
- Nie maleje liczba przypadków połknięć kapsułki z detergentem, najwięcej takich incydentów odnotowano wśród dzieci w wieku 3-5 lat
- Detergent uwalniany po rozpuszczeniu się osłonki powoduje oparzenia chemiczne jamy ustnej, obrzęk blokujący górne drogi oddechowe oraz uszkodzenia tkanek w innych rejonach ciała
- Lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne mogą uwrażliwiać rodziców dzieci na to zagrożenie, którego najwyraźniej nie dostrzegają, dopóki nie jest za późno, przestrzega Journal of Dental Hygiene

Czytaj więcej
Ograniczanie palenia papierosów. Nowe rekomendacje PANKolorowe kapsułki z detergentem. Groźne dla zdrowia dzieci
Naukowcy z West Virginia Universiy sugerują, że dentyści mogą znacząco zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia dziecka jakim są kolorowe kapsułki z detergentem powszechnie używane w trakcie prac domowych, informuje Journal of Dental Hygiene.
Liczba urazów jamy ustnej i przewodu pokarmowego spowodowanych przez połknięty detergent wśród dzieci poniżej 18 roku życia, w latach 2016-2020 utrzymywała się na niedopuszczalnie wysokim poziomie. Potrzebna jest większa świadomość społeczna, apelują naukowcy z West Virginia University, którzy analizowali dane z oddziałów ratunkowych w amerykańskich szpitalach.
Powszechne na rynku kapsułki zawierające detergenty w płynie mogą przypominać dzieciom cukierki, a połknięcie ich często powoduje poważne problemy zdrowotne. Otoczka kapsułki szybko się rozpuszcza, jeśli dziecko włoży ją do ust. Jej silnie zasadowa zawartość może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów, powodując:
- oparzenia chemicznych jamy ustnej
- obrzęk, który może zablokować górne drogi oddechowe,
- uszkodzenie płuc,
- perforację przełyku,
- uszkodzenie i obrzęk innych tkanek.
Nawet jeśli nie zostaną połknięte, kapsułki mogą pęknąć podczas zabawy i wywołać obrażenia oczu, ostrzega Journal of Dental Hygiene.
Urazy jamy ustnej. Kolorowe kapsułki połykane jak cukierki
Niestety często uraz jamy ustnej spowodowany przez połknięcie kapsułki z detergentem, baterii guzikowej czy żucie przewodu elektrycznego, nie jest brany pod uwagę, dopóki nie jest za późno.
Przeanalizowano dane na temat urazów jamy ustnej spowodowanych przez kapsułki z detergentami po 2015 r., kiedy to ASTM International — grupa liderów branżowych, konsumenckich i rządowych zaleciła w ramach normy bezpieczeństwa dodanie nieprzyjemnego zapachu do otoczki kapsułek oraz pakowanie ich w nieprzejrzyste i zabezpieczone przed dziećmi opakowania.
Badacze West Virginia University chcieli sprawdzić, czy urazy związane z kapsułkami detergentowymi u dzieci zmieniły się po wprowadzeniu tych standardów i przepisów.
Według analizowanych pod tym kątem danych na temat dzieci poniżej 18 r.ż, w latach 2016-2020 było około 13 tys. przypadków urazów jamy ustnej i/lub zatruć pokarmowych oraz ponad 8,6 tys. urazów oczu.
Najwięcej przypadków dotyczyło małych dzieci, w wieku od 3 do 5 lat. Niestety, ta grupa wiekowa częściej niż starsze dzieci bierze kapsułki za cukierki. Co więcej, w tym wieku dzieci mają większy dostęp do detergentów niż niemowlęta.
Dentyści w ramach rutynowo udzielanych porad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci mogliby włączyć także informacje na temat środków ostrożności dotyczących kapsułek z detergentem. To dość proste rozwiązanie mogłoby przynieść znaczącą poprawę bezpieczeństwa dzieci, podkreślają autorzy badania.
Komentarze