sztywność karku, czy ból szyi mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą, informuje Journal of Dental Hygiene. Większa świadomość objawów boreliozy z rejony jamy ustnej i twarzy, może znacząco przyspieszyć diagnostykę i leczenie chorego.

- Zbadano jakie objawy z rejonu jamy ustnej i twarzy mogą świadczyć o boreliozie. Wyniki tych dociekań podaje Journal of Dental Hygiene
- Borelioza w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, tymczasem wcześnie zdiagnozowana może być w pełni wyleczona. Ważną rolę w przyspieszeniu diagnostyki może odegrać też lekarz dentysta, do którego pacjent nieświadomy toczącej się infekcji, przychodzi na wizytę
- Wśród objawów wymieniono porażenie nerwu twarzowego i ból stawu skroniowo-żuchwowego

Czytaj więcej
Śmierć dziewczynki po wyrwaniu uszkodzonego zębaPacjent z boreliozą. Liczba zachorowań rośnie w 2023
Dane dotyczące boreliozy - choroby przenoszonej przez kleszcze - za pierwsze półrocze 2023 r. są alarmujące, gdyż zgłoszono 7686 przypadków zakażeń. W całym ub. roku Główny Inspektorat Sanitarny odnotował 17 tys. 368 zachorowań na boreliozę, jak podaje PAP.
Zakażenie boreliozą na początku przebiega bezobjawowo. W ciągu kilku tygodni od ugryzienia może pojawić się czerwony rumień. Nie jest bolesny, zmienia się wraz z upływem czasu aż do całkowicie zniknie. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Czytaj więcej
Luciano Augusto Cano Martins opuszcza UM w LublinieBól stawu skroniowo-żuchwowego jako objaw boreliozy
Wobec narastającej fali zakażeń, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że pacjent z niezdiagnozowaną boreliozą trafi do lekarza dentysty. Objawy w rejonie twarzy i jamy ustnej mogące świadczyć o zakażeniu, były tematem dociekań naukowców z Gene W. Hirschfeld School of Dental Hygiene, w Stanach Zjednoczonych. Wyniki wykonanej przez nich analizy opublikował Journal of Dental Hygiene.
Wyselekcjonowano 12 artykułów z periodyków takich jak New England Journal of Medicine, Pediatrics, oraz Neurology, badania objęły w sumie 951 pacjentów, u których potwierdzono boreliozę.
Za charakterystyczne uznano osiem objawów z rejony twarzy i jamy ustnej
- porażenie twarzy (42,5 proc.),
- ból głowy (39,5 proc.)
- sztywność karku (13,0 proc.),
- ból szyi (7,5 proc.),
- rumień wędrujący na głowie lub szyi (5,2 proc.),
- ból gardła (3,0 proc.),
- ból stawów skroniowo-żuchwowych (0,42 proc.),
- zmieniony smak (0.11 proc.).
Istnieje coraz większa potrzeba podawania tych informacji w czasopismach poświęconych higienie jamy ustnej, aby społeczność zajmująca się zdrowiem jamy ustnej była świadoma objawów boreliozy, podkreślają badacze.
Jeśli lekarz dentysta podczas badania klinicznego nie może znaleźć przyczyny, która mogłaby wyjaśnić wymienione objawy, to należy rozważyć boreliozę jako możliwość, wskazują autorzy pracy.
Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem internistą. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący, rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Czytaj więcej
Dlaczego zęby bolą w trakcie urlopu
Komentarze