• Dentysta, przeprowadzający leczenie endodontyczne zęba, powinien dysponować odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym
  • Leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Drugim jest wysokojakościowa odbudowa zęba
  • Przyczyną nawrotu choroby może być m.in. brak odbudowy zęba  

Ponowne leczenie kanałowe ma sens

- Ponowne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału, który został wykorzystany do wypełnienia za pierwszym razem, a następnie przeprowadzeniu ponownego leczenia. Wiąże się ono z precyzyjną dezynfekcją, tak aby przeciwdziałać infekcji, która została w zębie i rozwijała się dłużej, a tym samym jest trudniejsza do pokonania. Ważne, aby przeprowadzający leczenie lekarz dysponował odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym – wyjaśnia Bartłomiej Karaś, endodonta – dentysta specjalizujący się w leczeniu kanałowym - członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Przyczyny ponownego leczenia kanałowego

Przyczyn tego, że ząb po leczeniu kanałowym znów wymaga leczenia, może być kilka.

- Pierwszą grupę stanowią przypadki, kiedy ząb był leczony wiele lat temu, a medycyna nie była na takim poziomie jak obecnie. Może być też tak, że leczenie z różnych względów nie zostało przeprowadzone do końca w prawidłowy sposób. Zdarza się także, że ząb ukruszył się lub złamał - wylicza Bartłomiej Karaś. -

Przyczyną nawrotu choroby może być także brak odbudowy zęba. Dzieje się tak wówczas, kiedy pacjent nie wraca na kontynuację leczenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Drugim jest prawidłowa, wysokojakościowa odbudowa zęba, często popularnie zwana wykonaniem korony protetycznej - podkreśla specjalista.

Profilaktyka stomatologiczna najważniejsza

Bartłomiej Karaś przypomina o profilaktyce, która polega nie tylko na prawidłowej higienie jamy ustnej (mycie odpowiednią techniką zębów przynajmniej dwa razy na dobę, przy czym zawsze  przed spaniem, regularne usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej oraz usuwanie w gabinecie dentystycznym „kamienia” i osadu na zębach). Bardzo ważnym elementem profilaktyki są też regularne wizyty u dentysty przynajmniej raz na rok. Często chory ząb nie daje bowiem dolegliwości bólowych.

Na zdrowie zębów wpływ ma również dieta. Najlepsza jest uboga w cukry, ale bogata w łatwo przyswajalny wapń, witaminy i składniki mineralne, zbilansowana pod względem odżywczym i ilości kalorii. Ponieważ wiele chorób przewlekłych wpływa także na stan przyzębia, podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest też prawidłowe leczenie tych chorób (np. cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia). 

zdrowie.pap.pl