce. Sprawdzone i fachowe informacje na temat zdrowia jamy ustanej mogą jednak nie doprowadzić do pożądanych zmian w zachowaniu większości rodzin. To wszystko źle wpływa na poziom zdrowia jamy ustnej. Czy jest efektywny sposób walki z powszechnym zagrożeniem?

Neutralizator kwasu cukrowego

Prowadzone przez dwa lata badania wykazały, że dzięki opracowanej przez specjalistów z Colgate technologii neutralizatora kwasów cukrowych, opartej na argininie, dzieci mają do 20 proc. mniej nowych ubytków (Kraivaphan i in., 2013), (Colgate-Palmolive Company, 2013).

Okazało się, że połączenie technologii Sugar Acid Neutraliser i fluoru skutkuje czterokrotnie większą intensywnością remineralizacji w porównaniu z samym fluorem (Cantore i in., 2013). Wykazano, iż takie rozwiązanie - w porównaniu z działaniem fluoru - jest istotnie statystycznie skuteczniejsze w ograniczaniu zmian próchnicowych i stopowaniu procesu kawitacji (Kraivaphan i in., 2013) (Colgate-Palmolive Company, 2013).

Dzięki wprowadzeniu nowej technologii neutralizowania kwasów cukrowych, zawartych w płytce bakteryjnej, udało się wyraźnie zmniejszyć szkodliwe działanie bakterii próchnicotwórczych. Chodzi o neutralizator kwasów cukrowych oparty na argininie. Udowodniono, że w ten sposób można wyjątkowo skutecznie zapobiegać próchnicy (Cummins, 2010).

Oparta na dowodach klinicznych profilaktyka próchnicy obejmuje równoważenie poziomu bakterii w jamie ustnej, kontrolowanie spożycia słodkich pokarmów i wzmacnianie szkliwa fluorem (Alliance for a Cavity-Free Future, 2023). Fluor zmniejsza rozwój próchnicy i opóźnia początek procesu kawitacji. Nie zapobiega to jednak wytwarzaniu bakteryjnego kwasu płytki nazębnej, który inicjuje proces próchniczy (Cantore i in., 2013) (Cummins, 2010).

Arginina od lat pod lupą naukowców

Jak wiadomo arginina (aminokwas endogenny, który bierze udział w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego metabolizmu) skutecznie zwalcza płytkę nazębną, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł.

Co najmniej dziesięć lat temu naukowcy dowiedli, że arginina, powszechnie występująca w mięsie i przetworach mlecznych – stanowi skuteczną broń w walce z bakteriami tworzącymi płytkę nazębną. Arginina zmienia strukturę komórek bakteryjnych, sprawiając, że nie są one w stanie przez dłuższy okres utrzymać się na powierzchni zębów, w efekcie nie tworzą biofilmu, a w konsekwencji przestają zagrażać zdrowiu jamy ustnej.

W pierwszej kolejności arginina była wykorzystywana w produktach przeznaczonych dla nadwrażliwych zębów. Powszechne stosowanie jej w pastach do zębów skutecznie może chronić użytkowników przed rozwojem próchnicy, zapalenia dziąseł czy paradontozy.