• Oceniono prawdopodobne korzyści jakie mogą dać ograniczenia kalorii w diecie podczas leczenia chorób przyzębia 
  • Badanie przeprowadzone w King's College London dowodzi, że niskokaloryczna dieta (500-1300 kalorii dziennie), hamuje procesy zapalne dziąseł, jak informuje Clinical Oral Investigations
  • Restrykcyjna dieta daje pewną poprawę w chorobach przyzębia, miejscowy i ogólnoustrojowy stan zapalny  zmniejsza się,  następuje poprawa parametrów klinicznych. Jednak naukowcy zastrzegają, że potrzebne są dokładne badania  

Choroba dziąseł. Skutek nie tylko bakterii 

Zapalenie przyzębia jest chorobą wywoływaną przez drobnoustroje. Prowadzi do utraty przyczepu łącznotkankowego i tkanki kostnej. W pierwszym stadium  zapalenie dziąseł jest spowodowane tworzeniem się biofilmu bakteryjnego. Nieleczone  rozwija się w bardziej  agresywne zapalenie przyzębia. Etap ten uzależniony jest od zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, która jest odpowiedzią na:

  • produkty będące efektem zapalenia dziąseł i rozpadu tkanek, które faworyzują niektóre gatunki drobnoustrojów,
  • mechanizmy przeciwbakteryjne.

Badania przedkliniczne wykazały, że ograniczenie kalorii o 20 proc. lub więcej poniżej poziomu potrzebnego do utrzymania prawidłowej masy ciała bez powodowania niedożywienia, poprawia ogólne zdrowie i wydłuża życie.

Wpływ odżywiania na utrzymanie zdrowia i predyspozycje do chorób przyzębia był już kilkukrotnie badany. Okazywało się, że dieta może powodować zmniejszenie krwawienia dziąseł, ograniczać stan zapalny dziąseł i chronić przed utratą zębów, pisze Clinical Oral Investigations.

Dieta a zdrowie dziąseł. Wyniki naukowe niejednoznaczne

Prace badawcze prowadzone na zwierzętach wykazały, że makroskładniki odżywcze, które w jakiś sposób wpływają na stres oksydacyjny lub układ odpornościowy (np,  kwasy tłuszczowe omega-3), wydają się być ważne w zapobieganiu lub leczeniu chorób przyzębia. W jednym z badań wykonanych w Niemczech okazało się, że dieta ograniczająca węglowodany, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik, oraz witaminy C i D, o niskiej zawartości białka zwierzęcego i bogata w rośliny zawierające azotany, może znacznie ograniczać zapalenie dziąseł.

Z kolei niedawno przeprowadzone badanie na ludziach nie wykazało związku ani między dieta tzw. zachodnią (bogatą w przetworzone mięso, czerwone mięso, masło, wysokotłuszczowe produkty mleczne, jaja i rafinowane zboża) ani rozważnymi wzorcami żywieniowymi (wyższe spożycie warzyw, owoców, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, ryb i drobiu) oraz zapaleniem przyzębia. Z tym że jeśli badano tylko osoby otyłe, dieta zachodnia wiązała się z większym ryzykiem zapalenia przyzębia.

Natomiast metaanaliza badań obserwacyjnych wykazała, że dieta zachodnia, duże spożycie cukru i produktów mlecznych nie wpływa znacząco na częstość występowania zapalenia przyzębia. I co ciekawe, niskie spożycie witaminy C wiąże się z wyższym ryzykiem chorób przyzębia.

Do tej pory rzadko zajmowano się wpływem diety niskokalorycznej na choroby przyzębia, a otrzymywane wyniki były kontrowersyjne.

Dieta dla osób z paradontozą

W pierwszym systematycznym przeglądzie prac naukowych opublikowanym w Clinical Oral Investigations zbadano wpływ diety na:

  • odpowiedź na leczenie (zwykle mierzoną jako głębokość kieszonek dziąsłowych i intensywność krwawienia), 
  • stan zapalny, jako, że zapalenie przyzębia powoduje zapalenie nie tylko miejscowe, ale także w układzie krążenia.

Zespół naukowców z King's College London odkrył, że niektóre metody ograniczania kalorii w porównaniu ze zwykłą dietą, mogą potencjalnie wpływać na stan przyzębia, zmniejszając miejscowe i ogólnoustrojowe stany zapalne oraz poprawiając parametry kliniczne, a tym samym zmniejszając postęp choroby przyzębia.

Badacze jednak zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Profesor Luigi Nibali, periodontolog w  Faculty of Dentistry, Oral & Craniofacial Sciences w King's College London w komentarzu dla portalu tej uczelni wskazuje, że do tej pory proponowano ograniczenie kalorii od 500 do 1300 kalorii dziennie jedynie przez krótki czas, z towarzyszącym wysiłkiem fizycznym lub bez dodatkowej aktywności fizycznej.

Jeśli wyniki wiążące restrykcje kaloryczne i poprawę stanu przyzębia zostaną potwierdzone, to będzie można brać pod uwagę dietę jako jedną z metod pomagającą ograniczyć stan zapalny przyzębia i poprawiającą  odpowiedź na leczenie periodontologiczne, podkreśla ekspert.