• Jabłka, ale też czarne jagody i wino ugruntowały swoją pozycję w diecie, jako pokarmy chroniące zdrowie
  • W chińskich badaniach prowadzonych na zwierzętach udowodniono, że kwercetyna - substancja, którą te pokarmy zawierają, łagodzi zapalenie przyzębia
  • Potencjalne zastosowania profilaktyczne i lecznicze zapewniają kwercetynie jej właściwości przeciwutleniające

Choroba dziąseł. Powszechny problem palaczy papierosów

Palenie papierosów to poważne zagrożenie dla zdrowia dziąseł, jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju zapalenia przyzębia. Toksyny tytoniowe oddziałują na tkanki przyzębia nie tylko miejscowo, ale także ogólnoustrojowo, prowadząc do pogorszenia i nawrotu choroby przyzębia. Jednak mechanizm zapalenia przyzębia związanego z dymem papierosowym  jest niejasny, a w związku z tym brakuje ukierunkowanych strategii leczenia.

Istnieją dowody naukowe, że kwercetyna, polifenolowy flawonoid pochodzenia roślinnego, mający silne właściwości przeciwutleniające, wobec tego może działać terapeutycznie na  zapalenie przyzębia. 

Naukowcy z Chongqing Key Laboratory of Oral Diseases and Biomedical Sciences, w Chinach, sprawdzali wpływ kwercetyny chore dziąsła. U myszy wywołano zapalenie przyzębia. Stan kości wyrostka zębodołowego badano  z wykorzystaniem mikrotomografii komputerowej. Oceniano także poziom stresu oksydacyjnego i markerów autofagii.

Jabłka w diecie. Chronią zdrowie dziąseł

 

Okazało się, że kwercytyna m.in zmniejszając ilość reaktywnych form tlenu, skutecznie łagodziła resorpcję kości po ekspozycji na dym papierosowy, informują badacze w pracy opublikowanej w Journal of Periodontal Research.

- Te wyniki sugerują, że dysfunkcja autofagiczna i uszkodzenie spowodowane stresem oksydacyjnym są istotnymi mechanizmami rozwoju zapalenia przyzębia związanego z dymem papierosowym. To oznacza, że kwercetyna ma duży potencjał w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł wywołanych paleniem tytoniu, podkreślają badacze.