• Nie maleje liczba przypadków połknięć kapsułki z detergentem, najwięcej takich incydentów odnotowano wśród dzieci w wieku 3-5 lat
  • Detergent uwalniany po rozpuszczeniu się osłonki powoduje oparzenia chemiczne jamy ustnej, obrzęk blokujący górne drogi oddechowe oraz uszkodzenia tkanek w innych rejonach ciała 
  •  Lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne mogą uwrażliwiać rodziców dzieci na to zagrożenie, którego najwyraźniej nie dostrzegają, dopóki nie jest za późno, przestrzega Journal of Dental Hygiene

Kolorowe kapsułki z detergentem. Groźne dla zdrowia dzieci

Naukowcy z West Virginia Universiy sugerują, że dentyści mogą znacząco zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia dziecka jakim są  kolorowe kapsułki z detergentem powszechnie używane w trakcie prac domowych, informuje Journal of Dental Hygiene.

Liczba urazów jamy ustnej i przewodu pokarmowego spowodowanych przez połknięty detergent wśród dzieci poniżej 18 roku życia, w latach 2016-2020 utrzymywała się na niedopuszczalnie wysokim poziomie.  Potrzebna jest większa świadomość społeczna, apelują naukowcy z West Virginia University, którzy analizowali dane z oddziałów  ratunkowych w amerykańskich szpitalach.

Powszechne na rynku kapsułki zawierające detergenty w płynie mogą przypominać dzieciom cukierki, a połknięcie ich często powoduje poważne problemy zdrowotne. Otoczka kapsułki szybko się rozpuszcza,  jeśli dziecko włoży ją do ust. Jej silnie zasadowa zawartość może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów, powodując:

  • oparzenia chemicznych jamy ustnej
  • obrzęk, który może zablokować górne drogi oddechowe,
  • uszkodzenie płuc,
  • perforację przełyku, 
  • uszkodzenie i obrzęk innych tkanek.

Nawet jeśli nie zostaną połknięte, kapsułki mogą pęknąć podczas zabawy i wywołać obrażenia oczu, ostrzega  Journal of Dental Hygiene.

Urazy jamy ustnej. Kolorowe kapsułki połykane jak cukierki

Niestety często uraz jamy ustnej spowodowany  przez połknięcie kapsułki z detergentem, baterii guzikowej czy żucie przewodu elektrycznego, nie jest brany pod uwagę, dopóki nie jest za późno.

Przeanalizowano dane na temat urazów jamy ustnej spowodowanych przez kapsułki z detergentami po 2015 r., kiedy to ASTM International — grupa liderów branżowych, konsumenckich i rządowych zaleciła w ramach  normy bezpieczeństwa dodanie nieprzyjemnego zapachu do otoczki kapsułek oraz pakowanie ich w nieprzejrzyste i  zabezpieczone przed dziećmi opakowania.

Badacze West Virginia University chcieli sprawdzić, czy urazy związane z kapsułkami detergentowymi u dzieci zmieniły się po wprowadzeniu tych standardów i przepisów.

Według analizowanych pod tym kątem danych na temat dzieci poniżej 18 r.ż, w latach 2016-2020 było około 13 tys. przypadków  urazów jamy ustnej i/lub zatruć pokarmowych oraz ponad 8,6 tys. urazów oczu. 

Najwięcej przypadków dotyczyło małych dzieci, w wieku od 3 do 5 lat. Niestety, ta grupa wiekowa częściej niż starsze dzieci bierze kapsułki za cukierki. Co więcej, w tym wieku dzieci mają większy dostęp do detergentów niż niemowlęta.

Dentyści w ramach rutynowo udzielanych porad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci mogliby włączyć także informacje na temat środków ostrożności dotyczących kapsułek z detergentem. To dość proste rozwiązanie mogłoby przynieść znaczącą poprawę bezpieczeństwa dzieci, podkreślają autorzy badania.